Kuidas puuke vältida?

03.05.2022

Puuke esineb looduses kõikjal ja seetõttu ei ole ettevaatus kunagi liiast. Kontrolli end alati pärast looduses käimist, nii saad olla kindel, et puuke ei ole.

Kus puugid levivad?

Puugid varitsevad saaki niisketes ja varjulistes kohtades eelkõige hõredates sega- ja lehtmetsades, metsaserval ja puisniitudel või lihtsalt rohu sees ning haagivad sealt ennast ohvri riiete külge. Enamasti varitseb puuk rohukõrrel mõnikümmend sentimeetrit maapinnast kõrgemal. 

Müüt on see, et puugi võid saada vaid metsa või niidu lähistelt. TAI instituudi poolt läbiviidud 2021. a puugikorje kampaania raames tuvastati, et puuke levib ohtrasti ka linnas. Näiteks pealinnas on teatatud, et Pirital, Nõmmel ja Vabaõhumuuseumi lähistel leidub palju puuke.

Soovitused, kuidas puuke vältida

  • Metsas või pika rohu sees liikudes kanna heledaid, pikkade varrukatega riideid, et puuke varakult märgata.
  • Metsas või pika rohu sees liikudes topi püksisääred sokkide või jalanõude sisse.
  • Kasuta putukatõrjevahendeid. Kusjuures väldi üleliigset tõrjevahendi kasutamist.
  • Kontrolli end regulaarselt - pärast õues liikumist vaata oma keha üle, tihtipeale õnnestub puuk juba enne kehale kinnitumist kätte saada.
  • Lastel kontrolli hoolikalt ka kõrvatagused, kaenlaalused jm kehapiirkonnad. Õpeta last ennast ise kontrollima.

Lemmikloomad ja puugid

Paraku "koguvad" kõige rohkem puuke just lemmikloomad. Kui lemmikloomad käivad õues (isegi rihmaga), siis tuleb ka neile teha puugitõrje. Eriti oluline on see juhul, kui lemmikloomad viibivad toas inimestele väga lähedal (nt. voodis). Puukide tõrjevahendid kassidele ja koertele on erinevad - on olemas nii täpilahused kui ka spetsiaalsed kaelarihmad.

Kas teadsid, et võid puugihaigustega nakatuda ka puuki eemaldades? Lemmikloomalt või endalt puuki eemaldades panna alati kindaid ning PÄRAST PUUGI EEMALDAMIST desinfitseeri hammustuskoht. Kindaid tuleb kanda juhuks, kui puugi eemaldamisel puuk katki läheb. Kui sõrmedel on mõni pisike haav, võib ka nii haigusega nakatuda.

Pea meeles - parim viis terve olla, on ennetada. Tule tee puukentsefaliidivastane vaktsiin! Kui leiad endalt puugi, eemalda see koheselt. Jälgi puugihammustuskohta, borrelioosi kahtluse korral tule tee test!

Vaata ka: