Raseduskriisi nõustamine aitab sünnitushirmuga toime tulla
Lapse saamine on naise elus tohutu muutus. Ärevust tekitab ennekõike see, et raseduse ja sünnituse protsessis on palju määramatust ning raseduskogemust mõjutavad paljud erinevad tegurid. Raseduskriisi nõustaja ülesanne ongi aidata naisel toimuvat mõista ning teda kõiges selles toetada.
Enamasti jõuavad naised raseduskriisi nõustamisele perearsti või ämmaemanda suunamisega, kuid tasulisele vastuvõtule võib pöörduda ka ise. „Spekter teemadest, millega minu poole pöördutakse, on väga lai – alates sellest, kuidas valmistuda sünnituseks, kuni selleni, kuidas jagada vastutust peres, kuhu on sündinud esimene laps,“ räägib Confido Meditsiinikeskuse raseduskriisi nõustaja Kristi Kuura.
Kõik esmased vastuvõtud algavad sellega, et klient kirjeldab oma muresid ja hirme, seniseid ette võetud samme ning sedagi, kuidas ta nõustajani jõudis ja mida nõustamiselt ootab. „Sõnastame koos kliendiga probleemi ning samuti kaardistame kliendi võimalused ehk tema elukorralduse ja tugivõrgustiku – millised on teda ümbritsevad suhted, kes ja kuidas teda veel toetada saab. Edasi juba liigume täpsemalt hirmu või mure põhjuste ja lahenduste juurde,“ selgitab Kuura nõustamisprotsessi.
Sünnitushirmu vastu aitab korralik ettevalmistus
Sünnitushirmu tunnevad vähemal või rohkemal määral kõik naised. See on seotud ka üleüldise ärevusega – praegusel pandeemia ajal on ärevust ühiskonnas üldiselt rohkem ja nii on seda veidi rohkem ka rasedate ja sünnitajate seas.
„Kui eelmisel kevadel olid naised selles mõttes eriti raskes seisus, et täiesti ootamatult keelati partneritel sünnitusele kaasa minna, siis nüüd on olukord taas parem. Mehed saavad sünnitusel kaasas olla, kuid ei saa hiljem pikalt haiglasse jääda. Sellega aga saavad naised juba varakult arvestada ja mõelda ette, mida nad vajavad, et sünnitusest taastumine läheks võimalikult kergelt,“ ütles Kuura.
Sünnitusega seonduvat teadmatust aitavad vähendada perekooli loengud, erinevad veebikursused ning see, kui arutad küsimused läbi nii ämmaemanda kui ka raseduskriisi nõustajaga. Mida rohkem küsida ja uurida, seda teadlikumaks naine saab – informeeritus ja ettevalmistus aitavad ärevust maandada. Rumalaid küsimusi ei ole, tundeid alla suruda ei ole vaja. Mõtle läbi, mida sa täpselt kardad, ja räägi sellest. Raseduskriisi nõustajal on olemas vastav väljaõpe ning enamike situatsioonide puhul oskab ta toimuvat selgitada.
Hirmudega aitab toime tulla kujutlustehnika
Tasub võtta aega, et erinevad hirmutavad haigla ja sünnitusega seonduvad situatsioonid n-ö mõtetes läbimängida. Nõustaja abiga õpid nägema, kuidas sinu mõtted, kujutlused, tunded, hoiakud ning käitumine võivad hirmu vähendada, suurendada turvatunnet ja mõjutada sünnitusel koostööd ämmaemandaga.
Eriti hea on see olukorras, kus partner ei saa kaasa tulla – näiteks sünnituse esilekutsumise korral. Mida sa vajaksid, et tunda end turvaliselt ja toetatud ka siis, kui pead paar päeva üksinda haiglas olema? Millised minu mõtted aitavad kaasa lõdvestumisele? „Naised teavad enda vajadusi üldjuhul väga hästi, minu kui nõustaja roll on see nendega läbi arutada,“ ütles Kuura.
Nõustamisperioodi pikkus on väga varieeruv – piisata võib ühest korrast, aga käiakse ka kogu raseduse vältel ja isegi pärast sünnitust. Raseduskriisi nõustamiseks ei ole Confidos vaja saatekirja, piisab vaid aja broneerimisest.
Vaata lisaks: