6 soovitust, kuidas valmistuda kooliks

31.08.2022

Laspevanemate jaoks võib kooli algus tuua tagasi kauaoodatud töö ja eraelu rütmi. Seevastu laste jaoks võib septembri algus kaasa tuua ärevuse ja terviseprobleemid. Confidokad toovad välja 6 soovitust, kuidas aidata lapsel kooliks valmistuda.

1. Uni – hommikuti peab nüüd varem ärkama

Confido unearst ja unemeditsiini ekspert dr Erve Sõõru selgitab: „Hommikuti peab nüüd varem ärkama, mistõttu tuleb õhtuti ka varem magama minna. Lapsed vanuses 6–13 vajavad 9–11 tundi und. Hea uni tagab parema tähelepanu- ja õppimisvõime. Hea unega paranevad sportlikud võimed: kiirus, täpsus ja reaktsiooniaeg. Unepuudus põhjustab tujukõikumisi, käitumishäireid ja õpitulemuste langust. Mobiiltelefoni ja arvuti kasutamine tuleb lõpetada aegsasti enne magama minekut. Iga päev samal kellaajal voodisse minek tagab selle, et uinumine on kiirem ja hommikul ärkamine kergem. Piisav uneaeg tagab hea tervise ja enesetunde.“

2. D-vitamiini puudus tuleb kiirelt

Confido koduvisiidi õde Erki Limbak toob välja: „Aeg on hakata manustama D-vitamiini. Tablettide ja kapslite võtmine võib väiksemate laste jaoks olla ebameeldiv. Sellepärast soovitame hankida D-vitamiini sprei. Õige kontsentraadiga toidulisandit oskab soovitada apteeker.“

3. Liikumine aitab kaasa ka vaimsele heaolule

„Vaimset tasakaalu aitab hoida ka füüsiline aktiivsus! Püsige aktiivsed! Päevad võivad mööduda koolipingis, aga õhtuti tasub liigutada – sõita rattaga, joosta ja kõndida. Nii saab maandada ärevust ja stressi,“ selgitab koduvisiidi õde.

4. Koolitöid tuleb teha nii koolis kui kodus õiges kohas

„Nii kuis kasvab vitsast puu, on õiged õpiharjumused väga olulised lapse lülisamba arenguks. Harjumused tekivad aja jooksul ning neid tuleb lapsele sõbralikult meelde tuletada iga päev, veelgi tähtsam on muidugi vanemate eeskuju. Optimaalne lülisamba areng loob paremad tingimused kogu keha funktsioneerimiseks,“ toonitab Confido kirpopraktik Gerly Truuväärt.

„Selleks et vältida tulevikus rühi- ja skeletiprobleeme, on õige koolikoti valik väga oluline. Koolikott ostke kindlasti selle kerguse, seljatoestuse, õlarihmade laiuse/toestuste järgi. Vajalik on ka see, et koti sees on mitu taskut, mille abil raskust jaotada. Sellist kotti on mugav kanda mõlemal õlal. Koolikotiga on samamoodi nagu heade jalanõudega, et peab istuma täpselt õigesti,“ lisab kiropraktik.

5. Lapse „kütus“ on toit – jälgi, et see oleks mitmekülgne

Koduvisiidi õde Erki Limbak lisab: „Koolilastel peaks päevas olema kolm põhitoidukorda ja 1–2 vahepala. Hommikusöök on päeva olulisim toidukord. Väldi liigset suhkrut (hommikuhelbed, kohukesed, kohupiimakreemid ja vorsti- või juustusaiad) ja eelista putru, salatit, smuutit või müslit. Liigne suhkur võimendab laste hüperaktiivsust ja võib tekitada õpiraskusi, samuti võib tekkida ülekaalulisus.“

6. Koolis ja lasteaias on haigused kerged levima

„Kui lapsel on köha, nohu või muud sümptomid, siis on aeg koju jääda, et vältida teiste laste nakatumist. Tuleta lapsele meelde maski kandmise ja kätepesu korda: tee käed kuni randmeteni märjaks, lisa seepi ning asu siis käsi hoolikalt hõõruma. Käsi tuleks seebitada vähemalt 20–30 sekundit. Loputamiseks kasuta voolavat vett ja hoia käsi suunaga alla. Kindlasti tuleb pärast käed kuivatada,“ tuletab koduvisiidi õde Erki Limbak meelde kätepesu põhimõtteid.

Pea meeles – parim ravi on ennetus!

Vaata lisaks: