Milliste sümptomite korral tasub kindlasti suguhaiguste test teha?
Sugulisel teel levivad haigused jagunevad laias laastus kolmeks: haavandeid põhjustavad haigused (süüfilis, genitaalherpes), põletikku põhjustavad haigused (klamüdioos, trihhomonoos, gonorröa jne) ning haigused, mis põhjustavad üldist haigestumist (HIV-nakkus) või siseelundite haigusi (B-hepatiit). Sageli kannavad ja levitavad inimesed haigustekitajaid enesele teadmata. Olgu põhjuseks juhuslik vahekord või suguhaigusele viitavad sümptomid, kindluse ja hingerahu saamiseks on soovitatav ennast testida.
Sümptomid, mille korral tuleks ennast kindlasti testida:
- Meestel näiteks villid või haavandid suguelundite piirkonnas, valulikkus urineerimisel, eritis pärasoolest vms.
- Naistel näiteks eritis tupest, selle muutunud iseloom või kaasnev halb lõhn, ebanormaalne veritsus vahekorra ajal. Naistele suunatud suguhaiguste testi leiad siit: suguhaiguste testimine naistele.
Soovitatav on testida ka juhul, kui:
- Sul on hiljuti olnud rohkem kui üks seksuaalpartner.
- Partneril on diagnoositud sugulisel teel leviv haigus.
- Oled olnud kaitsmata vahekorras uue või juhusliku seksuaalpartneriga.
- Oled alustamas uut seksuaalsuhet
Oluline teada suguhaiguse peiteaja kohta
HIV, B-hepatiidi ja süüfilise testimiseks on soovitatav anda vereanalüüs kuu aega pärast võimalikku nakatumist. Enne seda antud vereanalüüsid ei pruugi anda korrektset tulemust. Uriinianalüüs on soovitatav anda alates 4 päeva pärast võimalikku nakatumist. Haigustunnuste ilmnemisel tasub kohe pöörduda arsti juurde.
Infot testimisvõimaluste kohta leiab siit:
Suguhaiguste testimise pakett meestele
Suguhaiguste testimise pakett naistele