Heleia Nestal Zibo: Silmalaulugude plastikast jääv jälg on praktiliselt nähtamatu

06.03.2023

Näo- ja lõualuukirurg dr Heleia Nestal Zibo

Kõrgelt hinnatud näo esteetilise, kolju- ja näo väärarendite kirurg näo- ja lõualuukirurg dr Heleia Nestal Zibo selgitab, millega peab arvestama, kui on soov vabaneda allavajunud silmalaugudest.

Kõige sagedamini soovitakse silmalaugude plastikat esteetilistel põhjustel, et noorem välja näha. Ometi võib protseduuri teinekord vajada ka meditsiinilistel näidustustel. “Näiteks on inimesel ülalaug vajunud niivõrd ripsmete peale, et hakkab segama vaatevälja,” selgitab dr Heleia Nestal Zibo. “Kui nii juhtub, lähevad silmalaud raskeks ja päeva lõpus on inimesel silmad väsinud.”

“Eesti inimestele on iseloomulik pilusilmne silmakuju, mistõttu kipub silma peale rohkem liigset nahka vajuma,” selgitab dr Zibo, et meie inimeste eripära nõuab rohkem ülalau opereerimist. Ta lisab, et alalau operatsiooni vajavad need, kel tekivad silme alla kotikesed või on alalaug liialt alla vajunud.

Peaaegu nähtamatud armid

"Kui ülalau korrigeerimine kestab umbes tunni, siis alalauga on lood keerulisem – see võtab aega kuni kaks tundi. Silmalaugude plastikat tehakse üldanesteesiaga või kohaliku tuimestusega. Protseduur ei ole keeruline, aga inimesed on erinevad. On neid, kes taluvad paremini kohalikku tuimestust, ent kui on suur hirm, siis saab kasutada üldnarkoosi,” räägib dr Zibo ja rahustab kohe valukartlikke patsiente – operatsiooni algul tehakse nõelatorge ja pärast seda ei tunnegi valu.

Silmalaugude plastika puhul on silmale jääv jälg on praktiliselt nähtamatu. "Kui opereerida ülalaugu, jääb arm loomuliku voldi sisse. Kui aga alalaugu, siis jääb arm ripsmete alla – roosa joon, mis mõne kuuga muutub aina heledamaks, kuni seda polegi enam näha."

Lihtne taastumine

Nagu iga teisegi operatsiooniga, on ka silmalaugude plastikaga seotud omad riskid, näiteks infektsioonioht. Samuti on narkoosiga seotud omad ohud. Seetõttu on tähtsal kohal eelnevad konsultatsioonid arstiga, mis aitavad neid riske miinimumini viia. Dr Zibo lisab, et kui inimesel on oht armistumisele, siis võib juhtuda, et arm ei jää väga kena. Ta rahustab küll kohe, et selliseid probleeme esineb pigem väga harva ning kui kirurg on kogenud, siis neid tavaliselt ei tekigi.

Protseduurist taastumisel tuleks arvestada, et nädala pärast on vaja tagasi tulla õmblusi eemaldama ja samuti tekkivad verevalumid, mis püsivad keskmiselt kaks nädalat. Kui opereeritakse vaid üla- või alalaugu, on nägemine umbes kolm päeva udune, mistõttu on lugemine häiritud. Kui opereeritakse korraga mõlemad laud, võivad mõnel inimesel turse tõttu silmad järgmisel päeval kinni olla. See tähendab, et koduseid toimetusi on raskem teha ja vaja võib olla abilist, kes näiteks süüa teeb.

Oma raviteekonna ja erinevate võimaluste arutamiseks tuleks pöörduge esmalt Confido näo ilukirurgi vastuvõtule.

Vaata lähemalt: