Alaseljavalu või tugev jalga kiirguv valu võib vajada kirurgi abi

10.06.2022

Seljavalu ei puuduta vaid vanemaealisi inimesi – aina nooremad inimesed on hädas seljavaluga. Valu põhjuseid on mitmeid, alates kaasasündinud häiretest lõpetades suure füüsilise koormuse või lihtsalt vale istumisasendiga. Confido seljaortopeed ja lülisambakirurg Dr Rasmus Allikvee jagab meiega seljavalu tagamaid ning räägib lähemalt, kuidas inimesed Confido Kirurgia Kliinikust leevendust leiavad.

"Tugevat seljavalu võivad põhjustada mitmed haigused – diski kulumishaigus, lülilibisemine, traumad, pahaloomulised haigused, osteoporootilised lülimurrud. Aina sagedamini kohtan diski prolapsi. Lülivaheketta väljasopitumine ehk diskiprolapsi käigus nihkub diskikude närvikanalisse. Tekib surve närvijuurtele, mis võib põhjustada alaseljavalu, tugevat jalga kiirguvat valu, " selgitab dr Allikvee.

Konkreetseid soovitusi lülivaheketta sopistuse ärahoidmiseks ei ole. "Soodustavateks faktoriteks võib pidada rasket füüsilist tööd, mõningaid spordialasid. Kui kaebused on tagasihoidlikumad piisab käsimüügiravimitest," annab doktor nõu. Kaebuste süvenemisel tuleks ühendust võtta seljaspetsialistiga täpsema raviplaani koostamiseks. "Kindlasti tuleks kiiremas korras spetsialisti poole pöörduda süveneva jalanõrkuse, soole ja põie häirete puhul. Nendel juhtudel on näidustatud erakorraline kirurgiline ravi."

Diski prolapsi esineb kõige rohkem 30. – 50. aastaste seas

Dr Allivee toob välja vigastuse esinemissageduse: "lülivaheketta väljasopitumist ehk diskiprolapsi esineb kõige rohkem 30. – 50. aastaste inimeste seas, meeste ja naiste suhe on 2:1. Umbes 95% diskiprolapsidest esineb lülisamba nimmepiirkonnas (L4/5 ja L5/S1 tasemel). " Õnneks kirurgilist ravi vajavad umbes 10% diskiprolapsiga patsientidest.

Kõige sagedasemateks kaebuseks on mure, et jalga kiirguva valu tõttu ei saa ringi liikuda ega oma igapäevatoiminguid teha. "Närvidele suruva diski tõttu võib tekkida tuimus või nõrkus jalgades, raske on seista või kõndida. Teatud juhtudel ei pruugi inimene enam oma oma põit ja soolestikku kontrollida. See tekitaks igaühes frustratsiooni," selgitab dr Allikvee.

Kuidas seljavalu ennetada?

"Ennetamiseks võiksid inimesed tegeleda mõistlikult tervisespordiga. Oluline roll on oma igapäevaharjumuste jälgimisel, mida varem seda parem. Istuda tuleb õigesti nii tööl, kodus kui autoroolis. Lisaks peab inimesel olema magamiseks sobilik madrats. Füüsilise töö tegijad peavad jälgima, kuidas raskusi tõsta ning omal kohal on ka seljale puhkuse andmine." Dr Allikvee toonitab: "meile on antud eluks vaid üks keha, me peame selle eest õigesti hoolt kandma. Vastasel juhul ei saa ilma arsti sekkumiseta enam hakkama."

Seljavalu puhul on esmaseks lahenduseks valuravi ja füsioteraapia. Näiteks Confidoski on tööl Eesti tipp- füsioterapeudid, kes tegelevad igapäevaselt inimeste seljamuredega. Kui need raviviisid ei paranda olukorda kuue kuni kaheksa nädala vältel, tuleb sammud seada seljaortopeedi juurde. Vajadusel saab selleks ka saatekirja oma perearsti käest.

Diski prolapsi operatsioon

Confido Kirurgia Kliinik hakkas hiljaaegu pakkuma ka statsionaarseid operatsioone – see tähendab, et inimene saab pärast protseduuri mitme päeva jooksul rahulikult taastuda. Just sel põhjusel räägib ka dr Allikvee diski prolapsi operatsioonist lähemalt. Uuest kliinikust saab kiiremini soovitud operatsiooni, kuid see eeldab ennekõike eriarsti vastuvõttu. "Confidos pakutav raviteenus hõlmab oma ala tippsetsialiste, kõige kaasaegsemaid meditsiinilisi ja olmelisi lahendusi. Oluine roll on patsiendi mugavusel – meil on privaatpalatid, palatites on televiisor ja internet. Meie sõbralik personal ja menüüvalik toovad kindlasti inimesele naeratuse suule, " rõõmustab dr Allikvee.

"Diski prolapsi operatsioon ehk diskektoomia on kirurgiline protseduur, mille käigus eemaldatakse lülivaheketta (diski) väljasopistunud osa. Väljasopistunud disk võib ärritada või suruda vastu lähedalasuvaid närve. Diski prolapsi operatsioon on tõhus ja see toimib efektiivselt kui on konkreetsed närvipitsumise sümptomid. Pärast operatsiooni märkab inimene tavaliselt kiirelt valu, nõrkuse ja tuimuse kadumist." Vajadusel aitavad füsioteraapia ja taastusravi veelgi kiiremini taastuda. Diski prolapsi operatsioon on üldiselt ohutu ja komplikatsioonid esinevad pigem harva.

Seljavalu korral jälgi, et sa ei teeks olukorda hullemaks – anna oma kehale aega taastuda. Kui seljavalu esineb regulaarselt või on pikaajaline, siis pöördu seljaortopeedi/lülisambakirurgi vastuvõtule. Nii saab leida sinu murele parima lahenduse ja vajadusel on abiks ka Confido Kirurgia Kliiniku tippspetsialistid.

Loe lisaks: