Arst annab nõu: kuidas end laulu- ja tantsupeo perioodil tervena hoida

02.07.2025

Mida peaks tähele panema laulu- ja tantsupeoks valmistuv laps või täiskasvanu, keda ootavad ees pikad päevad proovides, pidev seismine, ootamine, vähe puhkehetki, muutlik ilm jne? Nõu annab Confido Digikliiniku üldarst dr Vironika Bankier.

Kuidas pikkadeks päevadeks ette valmistuda?

Riietus võiks olla kihiline, nii saab soovi korral tuulise, jaheda ilma korral kihte juurde lisada (nt kampsun, jope vms) või soojema, päikeselise ilma korral vähemaks võtta vältimaks liigset higistamist.

Proovides võiks kaasas olla ka üks komplekt varuriideid – püksid, särk, sokid. Nii saab riiete määrdumisel või vihmase ilma korral riided ära vahetada ja ei pea märgades riietes külmetama.

Kaasas võiks olla ka vihmakeep ning veepudel, mida saab vajadusel korduvalt täita.

Kuna proovides on suur koormus jalgadele, siis soovitan kanda mugavaid sportlikke sissekantud jalanõusid. Võimalusel vältida kitsaid jalanõusid ning ka uusi veel kandmata jalanõusid, sest need võivad hakata hõõruma ning tekitada ville.

Proovi leida aega puhkamiseks, nt proovide vahepealsel ajal istu, puhka jalgu. Kasuta pausi söömiseks, joomiseks.

Mida võiks valida vahepalaks?

Vahepalaks sobivad hästi puuviljad, pähklid, seemned, võileivad, jogurtid, mida on kerge kotiga kaasa võtta. Toit peaks olema päikese eest varjus, et vältida selle kiiret riknemist.

Kui palju tuleks vett tarbida, et ei tekiks dehüdratsiooni?

6-12-aastaste laste puhul on päevane vedeliku vajadus umbes 1,5-2 liitrit, 12-17 aastaste noorte puhul 2-2,5 liitrit ning täiskasvanute puhul 2,5-3 liitrit. Sinna hulka arvestatakse ka toidust saadav vedeliku hulk (mis on tavaliselt umbes 20-30% päevasest vedeliku kogusest).

Proovide ajal, eriti kui on palju liikumist, higistamist, peaks jooma vett kasvõi lonksude kaupa iga 10-15 minuti tagant, selleks hoia veepudel täidetuna enda läheduses.

Kui palju oleks vaja puhata, et pingelisem aeg hästi mööduks?

Puhkepause tuleks võimalusel teha iga tund vähemalt 5-10 minutit ning raskema või pikema proovi järel vähemalt 15-20 minutit, et jõuaks lisaks puhkamisele ka süüa, juua.

6-12-aastased lapsed peaksid saama 9-12 tundi ööund, 12-17-aastased noored 8-10 tundi ööund ning ning täiskasvanud vähemalt 7 tundi öö jooksul.

Kuidas end päikese eest kaista?

Päikesekaitse on väga oluline nii päikeseliste kui ka pilviste ilmade korral, sest nahka kahjustav UV-kiirgus tungib ka läbi pilvede.
Nahal on soovitatav kasutada päikesekaitsekreemi, eriti sellistel piirkondadel, mida ei ole võimalik katta riietega (nt nägu, käed). Silmade kaitseks tuleks kasutada päikeseprille ning pea kaitseks peakatet (nt laiema äärega suvemüts, nokamüts, kübar, pearätt).

Kuidas hoida oma häält?

Hääle jaoks on oluline pidev niisutus ehk regulaarne vedeliku tarbimine. Vedelik ei tohiks olla ei liiga külm ega liiga kuum, kuna külmaga võivad häälepaelu ümbritsevad lihased kokku tõmbuda ning muudavad seeläbi hääle kähedaks ning kuum võib ärritada ning kahjustada limaskestasid. Seega võimalusel eelistada mõnusalt sooja temperatuuriga vedelikke. Samuti tuleks vältida sosistamist ja karjumist, mis on häälepaeltele väga suur pingutus. Pauside ajal puhka häält rääkimisest, laulmisest.

Kuidas suures rahvahulgas mitte ära väsida?

Rahunemiseks, ärevuse maandamiseks võib teha hingamisharjutusena sügavat hingamist – hinga nina kaudu sügavalt sisse ja suu kaudu välja, tee vähemalt 10 sellist hingamist. Samuti võib aidata kõrvaklappide kasutamine, mis summutab müra kasvõi osaliselt, lisaks võiks otsida puhkeala, kus on vähem müra, rahvast.

Soovitan suhelda oma sõpradega, kaastantsijate, -lauljatega, õpetajatega, juhendajatega, et jagada emotsioone ja nautida seda toredat üritust üheskoos.