Kogemuslugu: kolme kuuga 8 kg

08.09.2023

Kui kaalulangetamisel keskendume tihti kaalunumbrile, siis väiksem vööümbermõõt ja parem enesetunne on hoopis konkreetsemad märgid edusammudest. Ühe suuruse võrra väiksema särgi või püksipaari leidmine annab kinnitust ja enesekindlust, et raske vaev ja pühendumine kannavad vilja.  

28-aastane Marek ütleb, et on proovinud iseseisvalt kehakaalu kontrolli alla saada, kuid järjepidevus on katkenud ja motivatsioon kadunud. „Kehakaal on minu elus olnud probleemne koht. Juba noorena sai maiustustega liialdatud ja olin seetõttu ülekaalus. Põhikooli lõpuks sai kaal justkui korda, kuid keskkoolis läks asi uuesti käest ära. Kindlasti mängisid jätkuvalt rolli ebatervislikud toitumisharjumused, mis on kestnud päris pikalt,“ räägib Marek.

Kiire ja tegusa eluviisiga kahe lapse isa on varem tegelenud keskaegse mõõgavõitlusega, kuid pere tekkimisega jäi see unarusse. Tervislik ja tasakaalus toit on samuti olnud pigem teisejärguline, sest aega väärtustatakse rohkem. „Teadsime, et toit pole meil alati tervislik, kuid inimene ei peakski ennast palju piirama, sest nii keskendud ainult sellele ja muud asjad jäävad unarusse. Toitumine peaks olema elu loomulik osa, millele ei mõtle, aga samas tervislik,“ räägib Marek.

Mis ajendas ennast käsile võtma?

„Olin käinud ühes proovitrennis, et kehakaalu kontrolli alla saada, ja siis alustasin iseseisvat toimetamist. Kuu hiljem avastasin Confido kaalupaketi. Lisatoetus nii treeneri poolt kui ka meditsiinilise poole pealt tundus mulle hea tugipunkt, kust selle teekonnaga alustada,“ selgitab Marek ja lisab, et nii tunneb ta, et ei rabele üksi.

Muutused rutiinis

Nüüdseks on Marek kaalulangetamisega tegelenud kolm kuud ja kaotanud 8 kg, mille peamine põhjus on tema sõnul olnud sportlik aktiivsus 4–5 korda nädalas. „Olgugi et see on olnud päris intensiivne, siis pigem las olla alguses raske, nii on pärast kergem,“ räägib Marek.

Põhiline muutus on olnud rutiinis, hommikukohvi asemel teeb Marek nüüd trenni. „Enesetunne on pärast trenni parem ja tunnen, et olen rohkem ärkvel võrreldes sellega, kui oleksin kohvi joonud,“ selgitab ta ja lisab, et alustab hommikul kell 8–9, kuid vahel liigub ka õhtusel ajal jalutuskäiku tehes. „Tunnen, et paketist saadud toetus ja regulaarsed treeningud on mõjunud hästi, eriti just enesetundele. Näiteks on palju rohkem energiat, lihtsam ennast sirgena hoida, riided tunduvad seljas avaramad ja komplimente muutuste kohta tuleb palju,“ toob Marek näiteid ja lisab, et ka pere reaktsioon on positiivne ja toetav.

Keeruline on olnud just toitumisega

„Treeningutega mul üldiselt raskusi ei ole. Treener Grete soovitas pärast trenni võtta meelepärane meditatiivne asend ja lihtsalt öelda endale „aitäh“ – see on saanud minu jaoks rutiiniks,“ kirjeldab Marek ja tunnistab, et keeruline on olnud pigem just toitumisega. „Nii ei tohiks olla, et murrad poes pead, mis on õige ja mis ei ole,“ toob ta välja ning lisab, et eriti raske oli tema jaoks planeerimine, et ei tekiks olukordi, kus peaks kiiresti lastele süüa organiseerima, aga kodus süüa ei ole. „Toitumisspetsialistilt sain häid ideid ja soovitusi, mida muuta ja kuidas planeerida paremini ning mis toiduained aitavad kaasa kaalulangetamisele,“ räägib Marek.

Komplimendid innustavad pingutustega jätkama

Kolme kuu jooksul on mehe jaoks olnud positiivne avastus, et igapäevase trenniga ei pruugigi alati lihased valutada. Marek ütleb, et tervis ja enesetunne on hea, aga vahel on natukene suurem uni või söögiisu. „Aga eks see ole arusaadav, sest keha teeb palju tööd,“ lisab mees. „Regulaarne trenn ja ka kaalulangus on silmnähtavalt mõju avaldanud, mida toovad välja ka kõik sõbrad-tuttavad, ja see innustab teda pingutustega jätkama. Kui alguses oli ainus eesmärk jõuda kehakaalus alla 100 kg, siis praeguseks ei ole kehakaal enam nii oluline, vaid tahaks lihtsalt vööümbermõõdu väiksemaks saada ning mõned numbrid väiksemaid riideid kanda,“ ütleb ta.

Treeneri kommentaar

Marekit treeninud personaaltreener Grete Vahter ütleb, et Mareki puhul on tegemist sõnapidaja trennitajaga, kes lisaks kokkulepitud treeningutele treenib ka iseseisvalt. “Ta on ehe näide sellest, kuidas teadlik töö toob soovitud tulemused – suvaline lähenemine ei ole kunagi nii tõhus. Olen temalt vaid paar korda kuulnud väljendit “ma ei saa!” – Marek on olnud ja on siiani väga inspireeriv klient, kes on tervislikus tempos oma vormi suutnud märkimisväärselt parandada,” räägib Grete ja lisab, et nüüd on oluline, et suudaks säilitada motivatsiooni ja püsivust, et oma eesmärkide suunas edasi liikuda. “Selleks võib ta endale aeg-ajalt meelde tuletada, miks trenni teeb ja mis teda paneb varem üles ärkama ja jõusaali minema,” annab Grete nõu.

Samal teemal: