Milline vaktsiin valida – Pfizer, Moderna või hoopis Jannsen?

08.11.2021

Eestis on nüüdseks kasutusel olnud juba üsna mitu erinevat koroonavaktsiini. Seetõttu ei saa imestada, et Confido vaktsineerimispunktides kõlab pea iga teise külastaja suust küsimus - millist vaktsiini ma pean tegema? Kuigi põhieesmärk on kõikidel koroonavaktsiinidel sama, siis on teatud aspektid, mida vaktsiini valimisel tasuks silmas pidada.

Alustame algusest: kuidas koroonavaktsiinid üksteisest erinevad?

Covid-19 pandeemia kontrolli all hoidmiseks on kasutusel mitmeid erinevaid vaktsiine. Eelkõige kuna üks ravimitootja ei suudaks kogu maailma vaktsiini nõudlust rahuldada. Teisalt kuna erinevad vaktsiinid sobivad erinevatele sihtrühmadele.

Koroonavaktsiini eesmärk ei ole inimest ravida. Vaktsiini eesmärk on immuunvastuse tekitamine ehk võimaldada inimesele tõhusam kaitse nakatumise ja haiguse läbipõdemise eest. SARS-CoV-2 viiruse tööpõhimõte: viirus tungib inimese raku sisse ning RNA-lt toodetakse viiruse valke (sh. ogavalku). Rakkudes ehitatakse uued viirusosakesed ning nakatumistsükkel kordub.

Erinevate tootjate koroonavaktsiinidel on immuunvastuse tekitamiseks erinevad viisid lähtuvalt sellest, kuidas teadlased vaktsiini välja töötama hakkasid:

Pfizer-BioNTech Comirnaty ja Spikevax (COVID-19 Vaccine Moderna) on mRNA vaktsiinid. Inimese keha toodab sarnaselt päris viirusele ise ogavalku. Vaktsiin ei sisalda viirust ennast ja ei ole võimeline tekitama COVID-19 haigust.

COVID-19 Vaccine Janssen. Jansseni vaktsiin sisaldab teist viirust (adenoviiruse perekonnast), mida on muudetud nii, et see pole võimeline paljunema, kuid selles on SARS-CoV-2 valgu tegemiseks vajalik geen.

Ehk siis kuigi vaktsiinide tööpõhimõte erineb, on koroonavaktsiinidel ühine eesmärk - aidata inimesel saavutada immuunsus, mille abil on nakatumisoht väiksem ning haigusega kokkupuutel on läbipõdemine kergem.

Milline vaktsiin valida?

Toome lühidalt välja põhjused, miks üht või teist vaktsiini eelistada. Olgu öeldud, et kuna Pfizeri ja Moderna vaktsiinid toimivad samal põhimõttel, siis on nende vahel valimine laias laastus inimese enda sisetunde küsimus.

Pfizer-BioNTech Comirnaty - Sobivus: rasedad; alaealised; täisealised. Soovitame eelistada seda vaktsiini lähtudes asjaolust, et sama vaktsiiniga teostatakse ka tõhustusdoose.

Spikevax (COVID-19 Vaccine Moderna) - Sobivus: rasedad; immuunpuudulikkusega inimesed; täisealised. Soovitame eelistada seda vaktsiini lähtudes asjaolust, et sama vaktsiiniga teostatakse ka tõhustusdoose.

COVID-19 Vaccine Janssen - Sobivus: täisealised; inimesed, kellel on kiirelt vaja vaktsineerimise tõend saada; eakad. Ei soovitata: rasedatele; inimestele, kellel on tromboosi- ja verejooksu oht.

Jannseni vaktsiini üheks eeliseks on asjaolu, et see tehakse ühe doosiga. Võrdluseks - samasuguse kaitse jaoks tuleb teha 2 doosi Moderna või Pfizeri vaktsiini. Samas on kindel, et vaid ühe doosiga kaitse ei püsi lõpmatult. Kõikide vaktsiinide puhul on vajalik tõhustusdooside tegemine. Tõhustusdoos tehakse, kui eelmisest vaktsineerimise doosist on möödas vähemalt 6 kuud.

Kui sul on veel küsimusi või kahtlusi, siis pöördu julgelt Confido vaktsineerimispunkti töötaja poole. Kuulame sinu mured ära ja anname nõu, milline vaktsiin on just sulle sobilik.

Vaktsineerimise info ja vaktsineerimispunktid