Kuidas ise puuki eemaldada?

14.07.2025

Seda, millised vahendid võiksid olla olemas koduses apteegis puugi eemaldamiseks ja haava puhastamiseks, selgitab Confido Viru kiirkliiniku vastutav õde Loren Vahe.

Kodustes tingimustes puuki eemaldada ei ole keeruline, kui teha seda korrektselt. Oluline on eemaldada puuk võimalikult naha lähedalt, et see terviklikult kätte saada, vältides samal ajal puugi pigistamist.

„Võimalusel võiks kasutada spetsiaalseid puugi eemaldamise tange, kuid sobivad ka tavalised peenikese otsaga pintsetid,“ ütleb Vahe. „Puuk tuleb eemaldada aeglaselt tõmmates või keerates. Kui eemaldada puuki kiiruga, võib juhtuda, et puugi pea jääb naha sisse.“

Kui puugi pea on jäänud naha sisse, siis muretsemiseks ei ole põhjust, sest „võõrkehad“ tõrjub keha ise välja.

„Igal juhul tuleb pärast puugi eemaldamist hammustuskoht puhastada ja desinfitseerida, et vältida võimalikku haigestumist ja viiruste/bakterite sattumist organismi, ning pesta käed. Hammustuskoha puhastamiseks sobivad antiseptikaks mõeldud spreid, mida saab osta apteegis käsimüügist. Piirkonda ei ole vaja katta plaastriga,“ selgitab ta.

Kui kiiresti tuleks puuk eemaldada?

Oluline on eemaldada puuk esimesel võimalusel, see vähendab haigestumisriski, eelistatult esimese 12–24 tunni jooksul pärast hammustust. „Puukborrelioosi tekitav bakter ei kandu üle kohe, kuid entsefaliidiviirus võib üle kanduda väga kiiresti – mõne tunni jooksul pärast hammustust.

Loren Vahe ütleb, et kõik puugid haigustekitajaid ei kanna, kuid haigestumist ei saa täielikult välistada. „Peale puugihammustust on oluline jälgida oma enesetunnet ja hammustuskoha piirkonda. Enesetunde halvenemisel ja/või sümptomite esinemisel konsulteerida õe või arstiga,“ rõhutab ta.

Millal peaks pärast puugi eemaldamist pöörduma arsti poole? „Arstile tuleks pöörduda, kui hammustuskohale tekib laienev punetav laik (erüteem), mis on sageli ümmargune või ovaalne. Punetus ilmneb tavaliselt kolm päeva kuni üks kuu pärast hammustust ja kasvab/suureneb aeglaselt. Samuti tuleks arstile pöörduda siis, kui tekivad palavik, külmavärinad, tugev peavalu, lihas- või liigesevalu, väsimus ning iiveldus, tasakaaluhäired, kaelakangus,“ selgitab ta.

„Tähtis on pärast puugihammustust puhastada kohe hammustuskoha piirkond. Jälgida seda piirkonda, kas tekivad muutused. Jälgida ka üldist enesetunnet.“

Loren Vahe rõhutab, et kõige tõhusam kaitse puukentsefaliidi vastu on vaktsineerimine. Võimalusel tuleb vältida puugirikkaid kohti. „Looduses viibides tuleks kanda kaitsvat riietust. Heledates toonides riietel on puugid paremini näha. Püksisääred võiks sokkide või jalanõude sisse pista, et puugil oleks nahale raskem ligi pääseda. Mütsi kandmine aitab vältida puukide sattumist juustesse ja kukla piirkonda. Soovitatav on kasutada puugitõrjevahendeid. Oluline on pärast looduses viibimist kontrollida üle enda keha,“ ütleb ta.

Enamikul juhtudest ei ole vaja kohe pärast puugihammustust analüüse teha, sest varases faasis ei anna need veel usaldusväärseid tulemusi – borrelioosivastased antikehad tekivad organismis umbes 2–6 nädala jooksul pärast nakatumist, seepärast võib varajane vereproov võib anda valenegatiivse tulemuse. Analüüse on soovitatav teha siis, kui tekivad esimesed kaebused, või umbes kolme nädala möödudes. Ilma sümptomiteta ei ole vaja kohe analüüse teha.

Mida teha eemaldatud puugiga?

Elus puuk tuleb kohe hävitada. Vahe sõnul on kõige kiirem ja ohutum viis selleks puugi põletamine tikkudega või välgumihkliga (tulekindlal pinnal). Näiteks võib asetada puugi ka väiksesse anumasse ja lisada sinna tugevatoimelist desinfitseerimisvedelikku (alkohol, piiritus), see tapab puugi kiiresti.

„Kindlasti ei tohi elusat puuki visata prügikasti, tualetti või loodusesse tagasi. Puuki ei tohiks hävitada ka paljakäsi sõrmede vahel pigistades – siin on nakatumise oht,“ ütleb Vahe.