Koroonaviiruse vastu saab vaktsineerida Pfizeri, Novavaxi ja Jannseniga. Moderna on otsas.

04.08.2022

Hiljuti teatas Terviseamet, et sügiseni pole Eestis Moderna poolt loodud Spikevax vaktsiini saada. Muretsemiseks põhjust ei ole, sest teiste tootjate vaktsiine on piisavas koguses.

Euroopas on praegu kasutamiseks loa saanud viis vaktsiini. Eestis saab hetkel vaktsineerida Pfizeri poolt loodud Comirnaty vaktsiiniga, Jannseni poolt loodud Jcovden vaktsiiniga ja Novavaxi poolt loodud Nuvaxovid vaktsiiniga. Viimane neist, Nuvaxovid on Eestis kõige uuem vaktsiin, mis on valgupõhine.

Mida teha kui oled varasemalt Moderna vaktsiini saanud ja nüüd on aeg järgmiseks doosiks?

Muretsemiseks pole põhjust. Sarnaselt Moderna vaktsiinile on ka Pfizer mRNA vaktsiin. “Kui inimene soovib sama tehnoloogiaga loodud vaktsiini, siis sobib ka Pfizer järgmiseks doosiks. Hoolimata sellest, kas tegu on teise doosi või tõhustusdoosiga,” selgitab Confido vaktsineerimise- ja testimistegevuse juht Martin Talu.

Ta lisab: “Praegusel hetkel räägime kõige rohkem tõhustusdoosi saamisest ja ka teise tõhustusdoosi saamisest. Nii Moderna kui ka Pfizeri vaktsiini puhul on lubatud vaktsiinide ristkasutus ehk lubatud on kasutada erinevaid vaktsiine vaktsineerimiskuuri jooksul. Osad arstid on isegi veendumusel, et vaktsiinide ristkasutus tagab parema kaitse koroonaviiruse vastu.”

“Juhul, kui inimesel on tekkinud eelnevate vaktsineerimiste käigus tõsised kõrvalmõjud mRNA põhistele COVID-19 vaktsiinidele, siis võib kasutada tõhustusdoosiks arsti otsusel ka Nuvaxovidi vaktsiini,” toonitab Talu.

Millal tuleb teha teine tõhustusdoos?

COVID-19 vaktsiini 2. tõhustusdoosi soovitatakse riskirühmadele. Riskirühma kuuluvad immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul kõik üle 60-aastased ja üle 12-aastased, kellel on mõne kroonilise haiguse tõttu suurem risk põdeda COVID-19 haigust raskelt. 2. tõhustusdoosi soovitatakse pärast vähemalt kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 haiguse põdemisest.

Confido vaktsineerib inimesi koroonaviiruse vastu nii Tallinnas kui Tartus. „Kõikides meie kliinikutes saab koroonaviiruse vastu vaktsineerida. Eriti mugav on seda teha meie kiirkliinikutes Viru, Nautica, Rocca al Mare ja Lasnamäe Centrumi ostukeskustes. Lisaks vaktsineeritakse mitmetes Südameapteekides“. Lähima vaktsineerimise punkti leiad SIIT.

Lisaks tuletab Confido meelde, et kui kahtlustad endal koroonaviirust või plaanid minna rahvarohketesse kohtadesse, siis tuleb ennast testida. „Koroonaviiruse põdejate jaoks on oluline saada läbipõdemise tõend, mida saab vaid juhul, kui haigestumine on positiivse antigeeni või PCR testiga fikseeritud. Kodune testimine ja perearsti teavitamine ei loe,“ tuletab Talu meelde.

Broneeri koroonavaktsiini aeg

Loe lisaks: