Mure südame löögisageduse või -rütmiga on üks levinuimaid põhjuseid, miks patsiendid arsti vastuvõtule pöörduvad. Confido Tartu Raatuse kliiniku kardioloog dr Erik Salum selgitab, mis on südame rütmihäired ning kuidas neid ära tunda ja ravida.
Mis on südame rütmihäired?
Rütmihäire tähendab olukorda, kus toimub kõrvalekalle tavapärasest normaalsest rütmist ehk siinusrütmist. Rütmihäired võivad olla hootised ja mööduvad, aga ka püsivad, kuid laias laastus võib jagada rütmihäired kaheks: aeglased ja kiired. Rütmihäired põhjustavad küll erinevaid vaevuseid, kuid õnneks on vaid vähesed neist eluohtlikud. Aeglase rütmi korral võib inimene tunda näiteks suurt väsimust, pearinglust ja minestustunnet. Ka sagedamini esinevad kiired rütmihäired on enamasti healoomulised ja neist annavad tihti märku kaebused, mida kirjeldatakse kui südamekloppimist, õõnsat ebamugavust rinnus, südamelöökide „vahelejätmist“, pearinglust ja üldist halba enesetunnet. Sel juhul on arsti jaoks esmatähtis viia kokku rütmihäiretele viitavad kaebused reaalse rütmihäirega. Seega tuleks kahtluse korral pöörduda arsti poole juhul, kui vahelöögid hakkavad segama enesetunnet, patsiendi perekonnas esineb pärilikke südamehaigusi või patsiendil on varem diagnoositud / kaasasündinud südamehaigus. Samuti on regulaarne südamekontroll näidustatud võistlevatel sportlastel.
Diagnoosimine
Rütmihäirete diagnoosimisel on alustuseks palju abi erinevate nutiseadmete (nt pulsikell) ja vererõhuaparaatide salvestistest, mis annavad esialgse viite rütmihäirele. Peamiselt diagnoositakse aga rütmihäireid elektrokardiogrammi (EKG) abil. Hooti esinevaid rütmihäireid ei pruugi EKG tegemise ajal esineda, seetõttu võib olla vajalik kasutada teisi meetodeid, näiteks ööpäevast rütmimonitooringut (Holter-monitooring), harvemal juhul implanteeritakse naha alla rütmivalvur.
Ravi ja ennetus
Healoomulised ja harvaesinevad rütmihäired mööduvad sageli iseeneslikult, kuid on ka eluohtlikke rütmihäireid, mis vajavad arstlikku sekkumist. Ravi sõltub konkreetsest rütmihäirest ning kasutada saab kas jälgimistaktikat, ravimitega sekkumist, rütmi taastamist elektrišoki abil, kateeterablatsiooni protseduuri teostamist või kardiostimulaatori paigaldamist.
Rütmihäirete tekkepõhjused võivad olla erinevaid, kuid olulisemad riskifaktorid on näiteks vanus, kõrge vererõhk, pärilikud ja kaasasündinud südamehaigused, südame isheemiatõbi, kilpnäärmehaigused, stress, suitsetamine, liigne alkoholi tarvitamine ja ülekaalulisus. Paljud loetletud faktorid on otseselt seotud elustiiliga ehk igaüks ise saab ennetada südamehaigusi, järgides lihtsaid põhitõdesid.
- Toituda tervislikult ja mitmekülgselt. Toidus tuleks vältida liigset rasva, eriti loomset ja transrasva. Soovitatav on tarbida rohkelt puu- ja köögivilju ning süüa mõned korrad nädalas rasvast kala.
- Vähendada alkoholi tarvitamist. Täiskasvanud naistel ei ole soovitatav tarvitada päevas alkoholi üle 1–2 ühiku ning meestel üle 2–3 ühiku (1 ühik = pokaal veini (12 cl) või 250 ml 4% õlut). Seejuures tuleks jälgida, et nädalas oleks vähemalt kolm järjestikust alkoholivaba päeva.
- Loobuda suitsetamisest. Suitsetajal on 2–4 korda suurem risk haigestuda südame- ja veresoonkonnahaigustesse kui mittesuitsetajal.
- Liikuda regulaarselt. Mõõdukas liikumine toetab kaalu vähendamist / normaalkaalu säilitamist. Lisaks langetab liikumine vererõhku ja tõstab hea kolesterooli taset. Vähemalt 30 minutit füüsilist aktiivsust päevas on juba tubli samm tugevama tervise poole!
- Hoida oma vaimset tervist. Vältige üleliigset stressi, samuti on abi stressi maandavate tegevustega tegelemisest (nt hobid, hingamisharjutused, ka ülaltoodud regulaarne liikumine aitab stressi leevendada).
- Kontrollida regulaarselt oma tervist. Kontrollige regulaarselt oma vererõhku ja kolesteroolitaset ning hoidke need kontrolli all (toetab kõik ülaltoodu).
Oluline on osata märgata südame rütmis muutusi, mis võivad viidata rütmihäirele või muule südamehaigusele, ning kahtluse korral konsulteerida arstiga. Confidos saab südame rütmihäirete arsti vastuvõtule pöörduda nii Tartus kui ka Tallinnas. Tasulisele vastuvõtule pöördumiseks ei ole vaja saatekirja.