Peavalu ei pea kannatama, seda saab ravida

02.08.2016
Kuigi peavalu tundub valuvaigistiga lihtsasti leevendatav, on asi Eesti ühe tunnustatuima neuroloogi dr Toomas Toomsoo sõnul keerulisem: nii nagu peavalul pole ühte kindlat põhjust, ei ole selle leevendamiseks ka ühte universaalset ravimit. Kellel meist poleks valutanud pea, olnud tuim käsi või jalg või tekkinud ärevus ja surmahirm tõsise ajuhaiguse ees, eks?
„Neuroloogia on meditsiini aristokraatia“
„Kui tavaelus öeldakse, et kõik teed viivad Rooma, siis meditsiinis võib seda lauset parafraseerides väita, et kõik teed viivad närvisüsteemini – olgu aeg pikk või lühike, neuroloogiaalast konsultatsiooni läheb elu jooksul vaja pea igal inimesel“, ütleb dr Toomsoo. „Minu eesmärgiks arstina on haigus üles leida. Või siis vastupidi – aidata inimesel aru saada, et neuroloogilist haigust tal ei ole. Ja kui on haigus, siis püüan leida ravimeetodi, millega saan patsiendi vaevusi kõige rohkem leevendada,“ selgitab doktor Toomsoo oma igapäevatöö alustalasid. Mis teeb aga neuroloogist hea arsti? „Olulisim on oskus hästi suhelda ja inimene rääkima panna,“ arvab tohter, kes suudab vestelda nii eesti, vene, inglise kui saksa keeles.

Kireks on peavalud

Üheks doktor Toomsoo töiseks kireks on peavalud. Peavalul on palju põhjusi ning arst saab vastuvõtule tulnud patsienti aidata ainult siis, kui ta suudab inimese kõnelema ning oma peavalu kirjeldama panna. Toomas Toomsoo on väga hea küsija ja kuulaja, tema vastuvõtult ei lähe ükski patsient ära abi saamata. "Enamasti on peavalule ravi olemas ja elu ilma valuta on palju nauditavam kui koos valuga. Peavaluga ei tohi kunagi üksi jääda ja seda lihtsalt kannatada," kinnitab kogenud tohter, kes on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna, läbinud neuroloogia residentuuri Eesti ja Saksamaa haiglates ning omandamas doktorikraadi Tartu Ülikooli närvikliinikus ja Tübingeni Ülikooli aju-uuringute keskuses. Tööst vabal ajal naudib doktor poja ja abikaasa seltskonda. „Tatjana on samuti arst, endokrinoloog. Meil on poeg, kes on mitmekülgsete huvidega ja kindlasti hakkajam kui meie abikaasaga kahepeale kokku,“ muigab doktor ning lisab pereliikmete hulka ka koer Milo, kellega koosveedetud aeg on puhas rõõm. Pere ühisteks huvideks on reisimine, lugemine, tennis, muusika ja – ohoo! – arvutiäpid. Suved veedavad Toomsood valdavalt oma Hiiumaa maakodus. „Peame ennast uhkusega suvehiidlasteks,“ sõnab tohter. „Mulle meeldib küll hästi süüa, aga süüa teha ei meeldi kohe üldse. Söögi kõrvale armastan nautida valgeid veine, minu lemmikud on Saksamaalt pärit kuivad Rieslingud,“ võtab doktor Toomsoo oma töövälised huvid kokku. Peavalusid ei pea kannatama. Õige diagnoosiga saab neid ravida. Meie keskuses tegeleb erinevate peavalude diagnoosimise ja raviga neuroloog dr Toomas Toomsoo ja dr Katrin Põld. NB! Lapsi võtame vastu alates 16. eluaastast. Broneerin aja peavalude konsultatsioonile