Enne suve tuleks ära käia sünnimärkide kontrollis

19.04.2023

Eripakkumine: Dermtest sünnimärgikontroll 2 sünnimärki 1 hinnaga!
Iga järgmise sünnimärgi kontroll on 15 €

Suve lähenedes peame aina rohkem mõtlema oma naha heaolule. Enamjaolt on Eesti inimesel hele nahk, millel tekivad päikesepõletused väga kergelt. Eesti on melanoomi suremuse poolest Euroopas 9. kohal, igal aastal sureb haigusesse ligikaudu 60 inimest. Suure suremuse üks põhjuseid on melanoomi liiga hiline avastamine. Seega, enne randa suundumist sea sammud kontrolli ning alles siis planeeri rannapäev.

Miks peab sünnimärke kontrollima?

Melanoom on pigmentitootvatest rakkudest arenenud pahaloomuline nahakasvaja, kuid varakult avastades ravitav. Melanoom võib areneda sünnimärgist või tekkida nahale juba melanoomina – algselt pisikese täpina, mis seejärel kasvama hakkab, sellepärast peaks igaüks oma nahal toimuvaid muutusi jälgima. Meestel on kõige sagedasem melanoomi asukoht ülakeha, eelkõige selg ning pea- ja kaelapiirkond. Naistel tekib melanoom sagedamini säärtele ja reitele.

Parim viis enda ja oma lähedaste kaitsmiseks on ennetus – suvel tuleb kanda päikesekaitsevahendeid. Kaks korda aastas tuleb põhjalikumalt kontrollida oma keha ja sünnimärke. Parim aeg selleks on kevadel enne rannahooaega ja sügisel, kui rannailmad hakkavad otsa saama. Nahakasvajate ravi võti on varajane avastamine.

Kuidas sünnimärki kontrollida ja millal tuleb minna testima?

Eesti inimesed on pigem heleda nahaga ja seepärast tuleb end regulaarselt kontrollida. Vaatle oma kehal olevaid sünnimärke ja palu lähedasel vaadelda ka oma selga ning piirkondi, kuhu sa ise ei näe. Sünnimärkide puhul tuleb kontrollida järgmisi tegureid:

  • Kuju – asümmeetriline sünnimärk on ohumärk.
  • Sünnimärgi serv – sünnimärgi ääred ei tohi olla sakilised või ähmastunud, äär peab olema selge.
  • Värvus – erinevad värvused ühes sünnimärgis on ohumärk.
  • Suurus – sünnimärk ei tohi läbimõõdult olla suurem kui 5 mm.
  • Muutused ja kasv – kui sünnimärgi mõõtmed, kontuur või värvus muutuvad lühikese aja jooksul, tuleb minna kontrolli!

Ühtlasi tasuks endalt küsida, kas oled kordki elus näidanud oma sünnimärke nahaarstile või teinud Dermtesti. Kui vastus on ei, siis on aeg seda teha!

Heleda nahavärviga inimesed on UV-kiirguse eest halvemini kaitstud. Samuti kuuluvad riskirühma blondid, punapead ja heleda silmavärviga inimesed. Paraku pole häid uudiseid ka rannalõvidele – iga päikesepõletus suurendab melanoomi riski. Eriti lastel, kelle nahk on õrnem kui täiskasvanul.

Kuidas arst sünnimärke kontrollib?

Kõige levinum on nahaarsti külastamine, kus arst kuulab ära sinu mured ja vaatleb sünnimärke spetsiaalse luubi abil. Arst kontrollib sünnimärki, lähtudes täpselt samadest märksõnadest, mis on eelnevalt loetletud. Meedikuna oskab ta anda täpsema hinnangu selle kohta, kas on põhjust muretsemiseks. Alternatiiv on teha Dermtesti uuring, mis annab täpsemad tulemused.

Sünnimärgiuuring Dermtest on lihtne, mugav ja usaldusväärne teledermatoskoopia uuring, mille käigus tehakse sünnimärgist või nahamoodustisest suure suurendusega ülesvõte diagnostikaks nahaarst-onkoloogile. Dermtestiga selgub, kas sünnimärgis on tunnuseid, mis viitavad nahavähile, melanoomile või nende tekkele ning vastavalt sellele otsustatakse, kas sünnimärk tuleb eemaldada või on vaja seda edasi jälgida. Dermtesti tehakse nii lastele kui täiskasvanutele.

Teatud juhtudel soovitatakse patsiendile hoopiski siaskoopiat. Siaskoopia on ülitäpne spektrofotomeetriline nahasisene analüüs ehk teisisõnu naha süvaskaneerimine. Uuringu käigus selgitatakse välja naha (või nahakasvaja) struktuur, pigmentide kontsentratsioon ja moodustise kapillarisatsioon. Selline uurimismeetod sobib patsientidele, kes on juba nahaarstile oma sünnimärke näidanud ja tekkinud on põhjendatud kahtlus.

Oluline on märkida, et Dermtest ja siaskoopia on valutud – sünnimärk sisuliselt pildistatakse üles, ilma nahapinda kahjustamata. Kõige rohkem soovitame teha just Dermtesti – see on ajaliselt ja rahaliselt kõige praktilisem viis südamerahu saamiseks. Mis kõige olulisem – kontrolli enda sünnimärke regulaarselt!

Vaata lisaks: