Nahk korda mikronõelte abil

01.11.2023

Microneedling ehk kollageenitraapia sobib nii kortsude, armide (aknearmid, venitusarmid), hüperpigmentatsiooni, enneaegselt vananenud või päikesest kahjustunud naha puhul. Miks on see protseduur kasulik ja populaarne ning millega peaks arvestama, selgitab Confido esteetilise meditsiini õde Gerli Mering.

Microneedling’u ajalugu ulatub mitme aastakümne taha ning microneedling on sellest ajast alates pidevalt arenenud. Juba 1990. aastatel uurisid teadlased ja dermatoloogid mikronõelte mõju naha seisundile ning leidsid, et nende kasutamine võib stimuleerida kollageeni ja elastiini tootmist, mis on olulised naha noorendamise protsessis.

Tehnoloogia arenguga töötati välja spetsiaalsed seadmed, mis võimaldavad nõelu kiiresti ja kontrollitult nahka torgata, tekitades naha pindmisse kihti ja selle all asuvatesse kihtidesse tuhandeid mikroskoopilisi haavu, käivitades naha loomuliku paranemisprotsessi. See hõlmab kollageeni ja elastiini tootmist, mis aitab parandada naha elastsust ja kvaliteedi. Lisaks aitavad nahale tekitatud väikesed mikrohaavad nahahooldustoodetel paremini imenduda, võimaldades toimeainetel tungida sügavamale nahakihtidesse.

Kuidas protseduur toimub?

Protseduuri viib läbi litsentseeritud kosmeetik või esteetilise meditsiini õde. Esmalt puhastatakse nahk, sellele järgneb kerge happekoorimine, mis aitab eemalda nahalt surnud naharakud, ergutades uute rakkude teket ja kollageeni tootmist. Seejärel hindab spetsialist kliendi naha konkreetseid vajadusi ja valib sõltuvalt probleemist ning nahatüübist seerumi: vananemisvastane, pinguldav, pigmendivastane, armidele (post-akne, venitusarmid). Anti-ageing ehk vananemisvastane seerum sisaldab hüaluroonhapet, antioksüdante, C-vitamiini ja tauriini, kaitstes nahka keskkonnamõjude ja muude tegurite eest, nagu stress, suitsetamine, väsimus ja saaste.
Pigmendivastane seerum on võimas kombinatsioon aktiivsetest koostisosadest, nagu traneksaamhape, C-vitamiin, N-atsetüülglükosamiin. See seerum reguleerib melaniini tootmist ja eemaldab epidermise rakkudes oleva melaniini.
Post-akne seerum sisaldab aktiivseid koostisosi, nagu orgaaniline räni ja Chlorella vulgaris’e ekstrakt. Seerum aitab suurendada kollageeni sünteesi, stimuleerib rakkude paranemist, niisutab nahka ning suurendab naha elastsust ja tugevust.

Seerum kantakse nahale spetsiaalse rulliku (roller) või pen’iga.
Pen on ühekordseks kasutamiseks mõeldud 12 steriilse nõelaga otsik, millega toksitakse nahale mikrokanalid, tänu millele imendub seerum paremini nahka. Pen’i eelis on nõela pikkuse reguleerimise võimalus (0,5–2,5 mm), mida seadistatakse sõltuvalt naha seisundist ja konkreetsetest eesmärkidest. Lühemate nõeltega käsitletakse naha pealiskihti ning pikemate nõeltega saab tungida naha sügavamatesse kihtidesse.
Roller on samuti ühekordseks kasutamiseks mõeldud 514 nõelaga rullik, kuid sellel nõelte pikkust reguleerida ei saa.

Abivahendiga töödeldakse tervet nägu ja kaela, kuni nahale tekib kerge punetus. Lõpetuseks pannakse näole rahustav kangasmask ja niisutav kreem.

Taastumine toimub kiirelt

Protseduurist taastumine on tavaliselt lühike, naha punetus ja kerge tundlikkus võivad kesta mõne päeva. Samuti võib nahk pärast protseduuri olla ajutiselt kuivem ning kergelt sügeleda.
Naha seisundi paranemist on näha 2–6 nädalat pärast protseduuri, kui nahas on toimunud kollageeni ja elastiinikiudude taassüntees. „Parimate tulemuste saavutamiseks soovitan protseduuri teha kuurina ehk 4–6 korda, kuna fibroblastide ergutamine ja kollageeni tootmine on pikaajalisem protsess. Mida rohkem naha tööle paneme, seda parema tulemuse saame,“ soovitab Gerli. Kuna naharakud uuenevad keskmiselt 28 päeva, tuleks protseduuride vahele jätta 3–4 nädalat. „Küll aga võiks vahepeal teha niisutavaid protseduure, Oxygeneo näohooldust või fotodünaamilist valgusteraapiat,“ soovitab ta.

Vaata lähemalt: