Sügistalvine hooaeg toob lisaks looduse värvimängule kaasa ka mitmeid terviseprobleeme. Päevade lühenedes ja temperatuuri langedes veedetakse rohkem aega siseruumides, see loob aga ideaalse keskkonna nakkushaiguste levikuks. Selleks et püsida terve, on oluline teada, millised on levinumad viirushaigused ning kuidas tugevdada oma immuunsüsteemi, et ennast nende haiguste eest paremini kaitsta. Confido üldarst Mart Veerus räägib sügistalvistest viirushaigustest ning jagab näpunäiteid tervise hoidmiseks.
Levinumad sügistalvised haigused
Dr Veeruse sõnul on gripp väga nakkav hingamisteede viirusinfektsioon, millesse haigestumine jõuab haripunkti sügis- ja talvekuudel. Gripp võib põhjustada palavikku, köha, kurguvalu, lihasvalusid ja väsimust. „Iga-aastane gripivaktsiin on üks tõhusamaid viise end gripi eest kaitsta,“ soovitab dr Veerus.
Külmetushaigused, mida põhjustavad erinevad viirused, levivad aastaringselt, kuid sagedamini nakatutakse neisse sügisel ja talvel. Sümptomid võivad olla vesine või kinnine nina, aevastamine ja kurguvalu. „Sage kätepesu ja haigetega tiheda kontakti vältimine võivad aidata vähendada haigestumise riski,“ soovitab arst.
Arst toob välja ka noroviiruse, mida sageli seostatakse toidumürgituse ja maohaigustega ning mis levib just külmematel kuudel. Ennetamiseks on olulised sagedane kätepesu ja õige toidu käitlemise praktika.
Dr Veeruse sõnul võib sügis mõne inimese jaoks kaasa tuua värske komplekti allergeene, nagu hallitusseente eosed ja umbrohu õietolm. Allergilised reaktsioonid võivad jäljendada külmetuse või gripi sümptomeid. „Käsimüügi antihistamiinikumid võivad aidata neid sümptomeid hallata,“ soovitab arst.
Immuunsüsteemi tugevdamine
Dr Veerus soovitab immuunsüsteemi tugevdamiseks ja haigestumise riski vähendamiseks järgida sügisel ja talvel järgmisi näpunäiteid:
- D-vitamiin
D-vitamiinil on oluline roll terve immuunsüsteemi säilitamisel. Pimedamatel kuudel on päikesevalgust vähe, seega ei saa meie organism ka piisavalt D-vitamiini. Seepärast tuleks kaaluda talveperioodil D-vitamiini toidulisandite võtmist. Eelistada tuleks D3-vitamiini ehk kolekaltsiferooli, sest see vorm imendub kehas paremini.
- C-vitamiin
C-vitamiin on tuntud oma immuunsüsteemi tugevdavate omaduste poolest. Lisage oma dieeti C-vitamiinirikkad toidud, nagu tsitrusviljad, paprika ja spargelkapsas. Toidulisandit võib samuti võtta, kuid alati on eelistatud tasakaalustatud toitumine.
- Tasakaalustatud toitumine
Hästi tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab rohkelt puuvilju, köögivilju ja täisteratooteid, pakub immuunsüsteemi toetamiseks olulisi toitaineid ning antioksüdante. Samuti võib kiudainerikas dieet mitmekesistada soolestiku mikrobioomi, mis on tihedalt seotud immuunsüsteemi ja tervisega.
- Uni
Kvaliteetne uni on tervise hoidmiseks hädavajalik. Püüdke magada igal ööl 7–9 tundi kosutavat und, et aidata oma kehal taastuda.
- Stressi juhtimine
Krooniline stress võib immuunsüsteemi nõrgestada. Harjutage stressi kontrolli all hoidmiseks stressi vähendamise tehnikaid, nagu regulaarne treening, meditatsioon või sügava hingamise harjutused.
Sügis ja talv võivad kaasa tuua mitmesuguseid terviseprobleeme alates gripist ja külmetushaigustest kuni hooajaliste allergiateni. Enda kaitsmiseks on oluline teada neid levinud haigusi ja tugevdada oma immuunsüsteemi. Piisavas koguses D- ja C-vitamiini tarvitamine koos tervisliku eluviisiga, mis hõlmab tasakaalustatud toitumist, regulaarset treeningut, piisavat und ja stressijuhtimist, võivad aidata teil külmematel kuudel tervena püsida. Ärge unustage ennetavate meetmetena ka vaktsineerimise ja heade hügieenitavade tähtsust, et veelgi vähendada haigestumisriski. Neid ettevaatusabinõusid järgides saate nautida sügise ja talve võlusid, muretsemata hooajaliste haiguste ohvriks langemise pärast.
Kiirelt saab vajadusel abi küsida perearsti nõuandetelefonilt 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630) või Confido Digikliinikust, kus arstid vastavad teie terviseküsimustele iga päev kell 9–21 nii telefoni, veebivestluse kui ka video teel. Juhul kui on vajalik kohale tulla, saab Tallinnas pöörduda eelnevalt kokkulepitud ajal Confido Kiirkliinikutesse, mis on avatud esmaspäevast pühapäevani ja ka õhtuti. „Meil on kohapeal arst ja õde, kes teevad vajalikud analüüsid, sh kiired põletikunäitajad ja uriinianalüüs, mille vastused saab 5–10 minutiga. Vajadusel saame alustada ravi, väljastada tõendeid ja pikendada ravimite retsepte,“ selgitab dr Veerus.