Suvepäevad toovad kaasa rohkem õues veedetud aega ja paratamatult ka rohkem kokkupuuteid putukatega. Enamasti on hammustused kahjutud, kuid mõnikord võivad need tekitada allergilise reaktsiooni, eriti lastel.
Just seepärast on oluline teada, kuidas anda esmaabi ja leevendada ebamugavaid sümptomeid kodus. Lähemalt selgitab Confido Digikliiniku üldarst ning lastehaiguste eriala arst-resident dr Triin Pirso.
„Kui olete saanud putuka käest hammustada või nõelata, siis enamasti kulmineeruvad sümptomid 20. minutiks,“ selgitab dr Pirso. Kuid juba enne sümptomite avaldumist saame end ise aidata.
Esiteks võiks hammustuse või nõelamise kohta pesta seebi ja külma veega ning hoida see puhas ja vältida sügamist. „Putukahammustuse kohale võib panna külma niiske rätiku. Sügeluse vastu võib võtta käsimüügi antihistamiinikumi ehk rahvakeeli allergiarohtu tabletina/siirupina või määrida hammustuse kohale antihistamiinikumigeeli. Vajadusel võib valu vastu võtta käsimüügi valuvaigistit, näiteks paratsetamooli ja/või ibuprofeeni,“ ütleb arst.
Kuidas aga leevendada putukahammustust, mis pikalt on punane ja sügeleb? „Ka pikalt punase ja sügeleva putukahammustuse ravi on sümptomaatiline – soovituslik on teha hammustuse kohale külmakompressi. Kui sügelus on häiriv, siis sobib suukaudne antihistamiinikum. Ravi tuleks teha täpselt nii kaua, kuni on sümptomid,“ vastab dr Pirso.
Kuidas käituda, kui reaktsioon putukahammustusele on kerge, aga tüütu? „Sügeluse vastu aitab süsteemselt antihistamiinikum, lokaalselt külmakompress, punetuse ja paistetuse vastu aitab samuti külmakompress. Need mõlemad on sobilikud kodus leevendamiseks,“ ütleb dr Pirso.
Märgid raskest allergiast: hingamisraskused, turse, iiveldus
Kui teie või teie laps saab nõelata näiteks mesilase või herilase käest, siis esimese asjana tuleb eemaldada nõel, kui see jäi naha sisse. „Kui varem ei ole putukas nõelanud ning allergia kohta infot ei ole, siis tasub teada, et igast nõelamisest võib nahale tekkida lokaalne reaktsioon, see on normaalne,“ ütleb arst.
Putukamürgid võivad vallandada ka süsteemse allergilise reaktsiooni ja seega tasub nõelata saanud isikut jälgida ning kutsuda kiirabi, kui
- tekivad hingamisraskused, hääl muutub kähedaks või tekib vilisev hingamine;
- tekib turse ja punetus, eriti näo, silmalaugude, kõrvade, suu, käte või jalgade piirkonnas;
- tekivad kõhukrambid, iiveldus, oksendamine või kõhulahtisus;
- tekib pearinglus või teadvuse kadu.
„Kui on teada putukaallergia, siis tasub alati kaasas kanda oma raviarsti määratud ravimeid ning lisaks ka antihistamiinikume,“ rõhutab dr Pirso.
Millal pöörduda arsti poole?
Arstile võiks dr Pirso sõnul oma muresid näitama tulla siis, kui putukas on näiteks hammustanud silma juurest ning see häirib nägemist või huule lähedalt ja huul on läinud tursesse, mis omakorda mõjutab söömist ja joomist. Samuti siis, kui tekib ulatuslik jäseme turse, mis segab liigutamist.
„Samuti, kui hammustust on sügatud – siis võib tekkida sekundaarne bakteriaalne infektsioon ning senised sümptomid võivad intensiivistuda, lisanduda ka valu ja mädaeritus,“ selgitab arst. „Enne igasuguste hormoonsalvide määrimist on samuti soovituslik konsulteerida arstiga,“ rõhutab dr Pirso.