Kas sina oled juba puukentsefaliidi vastu vaktsineeritud?

23.05.2018

Puugid ei ela vaid metsas, neid kohtab piisavalt sageli ka linnas ja koduaias. Eesti looduses elavad puugid levitavad kahte inimesele ohtlikku haigust: puukentsefaliiti ja puukborrelioosi. Entsefaliidi vastu on võimalik end kaitsta vaktsineerimisega.

Oma kehalt puuki leides peaksid esimese asjana meelde tuletama, kas oled ennast entsefaliidi vastu vaktsineerinud või mitte. Kui kaks vaktsiinisüsti tehtud, on sul selle tõve vastu kaitse olemas ja muretsemiseks pole põhjust.

Kui aga oled vaktsineerimata, pead ennast vähemalt nädala jagu jälgima. Vereanalüüse on mõtet teha alles teisel-kolmandal nädalal pärast puugikontakti. Varem ei näita need midagi, kuna haigusspetsiifiliste antikehade teke võtab aega.

Esimesed puukentsefaliidi haigusnähud tekivad 7-14 päeva peale puugikontakti.

Entsefaliiti ehk ajupõletikku tekitab viirus, mida puugid eritavad oma süljega inimese verre nahale kinnitudes. Haigus kulgeb sageli kahefaasiliselt. Esimesed haigusnähud, mis tekivad 7-14 päeva peale puugikontakti, võivad olla üsna tagasihoidlikud – esineb kerge palavik, halb enesetunne, peavalu, lihasevalud, iiveldus, isutus, seedehäired, ülemiste hingamisteede katarri nähud.

Umbes kolmandikul nakatunutest tekib 2– 20 päeva hiljem uus kehatemperatuuri tõus, tugev peavalu, iiveldus, oksendamine, valguskartus ja kuklakangestus, mis viitavad peaaju- ja ajukelmepõletiku kujunemisele.

Kaitsesüstimisega puukentsefaliidi vastu tuleks alustada aprillikuus, siis jõuab immuunsus puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda.

Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist

Puukentsefaliidi vastane vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse ühekuulise vaheajaga, kolmas aasta pärast. Sealt edasi on vaja esimene kordussüst teha kolme aasta möödudes, järgmised viieaastaste intervallidega. Confido Erameditsiinikeskuses tuletame me sulle alati meelde, kui järgmise vaktsineerimise aeg kätte on jõudnud.

Vaktsineerime puukentsefaliidi vastu nii lapsi (alates 1 aasta vanusest) kui täiskasvanuid. Enne vaktsineerimist saad koos meie kogenud spetsialistidega rahulikult kaaluda kaitsesüstimise poolt- ja vastuargumente. Enamik vaktsiine, mida me Confidos kasutame, on alumiiniumivabad ja ohutud.

Puukentsefaliidi vastu spetsiaalset ravimit pole, ravida saab ainult haigusega kaasnevaid nähte. Enamasti tehakse seda haiglas, sest haigus kulgeb ägedalt. Paranemiseks kulub aega kuid, taastusravi vajadusel aga tunduvalt rohkem.

Puukborrelioosi ennetamiseks paraku vaktsiini olemas ei ole, kuid seda haigust on võimalik edukalt ravida antibiootikumidega.

Mida teha, kui leiad oma kehalt nahale kinnitunud puugi?

Puugi eemaldamisel on peamiseks reegliks ettevaatlikkus. Pigistada puuki ei tohi, sest nii võib hammustuskohta sattuda puugi sülg ja sellega koos ka haigustekitaja.

Pintsettidega tuleb puugil kaela juurest kinni võtta ja ta järsu pöörava liigutusega välja tõmmata. Kui juhtub, et puugi pea jääb sisse, siis jätagi see sinna. Organism tõukab selle hiljem ise välja.