Immuunsüsteem tugevaks

08.03.2018
Selleks, et organism suudaks paremini võidelda väliste ja sisemiste haigustekitajatega, on vaja tugevdada immuunsust. Hiina meditsiinis on immuunsusega seotud kopsud, neerud ja põrn. Immuunsuse tugevdamiseks tuleb toetada kõiki kolme organit.
  • Kopsuenergia nõrkuse korral on peamisteks sümptomiteks spontaanne higistamine, vesine eritis ninast või ninakinnisus, lõhnatundlikkuse langus ja väsimus.
  • Põrnaenergia (yangi) nõrkuse puhul on sümptomiteks isu vähenemine, püdel väljaheide, külmatunne ja külmad käed-jalad, väsimus, niiskuse ja lima kogunemine kehasse, mille väljenduseks on krooniline nohu, rögane köha, lastel adenoidid.
  • Neeruenergia nõrkuse korral on põhisümptomiteks väsimus ja kurnatus, alaselja nõrkus ja väsimine, põlvede nõrkus ja valu, seksuaalfunktsiooni ja fertiilsuse langus.

Kuidas immuunsust tugevdada

Immuunsuse tugevdamisel on oluline töö ja puhkuse tasakaal ning õige toitumine. Qigong tähendab otseses tõlkes tööd (gong) energiaga (qi). Igapäevane qigongi harjutamine tõstab inimese üldist toonust ning tugevdab ja korrastab inimest ümbritsevat energiavälja. Mille poolest erineb qigong tavalisest füüsilisest treeningust? Lisaks lihaste, kõõluste, liigeste ja luude tugevdamisele mõjutab qigong ka siseelundeid, eemaldades energiablokeeringuid ja tugevdades meie organite eluenergiat. Qigongi erinevaid liike ja variante on väga palju - Kuldse kella harjutused, Yi jin jing, hommikune qigong ja pikaealisuse qigong. Lisaks tai ji, shindo venitusharjutused ja raja jooga.

Headeks immuunsuse tõstjateks on erinevad taimed

Headeks toniseerijateks ning immuunsuse tõstjateks on erinevad taimed. Neid võib kasutada eraldi, aga koos nende toime tugevneb. Taimedega saame oma organismi toetada sees­(teed, preparaadid, tinktuurid) ja välispidiselt (jalavannid). Taimsed jalavannid toetavad üldist energiataset ja sobivad väsimuse ning jõuetuse korral. Need toniseerivad neerusid ja põrna ning seeläbi meie kaitseenergiat. Jalavanne on soovitatav teha igapäevaselt paari kuu jooksul. Väga hea taimede segu on immuunsust tugevdav tee, mis reguleerib välise ja sisemise tasakaalu ning toniseerib organismi. Segu võiks juua profülaktiliselt 2-3 nädala jooksul kaks tassi päevas. Tee sobib ka autoimmuunhaiguste puhul. Üks immuunsuse tugevdajatest on punane läikvaabik ehk ganoderma lucidum. See kuulus taim on abiks ka onkoloogiliste haiguste korral, ta reguleerib vere rasva-ja suhkrusisaldust, ainevahetust ja vererõhku ning on südant tugevdava toimega. Taimel on ka rahustav mõju, mistõttu sobib hästi uneprobleemide ja vaimse väsimuse korral. Punast läikvaabikut tuleks võtta 1-2 kapslit kaks korda päevas enne sööki. Teine immuunsuse tugevdaja on korditseps ehk cordyceps sinensis. See on sobiv taim nii kroonilise köha, bronhiidi kui ka astma korral, sest lõdvestab bronhide seinu ja on põletikuvastase toimega. Korditseps vähendab väsimust ja leevendab stressi. Kuna korditseps on antioksüdant, siis stimuleerib ta rakkude paranemist ja taastootmist ning ainevahetust rakkudes. Korditsepsi tuleks võtta 1-2 kapslit kaks korda päevas enne sööki. Taimeekstrakt Tonix-R tugevdab immuunsust, aga toetab keha ka kemoteraapia ja kiirituse ajal. Toonik on valmistatud seitsmest taimest, mis on tuntud immuunsust tugevdavate ja haigusi tõkestavate omaduste poolest. Lisaks sellele vähendavad mõned taimed kurnatust ja tõstavad elujõudu. Eraldi väärivad esiletõstmist kilejas hundihammas ja punane läikvaabik, sest mõlema taime immuunsüsteemi tugevdavad ja inimese elukvaliteedi parandavad raviomadused on teaduslikult tõestatud. Tonix-R ei sobi lastele, kuna sisaldab alkoholi. Ettevaatlik tuleb olla autoimmuunhaiguste korral.

Moksateraapia

Üks tugevamaid immuunsuse tugevdajaid on moksateraapia ehk soojaravi, mis paneb energia liikuma ja avab keha väliskihi. Teraapias kasutatakse ravimtaimedest, peamiselt harilikust pujust, tehtud sigarit, millega soojendatakse punkte või kanaleid ja moksalampi, millega soojendatakse teatud kehapiirkondi. Kuna moksal on soojendav ja energiat liikuma panev toime, siis sobib see väga hästi erinevate külmast ja niiskusest tingitud valude raviks, nagu liigesvalud, kõhu- ja seljavalud, menstruatsioonivalud jne. Moksateraapia on hea toimega neerude ja põrna yangi nõrkuse korral. Selleks soojendatakse moksalambiga kesk- või alakõhtu ning selga. Moksat on hea teha 3-4 nädalat enne viiruste hooaja algust ja seda võib teha iga päev. NB! Pärast moksat ei tohi see piirkond märjaks saada.