Pigmendilaigud – mis need on ja kuidas neist vabaneda?
Pigmendilaigud on tüütu probleem paraku paljudele ning eriti kipuvad need tekkima nahapinnale pärast päikeserohket suve. Confido esteetika ja laserravi kliiniku esteetilise meditsiini valdkonna õde Britten Kaljo selgitab lähemalt, mis on pigmendilaigud ja mida saab teha nendest vabanemiseks.
Mis on pigmendilaigud ja kuidas neid eristada?
Pigmendilaigud on hüperpigmentatsiooni vorm, mis viitab sellele, et muidu ühtlast tooni nahale on tekkinud mingil põhjusel tumedamad alad. Sageli on need pruunikat või hallikat tooni. See viitab omakorda sellele, et nahas asetsevad pigmendirakud ehk melanotsüüdid on mingil põhjusel pigmendi tootmist suurendanud. Pigmendilaike nimetatakse tihtipeale ka päikeselaikudeks, vanaduslaikudeks või maksalaikudeks. Pigmendilaikude suurus võib varieeruda 2 millimeetrist kuni mõnesentimeetrise läbimõõduni. Väga oluline on täpsustada pigmendilaikude olemust spetsialisti konsultatsioonil, sest pigmendilaike on väga palju erinevaid ning nende eristamine on patsiendile sageli keeruline.
Kuidas tekivad pigmendilaigud?
Pigmendilaigud tekivad siis, kui pigmendirakud hakkavad mingil põhjusel tootma rohkem pigmenti. Põhjuseid selleks on väga erinevaid. Kõige sagedasem põhjus on UV-kiirgus. Kui nahk saab UV-kiirgust, annab see signaali melanotsüütidele, et nahk vajab kaitset UV-kiirguse eest. Seega on päevitus naha kaitsereaktsioon UV-kiirguse vastu.
Mõnikord jaotub aga pigment nahas ebaühtlaselt ning see toob kaasa pigmendi tumenemise mõnedes kohtades. Sageli eelneb hüperpigmentatsiooni tekkele põletik või trauma nahal. Näiteks akne korral tekib nahale sageli põletikulisi koldeid. Nende paranemise järel võib patsient mõnikord näha paranenud põletikukolde pinnal pruunikat laiku, ka see on pigmendilaik. Lisaks soodustavad hüperpigmentatsiooni teket teatud ravimid, hormoonide kõikumine ning geneetilised haigused.
Kas pigmendilaike on võimalik ennetada?
Teatud määral on pigmendilaike tõesti võimalik ennetada. Kõige olulisem on kaitsta end UV-kiirguse eest, sest tervislikku päevitust ei ole olemas. Nahk on inimese suurim organ ja paraku jätab nahk meelde iga päikesepõletuse ning nahakahjustuse, mida kunagi on kogenud. See aga ei tähenda, et nahamuutused endast kohe märku annavad. Tõsiasi on see, et nahakahjustused tulevad esile alles ajapikku, mõnikord isegi 10–15 aastat hiljem. Seetõttu on äärmiselt oluline kaitsta end UV-kiirguse kahjuliku mõju eest. Selleks tuleks vältida päikese käes viibimist tugeva UV-indeksi ajal ning olema kas siseruumides või mõnes varjulises kohas. Sageli pole aga võimalik olla kogu aeg siseruumides või varjus, seepärast tuleks päikese kätte minnes kindlasti kasutada nii UVA- kui UVB-kiirguse vastu kaitsvat päikesekaitsekreemi, kandma peakatet ning UV-kiirguse kaitseks pikemaid riideid või lausa UPF-riideid, millel on tehnoloogia, mis blokeerib UV-kiirguse läbimise läbi kanga.
Kas pigmendilaikudest on võimalik täielikult vabaneda?
Kui pigmendilaigud on tekkinud, ei ole enamasti võimalik neist täielikult vabaneda. Samas saab muuta neid nahahoolduses kasutatavate aktiivainete ja protseduuridega heledamaks, et need ei oleks nii silmatorkavad ning nahatoon oleks ühtlasem ja mõjuks terviklikuna.
Milliseid võimalusi on Confido esteetika ja laserravi kliinikus pigmendilaikude eemaldamiseks?
Soovitan kindlasti alustada konsultatsioonist esteetilise meditsiini valdkonna õe juures, et selgitada välja, mis tüüpi pigmendiga on tegemist. Konsultatsiooni käigus vaatab spetsialist üle kliendi naha ning hindab, missugused on sobilikud protseduurid, mis aitaksid pigmendiprobleemi leevendada. Spetsialist paneb koos kliendiga paika ka koduse nahahoolduse sobilike toimeainetega, mis aitavad kaasa pigmendiprobleemi leevendamisele. Protseduurid varieeruvad keemilisest koorimisest kuni süste- ja laserprotseduurideni välja. Seepärast soovitan kindlasti tulla konsultatsiooni, et mitte valida välja mõnda protseduuri pimesi.
Tutvuge protseduuridega, mis aitavad eemaldada pigmendilaike: