Puukentsefaliit ja puukborrelioos – mis on kahe haiguse erinevus?

02.05.2022

Räägime kahest ohtlikust nakkushaigusest, mis levivad Eestis aprillist oktoobrini tänu puukidele. Need on puukentsefaliit ning puukborrelioos ehk Lyme`i tõbi.

Puukentsefaliit

Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus, mille kulg on sageli kahefaasiline. Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes verd imedes kannavad ühtlasi üle ka viirusi, antud juhul flaviviirust. Viirused võivad levida inimesele ka nakatunud looma (näiteks kitse või lehma) pastöriseerimata piima või piimasaaduste tarbimisel. 

Puukentsefaliidi sümptomid

  • 1-2 nädalat pärast nakatumist avalduvad palavik koos pea- ja lihasevaludega. Nädala pärast sümptomid kaovad.
  • Osadel nakatunutest võib viirus ajju ja ajukelmetele edasi levida, võib tekkida meningiit või meningoentsefaliit. Haigus ägeneb, tekib kõrge palavik, tugev peavalu, kuklakangestus, oksendamine, uimasus ja üldine halb enesetunne.

Enamjaolt puukentsefaliidi põdejatest paranevad, kuid kahjuks jäävad 26 - 46% kesknärvisüsteemi haaratusega patsientidele probleemid pikemaks ajaks. Sagedasti esineb tasakaalu- ja koordinatsioonihäireid, osadel inimestel võivad ilmneda jäsemete halvatused, keskendumise- ja mäluhäired. Teatud juhtudel võib entsefaliit lõppeda surmaga! Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, haigust ravitakse sümptomaatiliselt. Haiguse läbipõdenud inimestel tekib eluaegne immuunsus.

Vaktsineeri end puukentsefaliidi vastu ja väldi tõsist haigestumist!

Puukborrelioos ehk Lyme tõbi

Puukborrelioos on puukidega leviv haigus, mis kahjustab nahka, närvisüsteemi, liigeseid ja südant. Borrelioosi tekitajate ülekandjateks inimestele on puugid, kes verd imedes kannavad ühtlasi üle ka borreliabakterit. Erinevalt puukentsefaliidi viirusest kulub borrelianakkuse saamiseks kuni 2 ööpäeva haigustekitajate ülekandumiseks.

Puukborrelioosi sümptomid:

  • Palavik, peavalu, üldine nõrkus, pearinglus, liigeste ja lihaste valud ning kaalulangus
  • 60 - 80% inimestest tekib puugihammustuse kohale nahalööve (punetav laik)

Puukborrelioosi õnnestub tihti diagnoosida tänu tekkivale nahalööbele, mis kujutab endast min 5 cm läbimõõduga punetavat laiku. 1- 4 nädala jooksul pärast puugihammustust lööve kaob. Ravimata borrelioos põhjustab närvisüsteemi-, südame- või liigeskahjustusi. Erinevalt entsefaliidist diagnoositakse puukborrelioosi aastaringselt sest paljudel juhtudel on haigus jäänud õigeaegselt avastamata.

Kui kahtlustad, et oled puukborrelioosiga nakatunud, tule tee puukborrelioosi test!

Vaata lisaks: