Tartus toimus 21. Geenifoorum

01.09.2022

2.–3. septembril toimus Tartus 21. korda Geenifoorum, mis on ellu kutsutud Eesti Geenivaramu poolt. Üritusest võttis osa üle 300 kuulaja ja 20 esinejat, kelle seas ka Confido Meditsiinikeskuse Sisekliiniku juht prof. Toomas Toomsoo.

Prof. Toomas Toomsoo uuris koostöös Eesti Geenivaramuga PRS (polügeense riskiskoori) tähendust Parkinsoni haiguse kõrge või madal riski korral aju ultraheli moju sellele. Uuring viidi läbi Tartus ja Tallinnas (sh Confido Meditsiinikeskuses). Uuringusse kutsuti 7 kuu jooksul 447 osalejat, kellest 224 (51%) osalesid uuringus. Uuringutulemusena leiti, et 47% kõrge polügeense riski ja 10% madala polügeense riski korral esineb aju ultrahelis tuvastatav substantia nigra ehk musttuuma hüperehhogeenus. Uuringus leiti 9 uuritaval Parkinsoni haigus, kes kuulusid kõrge PRS gruppi ja 3 uuritaval, kes kuulusid madala PRS gruppi. Leiti olulisemad riskifaktorid haiguse tekkeks: depressioon, kõhukinnisus, diabeet ja migreen. Auraga migreen esines valdaval enamuses patsientidest, kes said haiguse diagnoosi ja seda 44% kõrge PRS grupis.

Üritusel osales kokku 20 teadlast, kes tegid ettekande ja neist vaid 3 olid Eestist. Parkinsoni haiguse sessioonis tegid ettekanded prof. Mart Saarma Helsingi Ülikoolist, prof. Alastair Noyce Queen  Mary Ülikoolist Londonist ja prof. Toomas Toomsoo Confidost. Sessiooni juhatas prof. Andres Metspalu.