„Kõige populaarsemate kaaluravimite toimeaine semaglutiidi otsest mõju suutervisele on praeguseks veel vähe uuritud, küll aga võivad ravimi kõrvaltoimed põhjustada mitmeid probleeme nii hammaskonnas kui ka suuõõnes tervikuna,“ ütleb Confido Tartu Hambakliiniku juht ja hambaarst dr Kristiina Liigant.
Kuidas mõjutab semaglutiid suutervist?
Semaglutiidi sagedane kõrvaltoime on oksendamine, mille tagajärjel satub mao happeline sisu suuõõnde ning see võib pikema aja jooksul põhjustada hammaste erosiooni ehk kulumist. Hammaste kulumisega võib omakorda kaasneda suurenenud tundlikkus. Sarnaseid probleeme tekitab ka gastroösofageaalne reflukshaigus ehk GERD, mis on samuti semaglutiidi sage kõrvaltoime.
Suukuivus on teine kõige sagedamini esinevatest kõrvaltoimetest, mida semaglutiidi tarvitajad välja toovad. Sülg kaitseb hambaemaili hapete kahjulike toimete eest, kuid süljetootlikkuse vähenedes suureneb kaariese ning igemehaiguste risk hüppeliselt. „Suukuivusega kaasnevad sageli ka neelamisraskused ning kuivad ja pragunenud huuled. Proteesikandjatel võivad proteesid tavapärasest rohkem limaskestasid hõõruda,“ selgitab dr Liigant.
Ozempicu tarvitamine vähendab söögiisu ning teatud juhtudel võib see viia oluliste toitainete puudulikkuseni. Näiteks soodustab C-,D- ja B-kompleksi vitamiinide defitsiit igemeprobleemide teket ning mõjutab haavade paranemist suuõõnes.
Kuidas kaitsta suutervist semaglutiidiravi ajal?
- Jooge palju vett, et vältida suukuivuse teket.
- Närige ksülitoolisisaldusega nätsu, et suurendada süljetootlikust ning kaitsta hambaid happerünnaku eest. Ärge nätsutamisega liiale minge – see muutub alalõualiigesele koormavaks!
- Toituge tervislikult, et organismis ei tekiks oluliste vitamiinide defitsiiti (D-vitamiin, kaltsium jne).
- Vältige suhkrurikaste ning happeliste jookide tarbimist.
- Pärast oksendamist loputage suu veega. Kindlasti ärge harjake pärast seda hambaid, sest see kiirendab emaili kulumist.
- Hoidke oma suuhügieen parimal võimalikul tasemel!