Näonaha kodune hooldus vajab tähelepanu

18.10.2022

Confido Esteetilise meditsiini kosmeetik Maria Hintser jagab nõuanded, kui oluline on näonaha kodune hooldus ning milliste probleemide korral tuleks abi küsida kosmeetikult.

Milliste näonaha probleemide korral tuleks pöörduda kosmeetiku ja millal naha arsti juurde?

Peamiselt pöördutakse kosmeetiku poole järgmiste nahamuredega: akne ja selle ägenemine, pigmendilaikude ilmumine, naha kuivamine ja elastsuse kadumine.
Tänapäeval on koostöö kosmeetikute ja nahaarstide vahel tõhus: kui kosmeetik näeb, et nahaprobleem ei allu ravile, suunab ta oma kliendi nahaarstile.

Nahk on organismi peegel. Millist infot annab näonahk inimese tervise kohta?

Ülitundliku ja kuiva nahaga kaasneb mitteesteetiline välimus, mis väljendub punetavate ja ketendavate laikudena, mis võivad edasi areneda kuperoosaks või raskematel juhtudel rosaatseaks. Probleemsele nahale on iseloomulik liigne rasueritus, rasunäärmete sarvestumise häired, naha aeglane mikrovereringe, hormonaalsed nihketest tulenevad muutused. Vananemise ilmingud on kõige märgatavamad teatud struktuursete muutuste kaudu nahal – nahk muutub õhemaks ja kuivemaks, elastsus ning miimiliste lihaste toonus väheneb, sest väheneb lihastes sisalduva strukturaalse kollageeni hulk. Pigmentatsioon ehk tumedad laigud tekivad aga vabadest radikaalidest (saastunud õhk, UV-kiirgus), naha aeglasest mikrovereringest ja hormoonidest (rasestumisvastased vahendid, hormonaalne ravi).

Millised on enimlevinud vead probleemse naha ravimisel?

Oluline on teada, kuidas enda näonaha eest igapäevaselt hoolitseda. Kahjuks ei saa paljud aru, et enamik nahatüüpidest vajab regulaarset kodust hooldust hommikuti ja õhuti, et anda nahale terve ja särav jume. Nahk peegeldab ka meie üldist tervislikku seisundit. Seepärast on lisaks regulaarsele naha eest hoolitsemisele väga suur roll ka tervislikel eluviisidel, toitumisel ja päeva jooksul piisavas koguses vee joomisel. 

Milliseid soovitusi annaksite koduse näohoolduse kohta?

Oma töös puutun kokku klientidega, kes ei tea, kui oluline on kodune nahahooldus. Tähtis on iga päev oma nahka puhastada, niisutada ja kaitsta. Isegi kui me ei kanna igapäevaselt jumestust, on vajalik puhastada nägu puhastustootega. See ei eemalda ainult jumestust, vaid päevaga nahapinnale tekkinud tolmu, saaste ja bakterid. Kergelt koorivad puhastusvahendid aitavad eemaldada sarvestunud nahka, tänu millele saavad toimeained imenduda sügavamale, ühtlustub nahatoon ja näonahk muutub pehmemaks. Igapäevane hooldus pidurdab naha vananemisprotsessi ning hoiab naha puhta ja niisutatuna. Puhtale nahale kantud seerumid ja kreemid jõuavad sügavamale naha sisse ning toimivad efektiivsemalt.

Kuidas mõjutab keskküte ja konditsioneerid, temperatuurikõikumised ja külm õhk on naha tervist? Kuidas ennetada võimalikke nahaprobleeme suure külma tuleku eel?

Kütteperiood, külm tuul ja pakane kuivatavad nahka. Nahahooldustooted tuleb talvisel perioodil toitvamate ja niisutavamate vastu vahetada. Kreemi soovitan nahale kanda kindlasti pool tundi enne õueminekut, et kreem saaks korralikult nahka imenduda. Samuti soovitan tarbida palju vett, et tagada nahas piisav veesisaldus, mis omakorda mängib rolli nahakuivuse tekkimisel.

Kui sageli ja milliste nahaprobleemidega pöörduvad kosmeetiku juurde mehed?

Mehed pöörduvad kosmeetiku poole väga tihti. Probleemid on samad mis naistel – probleemne nahk, akne, nahakuivus ja kortsukesed. Julgustan siinkohal kõiki mehi oma näonaha eest hoolt kandma, see annab hea enesetunde ning palju enesekindlust.

Mõned täpsustavad küsimused akne kohta:

Kuidas saada aru, et punnide puhul tegemist aknega?

Kui nahal on lisaks rasuummistustele ka põletikulisi vistrikke, on tegu juba aknega.

Kas teismelised peaksid akne korral kosmeetiku poole pöörduma või läheb see ise ajapikku üle?

Noored, eelkõige alla 18-aastased, kellel ei ole aknet, vajavad regulaarset (kord kuus) kosmeetilist nahapuhastust eelkõige ummistunud pooride (komedoonid) ja miiliumide tõttu. Kui noore nahal on lisaks rasuummistustele ka põletikulisi vistrikke ja tegemist juba aknega, on otstarbekas teha tugevam ja tõhusam hooldus – happekoormine. Seejärel mitmest näohooldusest koosnev kuur, mis annab parema ja pikemaajalisema tulemuse kui üksik näohooldus. Samuti rõhutan koduse nahahoolduse tähtsust.

Üha enam on lisaks teismelistele aknet ka täiskasvanutel. Mis seda põhjustab?

Täiskasvanute akne on hormoonsõltuv. See algab või hoopis halveneb täiskasvanueas, näiteks ägeneb naistel akne enamasti enne menstruatsiooni, kui progesterooni tase on tõusnud. On ka mõned erinevused: kui teismeeas lööb akne välja tavaliselt otsaesisel, põskedel ja ninal, siis täiskasvanute akne avaldub näo alumisel poolel (lõual, lõuajoonel). Vistrikud tekivad ummistunud komedoonidest ning põletikuliseks muutumisel tekib mädakolle, mille lõhkemisel võib tekkida arm. Peamised põhjused on stress (suurendab meessuguhormoonide hulka ning see omakorda stimuleerib rasunäärmete tööd), toitumine ja elustiil (toit, mida igapäevaselt süüakse, ei pruugi olla täisväärtuslik ega varustada organismi kõikide vajalike vitamiinide ja antioksüdantidega), loobumine rasestumisvastastest vahenditest (suukaudsed rasestumisvastased vahendid kontrollivad hormoonide aktiivsust, nendest loobumisel võib aga hormoonide aktiivsus uuesti suureneda), õli sisaldavad nahahooldustooted (kuigi nahk võib olla kuiv, ei pruugi õli sisaldavad nahahooldustooted teha nahale head).

Kuidas alustada akne ravi?

Akne raviks soovitan pöörduda kosmeetiku poole, kes vaatab üle näonaha seisundi ning määrab nii koduse kui ka hooldusravi.

Kas ja kuidas on akne tekkimist võimalik ennetada? 

Soovitan hakata näonaha eest hoolt kandma juba alates teismeeast. Toodete kohta oskab soovitusi anda kosmeetik, kes oskab anda professionaalse hinnangu näonaha hetkeseisundile.

Confidos on lai valik näonaha hoolitsusi, mida saate valida vastavalt oma nahatüübile: