Raseduskriisi nõustaja on toeks kõigis rasedusega seotud situatsioonides

22.04.2021

Raskused rasedaks jäämisega ja ootamatu rasedus, raseduse katkemised, lapse kaotus – naised on uskumatult tugevad, et kõige sellega toime tulevad. Raseduskriisi nõustaja toetab naist kõigi lapsesoovi ja rasedusega seotud elumuutuste korral.

Kuigi termin „raseduskriis“ justkui viitab raseduse ajal tekkinud probleemidele, tegeleb raseduskriisi nõustaja ka eluperioodidega enne ja pärast rasedust. „Ma konsulteerin ja toetan nii viljatusravi saavaid kui ka ootamatult rasestunud naisi, lapse kaotanud peresid ning ka neid emasid, kes tunnevad sünnitushirmu või siis hoopis pärast sünnitust kurvameelsust,“ selgitab Confido meditsiinikeskuse raseduskriisi nõustaja Kristi Kuura, kui lai on tema töövaldkond tegelikult.

Kui beebi ei tule ega tule...

Üks sagedasemaid probleeme, millega Kuura oma töös kokku puutub, ongi hoopis lapseootele jäämine ja sellega seotud raskused. Raseduskriisi nõustaja poole pöörduvad naised on tihti juba aastaid läbinud kurnavaid viljatusravi protseduure. Seda uudist, et järjekordne protseduur ei õnnestunud, on väga raske saada. Pärast seda esitatakse endale küsimus, et kas mul on veel üldse jõudu uuele katsele minna,“ räägib Kuura.

Pärast järjekordset ebaõnnestunud katset küsitakse endalt, kas mul on veel üldse jõudu uuele katsele minna

Pettumus ja lootusetus on pikale veninud viljatusravi kestel kerged tekkima. Raseduskriisi nõustaja roll siin on aidata naisel – ja kindlasti ka suhte meespoolel – kõiki neid tundeid ja mõtteid selgitada, mis raviprotsessis tekkivad, ja leida jõudu edasi minna.

Raseduskriisi nõustaja aitab raseduse uudisega kohaneda

Kui viljatusravi puhul on raseduskriisi nõustaja eelkõige kaaslaseks kurnaval teekonnal, siis rasedusega seotud muudatuste puhul on ta pigem kohanemise toetajaks. Sest rasedus võib olla suur rõõmusõnum, aga see võib olla ka suur šokk. „Isegi naised, kes on lapsele teadlikult võimaluse andnud ja selleks valmis, on teinekord ehmunud, et see nii kiiresti juhtus. Sellisel juhul on naisel vaja toetust, et uus elusituatsioon läbi mõtestada,“ räägib Kuura.

Tihti on naised hädas ka raseduse füüsiliste kõrvalmõjudega. „Eriti esimese raseduse puhul on keeruline iivelduse ja valudega, vahel ka väsimusega hakkama saada. Erinevad kehalised sümptomid võivad omakorda tekitada ärevust: kas kõik on ikka korras? Kuidas ma sellega hakkama saan, kui see kuudeks jääb?“

Kõik rasedused ei lõppe lapse sünniga

Vahel teeb elu nii, et emal on vaja teha valik, kas saada laps või rasedus katkestada. Vahel aga teeb loodus valiku ema eest – ka väga oodatud rasedused võivad ootamatult lõppeda. Need kurvemad lood, lapse surma ja katkenud raseduse kogemused ja sellejärgne nõustamine, on täiesti omaette valdkond raseduskriisi nõustaja töös.

„Raseduskriisi nõustaja saab aidata perel oma tundeid mõista ja nendega toime tulla. Vahel on abi lihtsalt ärakuulamisest – nõustajale saab naine endaga toimuvast valehäbita rääkida, kartmata hinnanguid või hukkamõistu. Enda tunded tuleb läbi elada ja välja rääkida, aga üksi või lähedastega on seda vahel keeruline teha. Kardetakse kas kuulajat kurnata või tekib lihtsalt tunne, et keegi ei mõista. Siis ongi hea rääkida kellegagi, kes saab aru ega anna hinnanguid, vaid lihtsalt toetab ja on olemas,“ ütleb Kuura.

on hea rääkida kellegagi, kes ei anna hinnanguid, vaid lihtsalt toetab

Iga kohtumine on Kuura sõnul omamoodi südamlik ja meeldejääv. „Kõige emotsionaalsemad on kindlasti lood, kus laps sünnib surnult või kaotatakse laps raseduse lõpufaasis. Need pered vajavad toetust ja julgustust, et kogu leinaprotsess ja tervenemine koos läbi käia. Vahel on vaja julgustust ka otsuseks, et jah – oleme valmis ka uue lapse tulekuks. Kui see ükskord juhtub ning perre sünnib terve laps, on see rõõm ja tänutunne väga eriline.“

Raseduskriisi nõustaja eeliseks on spetsiaalne väljaõpe

Eestis tegutseb täna kümmekond raseduskriisi nõustajat. Et raseduskriisi nõustajaks saada, on vaja kõrgharidust näiteks psühholoogias või vaimse tervise õe, ämmaemanda või hingehoidja väljaõpet. Sellele lisaks läbib iga raseduskriisi nõustaja põhjaliku kahe ja poole aastase väljaõppe kus lisaks põhjalikule nõustamisalasele ettevalmistusele.

Erilise ettevalmistuse tulemusena on raseduskriisi nõustaja teadlik ka kõige keerulisematest teemadest – viljatuse põhjustest kuni raviprotseduuride ja leinani. Eriettevalmistuses on suur osa kriisi- ja leinanõustamisel, aga ka reproduktiivmeditsiini ja seksuaaltervise teemadel.

Raseduskriisi nõustamiseks ei ole Confidos vaja saatekirja, piisab vaid aja broneerimisest.



Kristi Kuura

Kristi Kuura

Raseduskriisi nõustaja

Spetsialistist lähemalt