Kuiva silma sündroomi ei saa välja ravida, aga seda on võimalik leevendada

06.12.2022

Enamik meist on silmades tundnud  kipitus- ja liivateratunnet. Reeglina see möödub, kui aga kaebused muutuvad igapäevaseks ja häirivaks võib tegemist olla kuiva silma sündroomiga. Confido Laserravi arst dr Alexander Uskov ning õde Veronika Vaher selgitavad, kuidas kuivad silmad meie elu mõjutavad.

Kuiva silma haigus võib tekkida kahel põhjusel: kas pisaranääre ei tooda piisaval hulgal pisaravedelikku ja/või aurustub tekkiv pisaravedelik liiga ruttu silma pinnalt. See võib põhjustada ebamugavust, nägemise halvenemist ja koguni tõsiseid terviseprobleeme. Kuiva silma sündroomi sümptomiteks on:

  • Sügelus, põletustunne silmades
  • Suurenenud valgustundlikkus
  • Silmade ebamugavustunne ja väsimus
  • Silmade punetus
  • Võõrkehatunne silmas
  • Silmalaugude tundlikkus ja ärritus
  • Nägemise halvenemine

Sümptomid võivad päeva lõikes kõikuda. Kuvariga töötades võib tunda ebamugavust, silmad on sageli punased, väsinud ja valgustundlikud. Selliste sümptomite korral tuleks pöörduda optometristi või silmaarsti poole ning hinnata silmade seisundit ja ravi vajadust.

Niisutavate silmatilkade regulaarne kasutamine ja oomega-3 rasvhapete kasutamine aitavad sümptomeid leevendada. Aidata võib ka silmalaugude puhastamine ja soojendamine. Tuppa õhuniisutaja paigaldamine ja arvutiga töö reguleerimine (puhkepausid, ergonoomika, sinise valguse prillid) võivad samuti aidata. Kui nendest meetoditest abi ei ole, on lahenduseks valgusravi.

IPL ehk valgusravi protseduur aitab hoolimata sündroomi tekkepõhjusest

Confido laserravi kliinikus pakume probleemi lahendamiseks tänapäevast ja silmadele ohutut meetodit Medical IPL ehk valgusravi. Rangelt paika pandud lainepikkuste ja mõõduka impulssvõimsusega intensiivsel valgusel on otsene mõju kuiva silma sündroomi põhjustele. IPL mõjub otse läbi silmalau nahka kahjustamata. Protseduur kestab 10 – 15 minutit ja see on täiesti valutu.

Õrnad valgusimpulsid vähendavad põletikku ja bakteriaalseid infektsioone. Impulsid sulatavad silmalaugude paksu sekreedi, vabastavad kogunenud õli ja vabastavad meibomi näärmed (Meibomi näärmed moodustavad lauservas lipiid ehk õlikihi ning nende ülesandeks on takistada pisaravedeliku aurustumist).  Enamik patsiente märkab muutusi silmas pärast kahte IPL protseduuri. Parima tulemuse saamiseks soovitame IPL ravi korrata 2 – 4 nädalase intervalliga, 4 korda. Protseduuri mõju on tunda 6 – 9 kuud.

IPL ravib kuiva silma aurustumise algpõhjust ehk ravi ainult ei leevenda kuiva silma sümptomeid vaid aeglustab kuiva silma progresseerumist. Kuiva silma ravimata jätmise korral võivad kuivad silmad põhjustada silmapõletikku, põhjustada sarvkesta pinna kahjustusi ja nägemise halvenemist ning seeläbi tekib elukvaliteedi langus. Kui ennetavatest meetmetest ja leevendusmeetmetest pole abi, siis julgustame – tule kuiva silma kabinetti konsultatsioonile!

Loe lähemalt: