Kui ilmad lähevad soojaks, on platsis putukad, mõned ohtlikumad kui teised. Viimaste hulka kuuluvad ka puugid. Confido pere- ja terviseõde Katrin Poom õpetab, kuidas puukidega ohutult koos eksisteerida.
Puugiohust on tänapäeval juttu palju – ja põhjusega, sest puugihaigused levivad Eestis aktiivselt ning oht saada puukborellioos või -entsefaliit on vägagi suur. Mõlemal haigusel on rasked tagajärjed. Kui borellioosi on võimalik ravida antibiootikumikuuriga, siis entsefaliidil ravi puudub ning kahjuks lõpeb haigus sageli invaliidistumise või surmaga.
Eestis elab kahte liiki puuke – võsapuuk ja laanepuuk – ning viimasel ajal on leitud ka nende ristandeid. Ometi ei tasu lootma jääda sellele, et kui metsas ei käi, siis puuki ei saa, sest tänapäeval võib puugi saada vabalt ka linnast. „Näiteks võib juhtuda, et toote sügisel maha võetud ja külmutatud kuuse tuppa koos suvise külalise – puugiga. Inimese kehal õige koha leidmine võtab puugil aega umbes pool kuni kolm tundi. Seepärast on parim kaitse puugihaiguste vastu end iga kord pärast looduses viibimist üle kontrollida,“ selgitab Confido õde Katrin Poom. „Tuleks vaadata, kas kehal on jalutavaid või juba kinnitunud puuke ning kõige parem on üldse minna pesema. Kui kinnitunud puugid kohe eemaldada, siis on lootust, et nakkus ei ole jõudnud levida.“
Puugid elavad ja liiguvad rohu sees, mitte puu otsas, ja varitsevad võimalikku ohvrit just põlvekõrguses taimestikus. Nad suudavad kinnitada end inimese kehal kõikjale. Sellegipoolest eelistavad nad kehal varjatud sooja kohta, sest seal on nahk õhem ja seda läbida lihtsam. „Seega tasub erilise hoolega üle vaadata kehaõnarused: kaenlaaugud, kõrvatagused ja kael, põlveõndlad, kubemevoldid ja genitaalpiirkond, samuti rinnaalused ja tuharapiirkond,“ ütleb Poom ja toonitab, et kontrollida tuleb loomulikult kogu keha. Kontroll on seda olulisem, et puuk ei hammusta valusalt, vaid „süstib“ ohvrile oma süljega valuvaigistavat ainet. Kuna vereimemine ei tekita sügelust ega ka ärritust, ongi juba kinnitunud puuki raske märgata.
Leidsin puugi – kuidas edasi?
Kehalt puuki leides on kõige olulisem kiirus – mida varem puuk eemaldada, seda parem, sest nakatunud puugi korral on ka paar tundi olulised. „Hammustanud puugist ei tohi väga kõvasti kinni haarata ega tema tagakeha pigistada. Nii võib puugi keha puruneda ning võimalik nakkus mikrohaavade kaudu inimesele kanduda,“ juhendab Poom.
Kui inimene leiab endalt veel ringi jalutava puugi, tuleb ka see kehalt eemaldada kohe. „Kõige parem oleks keerata puuk paberisse ja visata WC-sse, ahju või lõkkesse. Kindlasti ei tohi teda maha raputada, sest siis asub puuk rahulikult jalutades uut ohvrit otsima,“ paneb Poom südamele ja lisab, et puugile ei tohi peale määrida alkoholi, bensiini, küünelakieemaldajat, õli, rasva ega seepi.
Puugi eemaldamise käigus võib osa puugist jääda naha sisse, näiteks pea. Mõne aja pärast lükkab keha selle ise välja, nagu oleks tegu pinnuga. Hammustuskohta võib tekkida punetus ja väike mädapaise, mis annab märku, et organismi immuunrakud eemaldavad usinasti võõrkeha. „Puugi pea ei kujuta tõsist terviseohtu. Aga kindlasti ei tohi puugi jäänuseid ise nõelaga eemaldama hakata. Nii saavad bakterid paremini organismi siseneda ja põletikuoht on palju suurem,“ seletab Poom.
Kui puuk on eemaldatud, ei ole tarvidust arsti poole pöörduda. Hammustuse koht võib punetada ja olla turses kaks kuni neli päeva. „Märkige kalendrisse hammustuse kuupäev ja jälgige ennast rahulikult ühe kuu vältel,“ õpetab Poom. Entsefaliidi haigusnähud võivad alata pärast kolme nädala möödumist, borrelioosi omad kümme päeva, aga vahel ka mitmeid kuid hiljem.
Mida veel teha?
Kõiki haigusi on kergem ära hoida, kui pärast ravida, jagab Poom kuldset tõde: „Kui lähete näiteks metsa marjule, pange jalga pikkade säärtega püksid, sokisääred püksisäärte peal, et puuk ei saaks säärest sisse ronida. Selga pange heledad riided, mille peal märkab roomavat putukat kergemini. Pärast looduses viibimist võtke riided ära esikus või duširuumis ning kloppige need õues ära. Koduaias niitke muru regulaarselt. Meie soojeneva kliima tõttu tuleb olla ettevaatlik ka hilissügisel ja soojal talvel, sest puuk on aktiivne, kui ööpäevane keskmine temperatuur on üle viie plusskraadi.“
Kasutada tasub ka tõrjepihuseid, seda ka lemmikloomadel, sest neid ohustab lisaks borellioosile ja entsefaliidile kolmaski haigus – babesioos. Pärast jalutuskäiku tasub pikakarvaline sõber võimalusel läbi kammida. Kui lemmikloomale meeldib pärast jalutuskäiku voodis magada või peremehele kaissu pugeda, võivad karvades jalutavad puugid pudeneda voodisse või vaibale.
Kõige raskema haiguse, puukentsefaliidi vastu aitab ainsana 99 protsendi kindlusega õigeaegne vaktsineerimine. „See koosneb kahest järgnevast doosist samal aastal, edasi kinnitav doos 9–12 kuu möödudes ja lõpuks tõhustusdoosid kolme- kuni viieaastase intervalliga,“ ütleb Poom. Ta lisab, et vaktsineerimisega võib alustada ja seda jätkata aastaringselt, sest tegu ei ole sesoonse vaktsiiniga, nagu näiteks gripivaktsiin. „Mida varem enne roheluse saabumist on inimene enda kaitsmist alustanud, seda kindlamini saab ta end looduses tunda.“
Kuidas eemaldada puuki?
- Puugi eemaldamiseks sobivad peenikeste otstega pintsetid või tangid. Samuti võib kasutada apteekides müüdavaid puugi eemaldamise vahendeid või lihtsalt pikemat niiti.
- Haarake kinni puugi kehast nahale ja hammustuskohale nii lähedal kui võimalik, vältides sealjuures pigistamist. Eemaldage puuk aeglaselt tõmmates või pöörates.
- Peske hammustuskohta vee ja seebiga või desinfitseerige alkoholi sisaldava desinfitseerimisvahendiga. Võimalikku puuginakkust see ei väldi, küll aga bakterinakkust hammustuskohas.
Pöörduge pärast puugi leidmist arsti poole, kui
- enesetunne halveneb ja tunnete nõrkust
- tekivad valgustundlikkus ja/või palavik, pea-, selja- või lihasevalu
- hammustuse koht punetab, on paistes ja/või on tekkinud laienev punetav laik
- pärast puugihammustust ilmnevad muud tervisehäired, sest borellioosile iseloomulik suurenev punetav ring nahal tekib vaid 25 protsendil inimestest.
Seega, pöörduge arstile ja mainige, et oled saanud puugilt hammustada. Samuti olge valmis, et saate borellioosi ka nii, et polegi kutsumata külalist oma kehal märganud.