Millega arvestada, kui on soov eemaldada püsimeiki?

14.09.2023

Püsimeik sobib hästi kiire elutempoga inimestele, kes soovivad säästa aega igapäevase meigi tegemisel, kuid ka neile, kel on näiteks õrnad kulmud või kes soovivad defineeritumat kuju ja värvi. Mida teha aga kulunud ja soovimatu püsimeigiga? Nõu annab Confido esteetilise meditsiini õde Jekaterina Tšernitskaja.

Püsimeigi protseduur jaguneb nelja põhigruppi: kulmude, silmade, huulte ning esteetiline püsimeik. See meenutab oma loomult tätoveerimist, kus kasutatakse sarnaseid tehnikaid ning selleks ettenähtud värve. Erinevus seisneb kasutatava seadme tüübis, nõela diameetris ja suuruses ning värvaines. Protseduuri aeg sõltub tehniku kogemusest ning töödeldavast piirkonnast, kuid üldjuhul võtab see aega 1–2,5 tundi. Sõltuvalt naha iseärasustest, värvist ning värvipigmendist võib püsimeik nahal püsida jäädavalt.

Confido esteetilise meditsiini õe Jekaterina Tšernitskaja sõnul on inimestel püsimeigist tihti valearusaam. Nimelt arvatakse, et püsimeik heleneb ja kaob mõne aja pärast, kuid tegelikult see nii ei ole. „Eriti probleemne on see püsimeik, mis on tehtud kümme või enam aastat tagasi: kasutati vale pigmenti ning seegi tätoveeriti liiga sügavale nahakihtidesse, ei arvestatud kliendi naha eripäradega ega nahatooniga. Tihti näen eemaldamisel, et vana püsimeigi peale on tehtud juba uus või on kasutatud nahatooniga pigmenti, mis ei näe hea välja,“ selgitab esteetilise meditsiini õde.

Kuidas saab püsimeiki eemaldada?

Kõige levinum püsimeigi eemaldamise viis on lasereemaldus, mis toimib selektiivse fototermolüüsi põhimõttel. Lisaks saab eemaldada ka keemilise ekstraheerimise (hape, sool, leelised, vedelikud) meetodil ning mehaaniliselt või kirurgiliselt, kuid nendel meetoditel on suurem oht kõrvalmõjude ja armide tekkeks. Confido kliinikutes kasutatakse kahte laserseadet: pikosekundiline ndYag laser, mis on kasutusel Confido Meditsiinikeskuses, ning nanosekundiline q-switch ndYag laser, mis on kasutusel Confido Esteetika kliinikus ja Tartu Raatuse kliinikus.

„Enne püsimeigi eemaldamist tasub kindlasti teha ära kodutöö ning uurida, milliseid seadmeid kliinikus kasutatakse ning kas protseduuri teostajal on meditsiiniharidus. Tätoveeringute ja püsimeigi lasereemaldamine kuulub mittekirurgiliste esteetiliste protseduuride hulka, neid võivad teostada üksnes tervishoiutöötajad. Meditsiinihariduse olemasolu saab kontrollida terviseameti lehel tervishoiutöötajate registrist,“ soovitab Jekaterina Tšernitskaja ja lisab, et näiteks Confidos tegelevad tätoveeringute ja püsimeigi eemaldamisega ainult vastava haridusega meditsiinitöötajad, kes on saanud väljaõppe ja tunnevad seadmeid.

Püsimeigi eemaldamine huultelt, Jekaterina Tšernitskaja

Protseduur võtab aega

„Püsimeigi eemaldamise protseduurile eelneb konsultatsioon, mille käigus hindab spetsialist naha ja pigmendi seisundit. Enne protseduuri puhastatakse nahk, seejärel asetatakse nahale spetsiaalne jahutusmasin, mis puhub -20-kraadist külma õhku. Kui nahk on piisavalt jahutatud, alustatakse eemaldusega. Esimeses etapis purustab lühike laserimpulss pigmendiosakesed nahal väiksemateks tükkideks ning teises etapis algab protsess, kus immuunsüsteemi rakud viivad pigmendiosakesed lümfi- ja eritussüsteemide kaudu organismist välja. Protsess kestab kokku umbes 1–2 kuud: nädal pärast protseduuri on märgata pigmendi vähenemist, millele järgneb järkjärguline pigmendi tuhmumine, mis kestab mitu nädalat,“ kirjeldab Jekaterina Tšernitskaja protseduuri.

Esteetilise meditsiini õe sõnul tuleb enamasti teha protseduuri 6–12 korda, kuid see on siiski väga individuaalne ning sõltub mitmest tegurist: pigmendi koostisest, pigmendi sügavusest, naha kahjustustest, kas vana püsimeigi peale on tehtud uus, üldisest terviseseisundist ning vanusest. Kõik need tegurid võivad mingil määral protseduuri mõjutada ­– raskendada või lihtsustada eemaldamist.

Püsimeigi eemaldamise protsess kulmudelt, esteetilise meditsiini õde Jekaterina Tšernitskaja

Protseduur on küll valulik, aga kiire. „Rohkem aega kulub ettevalmistustele kui protseduurile endale,“ selgitab Jekaterina Tšernitskaja.

Kas võib tekkida ka tüsistusi?

Nagu paljude protseduuridega, võib ka püsimeigi eemaldamisel tekkida tüsistusi. „Sagedasemad kõrvaltoimed on nahapunetus ja turse ehk kerge paistetus töödeldud piirkonnas,“ sõnab Jekaterina Tšernitskaja ja lisab, et naha tundlikkus ja ärritus püsib tavaliselt päev kuni nädal, kuid üldjuhul kaovad kõrvalmõjud järgmisel päeval.

Tšernitskaja ütleb, et eemaldamisel võib tekkida ka värvi inversioon ehk vanade rauapõhiste pigmentide puhul võib punase tätoveeringu lasereemaldamisel eemaldatav värv n-ö ümber pöörduda, muutuda näiteks mustaks, halliks või tumeroheliseks.

Värvi inversioon, kus punakaspruun toon muutus eemalduse järgselt halliks.

Confidos võtab spetsialist esmase konsultatsiooni käigus selle ebameeldiva tüsistuse vältimiseks vajalikud proovid. „Püsimeigi eemaldamisel on omad eripärad, seega soovitan ebameeldivate kõrvalmõjude vältimiseks konsulteerida alati spetsialistiga,“ sõnab Confido esteetilise meditsiini õde Jekaterina Tšernitskaja.