OPTOMETRIST SELGITAB: millal võiks silmadega ennetavasse kontrolli minna?

14.09.2022

Nii nagu mujalgi, kontrollivad Confidos optometristid nägemist ja väljastavad prilliretsepte. Confidos saab aga vajadusel suunata patsiente majasiseselt edasi ka silmaarsti juurde või teha koostöös silmaarstidega põhjalikumaid silmauuringuid, kasutades tänapäevaseid teste ja aparatuuri. Confido optometristid räägivad, missuguste muredega võiks vastuvõtule tulla, et vältida raskemaid tagajärgi.

Kas optometrist tegeleb ainult prillide määramisega?

Optometristi peamine ülesanne on tõesti prillide määramine, lisaks nõustamine erinevate nägemisega seotud probleemide korral, abi saab ka prille puudutavates küsimustes. Haigustele viitavate leidude korral suunab optometrist edasi arsti vastuvõtule, sest optometristid silmahaigusi ei diagnoosi ega ravi. 

Millised on peamised silmadega seotud probleemid, millega võiks juba ennetavalt minna optometristi vastuvõtule, et need varakult avastada?

Kindlasti tuleks optometristi külastada kohe, kui on tunda nägemisteravuse langust. Silmade väsimuse ja pingepeavalude korral tasub samuti alustada optometristi vastuvõtust. Vajadusel saab optometrist alati suunata edasi silmaarsti vastuvõtule või anda soovitusi edaspidiseks. Samuti oskab optometrist nõustada kuiva silma probleemide korral.

Milliseid uuringuid saab optometristi vastuvõtul teha?

Optometrist tegeleb terve silmaga – siinkohal tuleb märkida, et prillide vajadus ei ole silmahaigus. Seega teeb optometrist nägemisuuringuid tervetele silmadele. Meil on olemas ka aparatuur, mis võimaldab teatud tüüpi silmapõhja uuringuid, aga interpretatsioon tuleb siiski arstidelt. Lisaks saab optometrist mõõta silmarõhku, teha erinevaid nägemisteste, mis puudutavad kontrasti, tundlikkust, värvitaju, silmade kuivust, kahe silma koostööd jne.

Kui tihti peaks silmi kontrollimas käima?

Lapsed peaksid käima nägemiskontrollis üks kord aastas, kuid kindlasti tuleks järgida silmaarsti või optometristi soovitusi. Täiskasvanutel piisab, kui nägemiskontrolli tehakse iga 2–3 aasta tagant. Eakate puhul oleks hea, kui nägemiskontrollis käiakse üks kord aastas. Kindlasti tasub järgida optometristi või silmaarsti soovitusi, sest nägemiskontrollis käimise vajadus on väga individuaalne – olenevalt üld- ja silmahaigustest.

Confidos on võimalus saada optometristi konsultatsiooni ka videosilla vahendusel. Videokonsultatsioonil ei määrata prille, aga nõu antakse erinevatele silmadega seotud muredele ja küsimustele.