Jaanuar on maksakuu
Jaanuaris antakse palju lubadusi, nii toitumise, trenni kui ka sõltuvuste osas. Lubaduste andmise asemel tuleks ehk keskenduda teadvustamisele ja ennetamisele. Maks on sinu suurim siseorgan, aga sellel puuduvad valuretseptorid. Seega ei saa sa valu tunda, isegi kui midagi on valesti.
Ekslikult arvatakse, et maksaprobleemid vaevavad ainult inimesi, kes armastavad alkoholiga liialdada. Tegelikult võivad maksakahjustused tekkida ka valest toitumisest, ravimite liigtarvitamisest, mürgistustest, infektsioonidest ja ainevahetushäiretest. Oluline roll on ka geenidel.
Maksahaigustele on raske jälile saada, sest haiguse algstaadiumis tunneb patsient end tervena. Hilisemas staadiumis tekkivateks sümptomiteks on isutus, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ning ebaselge põhjusega kaalutõus või langus. Ka üleüldine kõhuvalu viitab, et midagi on valesti ja tuleks koheselt pöörduda gastroenteroloogi poole.
Maksa roll sinu seedesüsteemis
Maks on osa sinu seedeprotsessist, see on organ mis tegeleb kahjulike ainete kõrvaldamisega ning vitamiinide säilitamisega. Maksal on palju erinevaid ülesandeid, kuid peamiselt:
- teeb kahjutuks verre sattunud mürkained (näiteks alkoholi), eemaldab jääkained;
- reguleerib vere suhkrusisaldust;
- asendab ühed toitained teistega (vajadusel rasvad ja süsivesikud);
- on veredepooks;
- eritab sappi rasvade seedimiseks.
Viis võimalust oma maksa tervena hoida:
- Ära liialda alkoholiga. Alkoholi tarvitamine ka väikestes kogustes võib põhjustada maksa rasvumist, halvemal juhul ka maksatsirroosi.
- Lõpeta toidukordade vahele jätmine. Toitu korralikult ja ära jäta õhtusööki hilisõhtule.
- Vürtsikad ja rasvased toidud on saanud osaks meie igapäevasest toidulauast. Siiski eestlaste seedimine ei ole sellise menüü jaoks loodud. Järsk menüü muudatus ei vii sihile, aga aeg-ajalt väldi nii rasvaseid kui ka väga vürtsikaid toite. Terve elu võti on tasakaalus toitumine.
- Reisile minnes kontrolli SIIT, kas peaksid tegema A- ja B- hepatiidi ehk kollatõve vastu vaktsiini. Viirushepatiidiga võib kergelt nakatuda saastunud toidu, vee ja käte vahendusel. Kusjuures B- hepatiiti põhjustav viirus levib just kaitsmata seksuaalvahekorra ajal.
- Ravimeid tarvita mõistlikult – nii palju kui vaja ja nii vähe kui võimalik. Paljude ravimite ainevahetus toimub maksas. Seetõttu võib mõnede ravimite pikka aega või suurtes annustes võtmine põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid.
Kui hoiad nendest viiest punktist kinni, siis suure tõenäosusega on sinu maks terve. Kui aga kahtlustad, et oled oma maksale juba liiga teinud või sind vaevavad kõhuvalud, isutus, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, soovitame tulla arsti juurde kontrolli.
Confido maksapakett koosneb 7 erinevast analüüsist, mille tulemused selguvad 3 päevaga. Analüüside tulemusel saad vastuse oma maksa tervise kohta ja vajadusel ka abi meie üld- ja perearstilt, kui tulemused on murettekitavad.