Kui trenn ja toitumine üksi ei aita

21.04.2023

Kui pärast kõiki pingutusi näitab kehamassiindeks jätkuvalt rasvumist ning muudatused toitumises ja elustiilis ei mõju, võib põhjus peituda tervises, nendivad Confido spetsialistid.

Ülekaalulisus mõjutab nii inimese eluiga kui ka elukvaliteeti. Ühelt poolt võib see olla paljude tervisemurede põhjus, teisalt tervisemurele viitav sümptom. Seetõttu piisabki mõnel juhul söömis- või liikumisharjumuste korrigeerimisest, teinekord jääb sellest aga väheks ja ravida tuleb mõnda haigust või tegeleda hoopis vaimse tervisega. Kuidas tervis meie kehakaalu mõjutab ja millised on lahendused?

Hormoonid mõjutavad isu

Inimese toidutarbimisel ja kehakaalu reguleerimisel on hormoonidel väga tähtis roll, sest need reguleerivad eelkõige söögiisu ja ainevahetuse kiirust. „Söögiisu tugevust ja küllastustunde teket reguleerivad kehas põhiliselt seedetraktist ja ajust vabanevad hormoonid. Näiteks annab maost vabanev hormoon greliin ajule teada, et kõht on tühi, ja tekitab just söögiisu. Rasvkoest vabanev hormoon leptiin ütleb ajule, kui palju rasva on inimese kehas ladustunud. Seega võib see nii söögiisu pärssida kui olla ka söögiisu tekitaja olukorras, kus inimene võtab kaalust alla,“ selgitab Confido endokrinoloog Tatjana Toomsoo ning lisab, et vahel harva põhjustab kaalutõusu neerupealiste hormoonide taseme liigne tõus või kilpnäärme hormoonide taseme langus. Samamoodi võib meeste kaalunumbrit kergitada testosteroonitaseme langus. 

Toomsoo sõnul on sümptomeid, mis on iseloomulikud neerupealiste hormoonide hulga suurenemisele või kilpnäärme hormoonide hulga vähenemisele: „Väsimus, menstruaaltsükli häired, arteriaalse vererõhu tõus, veresuhkru taseme tõus, tursed, lihasnõrkus, juuste väljalangemine, näojoonte muutus, näiteks n-ö kuunägu, keha, kaela ja turja rasvumine, paberõhukeseks muutunud nahk, halvasti paranevad haavad, akne, naha aluskoe kollageenkiudude rebendid kõhul, puusadel, tuharatel, õlavartel ja rinnal ning armkoe jutid ehk striiad.“

Kui inimene on ülekaaluline ja tal on ka viljakusprobleemid, võib seegi olla märk hormoonide tasakaalutusest. Confido naistearst Lea Langi sõnul võivad menstruatsioon ja seeläbi ovulatsioon muutuda ülekaalu tõttu ebaregulaarseks. Nõu tasub pidada arstiga, sest ülekaal võib olla viljakusmurede otsene põhjus, aga ka vaid üks pusletükk. „Patsientidel, kellel on polütsüstilised munasarjad, on soodumus kaalus juurde võtta. Kaalu hoida ja langetada on neil keerulisem,“ ütleb Lang, tuginedes oma töökogemusele. „Nad võivad olla motiveeritud ja tegusad, kuid pingutus peab olema suurem kui neil, kellel ei ole polütsüstilisi munasarju.“ Ta lisab, et kaalulangus on siiski hädavajalik, sest nii püsib tervis stabiilsem.

Elustiili mõjud kehakaalule 

Igapäevaeluga toimetulek on kehakaalu puhul võtmetähtsusega. Tänapäevane elutempo on sageli kiire ja pingeline – ning istuv. Pahatihti ei jõuta end päeva jooksul piisavalt liigutada ega ka tervislikult toituda. Confido Tartu Raatuse kliiniku vaimse tervise õde Katrin Kerr selgitab: Me sööme käigu pealt kiirtoitu ning joome liitrite kaupa suhkrustatud karastusjooke ja kohvi. Ebaregulaarne toitumine ning alkoholi tarvitamine pingete leevendamiseks mõjub kehakaalule halvasti.“ Siin aitab elustiilinõustamine, näiteks kuidas vähendada töökoormust, reguleerida stressi, korrigeerida toitumis- ja unerežiimi ning mahutada oma päevadesse liikumine ja sport. 

Confido füsioterapeut Alex Teinburg toob välja olulise aspekti: „Mida suurem on ülekaal, seda raskem on inimesel liikuda ning seda vähem tahab ta seda teha. Aga mida vähem liikuda, seda kiiremini kasvab kehakaal ja sellega kaasnevad füüsilised hädad.“ Kõige rohkem näebki Teinburg muresid liigeste ja seljaga, eriti puusade, põlvede ja alaseljaga. Näiteks viimase puhul jaotub raskus lülikehadele ebavõrdselt, põhjustades lülivaheketta haigusi. Suur mass ja treenimata lihaskond võivad tekitada osteoartriiti, osteopeeniat ja üldist liigesevalu. Ja kuigi inimene võib valu ja ebamugavuse tõttu tahta liikuda võimalikult vähe, tuleb siiski liikuda. „Elukvaliteedi, liikumisstiili ja füüsilise tervise probleemide vahel on alati seos. Kui inimesel ei ole probleeme unega, toitumine on mitmekülgne ja tervislik ning liikumist on päevas piisavalt, on ka haigestumiste risk väiksem,“ nendib Teinburg.

