Milliste armide vastu aitab laserravi?

10.10.2024

Confido Esteetika ja laserravi kliinikus on võimalik eemaldada nahalt erinevaid arme. Confido kirurgiakliiniku juht dr Juhan Laos räägib protseduurist lähemalt.

Armide laseriga eemaldamise protseduuri ajal tekitatakse laserkiirega nahale mikroskoopilisi vigastusi. See käivitab nahas taastumisprotsessi, mille käigus aktiveerub kollageeni ja elastiini süntees ning paraneb naha tekstuur – nahk pinguldub, muutub tihedamaks ja elastsemaks.

Lisaks on kliiniku masinapargis olemas laserid, millega saab spetsiifilisemalt mõjutada armi punetavat värvust või vajadusel teostada nahast kõrgemale ulatuva armi lihvimist.

Laseriga võib eemaldada näiteks aknearme, venitusarme, operatsiooniarme, traumajärgseid ning teisi arme kehal ja näol.

„Armide eemaldamine laseriga võib olla valulik, kuid valu leevendamiseks on võimalik kasutada lokaalset tuimestavat kreemi või süste. Eelkõige sõltub tuimestuse kasutamise vajadus töödeldava ala suurusest – väiksemaid arme saab töödelda ka ilma eelnevalt ravimit kasutamata,“ ütleb dr Laos.

Laserraviga võiks alustada võimalikult kiiresti, nii pea kui arm seda lubab. „Soovitame pöörduda konsultatsioonile kohe pärast armi tekkimist, sest värskemad kirurgilised armid, keloid- ja venitusarmid alluvad ravile paremini kui vanemad,“ sõnab dr Laos.

Armid vähenevad  iga protseduuriga

See, kui mitu korda peab protseduuri kordama, sõltub armist ja on individuaalne. „Sellepärast soovitame pöörduda esmalt konsultatsiooni, et koos arstiga paika panna täpne raviplaan. Küll aga võib öelda, et armid vähenevad tuntavalt iga protseduuriga ning muutuvad üha vähem märgatavaks,“ ütleb dr Laos.

Madalamate armide puhul võib oodata häid tulemusi juba pärast esimest protseduuri, sügavamatel armidel on tavaliselt vajalikud korduvad protseduurid, harvematel juhtudel ka armi eelnev vabastamine nahaaluse koe küljest.

Näiteks sõltub rasedusega tekkinud venitusarmide puhul laserravi tõhusus armide laiusest ja vanusest – on need punased või valged. „Tavaliselt saab kitsamad ja nooremad armid muuta täiesti nähtamatuks, laiemad ja sügavamad armid muutuvad kitsamaks ning armi struktuur muutub sarnasemaks tavapärasele nahale,“ sõnab dr Laos. „Siiski tuleb meeles pidada, et laseriga armiravi ei ole võluvits, mis armkoe tavapäraseks nahaks muudab.“

Milline on laserravist taastumine?

Pärast protseduuri peab olema valmis selleks, et nahapinnale võib tekkida mõningane turse ja punetus. „Turse alaneb enamasti esimese kolme ööpäevaga, kuid järk-järgult vähenev punetus võib esineda kuni kaks nädalat,“ selgitab dr Laos.

Protseduurile järgneval päeval võib käia pesemas voolava vee all ning alustada tuleb määrimist niisutava kreemiga vähemalt kaks korda päevas. „Esimesel protseduurijärgsel nädalal tuleb vältida päikesekiirguse sattumist töödeldud nahale, edaspidi tuleb kuu aja jooksul kasutada SPF30 päikesekreemi,“ lisab arst.

Igal juhul on armiravis esimene samm pöörduda konsultatsioonile. „Konsultatsiooni käigus hindab arst protseduuri sobivust, võimalikke tulemusi, määrab hinna, seletab kõike protseduuriga seonduvat,“ ütleb dr Laos.