Söömishäired ja ilustandardid

Kuigi tänapäeval räägitakse üha enam kehapositiivsusest ning sarjadeski näidatakse rohkem erineva kehakujuga inimesi, on iluideaal ikka sale ja sportlik inimene. „Edu ja populaarsus võrduvad justkui ideaalse kehakaaluga, mistõttu on ülekaalulised inimesed märgatavalt kehvemal positsioonil. See algab sageli koolikiusuga, mis omakorda mõjutab õppeedukust. Täiskasvanuks saades on inimene ebakindlam nii töö- kui ka eraeluliste suhete loomisel,“ selgitab Kerr. 

Suutmatus vastata ilustandarditele võib ajapikku kaasa tuua vaimse tervise probleeme, näiteks depressiooni ja ärevust, millest võivad tekkida nii isutus ja järsk kaalulangus kui ka kaalutõus. Teinekord võib välja kujuneda raske söömishäire kui kompensatoorne mehhanism olukorraga toimetulekuks. „Kõige tuntum ja raskemini ravile alluv on anoreksia. Seda iseloomustab alakaal, mis tekib pidevast tahtlikust toidu piiramisest, sest on tugev hirm kaalutõusu ees,” selgitab Kerr.   

Buliimiale on iseloomulikud liigsöömishood ning ülemäärane muretsemine kehakaalu pärast. Inimene reguleerib hirmu äärmuslike meetmetega nagu oksendamise tahtliku esilekutsumisega ja kõhulahtistite tarvitamisega. 

Liigsöömishäirele on iseloomulikud liigsöömishood, mille jooksul süüakse lühikese ajaperioodi jooksul ära suur kogus toitu, suutmata söömist peatada ja kontrollida, toitu ei väljutata. Söömishoole järgnevad enesesüüdistused ja negatiivsed tunded, näiteks süütunne või häbi. „Kui tegemist on söömis- või meeleoluhäirega, ei piisa vaid dieedist ja treeningutest. Vaja on kompleksset ravi ja vaimse tervise nõustamist, negatiivsete emotsioonidega toimetulekuoskuste omandamist. Samuti tasub uurida, mida soovib inimene kaalu langetades saavutada – kas äkki paremat füüsilist vormi või hoopis suuremat enesekindlust? Selliselt eesmärke seades on tulemus tavaliselt tõhusam ja teekond lihtsam,” selgitab Lätt.

Millist kasu võib olla ravimitest?

Farmakoteraapiat soovitatakse, kui kehakaalu langetamine on väga raske, tervislik elustiil ei ole aidanud või langeb kaal ajutiselt ning hoolimata pingutustest tulevad kilod tagasi. Söögiisu vähendavate ja küllastustunnet pakkuvate ravimitega võib alla võtta 2–18 kilo. Confido endokrinoloog Tatjana Vinogradova aga hoiatab, et ravist ei ole umbes kümnel protsendil inimestest abi: „Kui inimese aju ja seedetrakt ravimile ei reageeri ja küllastustunnet ei teki, ei ole oodata ka kaalulangust.“ Ravi on tõhusam, kui see kestab vähemalt aasta. Kõrvaltoimeid on mööduv iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõrvetised ja rida teisi harvemaid vaevusi, nagu väsimus, juuste väljalangemine, peavalud jpm.

Kui pärast kõiki pingutusi näitab kehamassiindeks jätkuvalt rasvumist, võib kaaluda kirurgilist sekkumist. Maovähendusoperatsioone tehakse tugevalt rasvunud inimestele, kui muud meetodid nagu dieet ja trenn ei ole aidanud. Operatsiooni soovitatakse ka neile, keda ohustavad kehakaaluga kaasnevad terviseprobleemid, näiteks südamehaigused ja insult, 2. tüüpi diabeet, kõrgvererõhutõbi, rasvmaks, uneapnoe jms.

„Kuigi operatsiooni järel kehakaal langeb, tuleb ka inimesel endal oma elustiili muuta ja toitumist jälgida. Edaspidi peab käima regulaarselt arsti juures ning vältima suitsetamist ja alkoholi tarbimist,” ütleb Confido üldkirurgia valdkonnajuht professor Jüri Teras ja lisab, et sama oluline on psühholoogiline tugi ja füüsiline aktiivsus. 

Lahendused on olemas

Ülekaalulisus jätab mulje suletud ringist. Kogukamatel inimestel võivad olla hingamishäireid, mis takistavad sportimist ja igapäevast füüsilist aktiivsust, samuti võib neil suureneda risk haigestuda sellistesse kroonilistesse haigustesse nagu 2. tüüpi diabeet, kõrge vererõhk ja kõrge kolesteroolitase, rasvmaks, uneapnoe jne. Lisanduda võivad veel kaebused nagu hingeldus ja liigesevalud ning üldiselt on füüsilise aktiivsuse vähenedes ja kehakaalu suurenedes ka raskem liikuda. 

Teisalt aga – mida vähem liikuda, seda kiiremini kaal ja füüsilise tervise mured kuhjuvad. Seetõttu tulebki alustada liikumisest, sest see tugevdab südame-veresoonkonda ja lihasskeletti ning põletab kaloreid, samuti väheneb krooniliste haiguste risk. Ja loomulikult ei tasu peljata otsida abi spetsialistidelt, näiteks Confido Kaalukeskusest, kus aidatakse pisikeste ja kindlate sammudega kaalu vähendada.