Mida teha suvel tekkinud pigmendilaikudega?

08.09.2023

Hüperpigmentatsiooni või pigmendilaikudega jõuab spetsialistide juurde üha enam inimesi, nende hulgas ka usinamad SPF-kreemi kasutajad. Mida tähendavad erinevad laigud nahal ning mida nendega teha, selgitab Confido esteetilise meditsiini õde Elli-Maria Mäesalu.

Päikesekahjustused kipuvad nahas kuhjuma ja ka 20. eluaastates saadud päikesepõletus võib näidata end pigmendilaiguna alles vanuses 30+. Laias plaanis eristaksin neid naha eripärasid tedretähnidena, solaarlentiigodena ehk „vanaduslaikudena“ ja hormonaalse põletikulise melasmana.

Vanaduslaigud on sageli veidi suuremad, ebamäärase kujuga pigmenteerunud laigud, mis ilmuvad nahale pigem vananedes. Tedretähnid on pisikesed laigud, mis ilmuvad päikesega ning helenevad vanusega. Melasma on hüperpigmentatsiooni vorm ning neist kõige keerulisem – hormoonide ja UV-kiirguse koosmõjul ilmnevad naha sügavamates kihtides sinakashallid laigud. Melasma võib esineda näiteks „vuntsina“, põsesarnadel või laubal. Melasma korral ei piisa ainult ühest raviviisist, vaid reguleerima peab kogu elustiili.

Protseduuridega on võimalik probleeme lahendada ja uute teket ennetada

Uute pigmendihäirete ennetamiseks ja olemasolevate eemaldamiseks soovitab esteetilise meditsiini õde käia paari kuu tagant happehoolduses, kus stimuleeritakse rakke uuenema, reguleeritakse pigmendirakkude tööd ja pigmendi kuhjumist. Lisaks soovitab spetsialist kaks korda aastas IPL-fotonoorendust, mis aitab eemaldada nahale kogunenud päikesekahjustuse ja looklevad kapillaarid. „IPL on pindmiste, epidermaalsete pigmendilaikude korral väga efektiivne, pühkides need ära nagu kohvipuru,“ selgitab Elli-Maria ning lisab, et melasma korral tuleks IPL-protseduuriga olla ettevaatlik, kuna sügaval dermises olev melasma võib hoopis hullemaks minna, „kleepudes“ tugevamini kinni.

Protseduuridest soovitab Elli-Maria ka redermalisatsiooni, mida tasub teha kuurina kord aastas. Hüaluroonhappe ja merevaikhappe kombinatsioon aitab nahka niisutada, ühtlustada nahatooni ja võidelda põletikuga (näiteks melasma korral). Paar nädalat pärast protseduuri on näha, et nahk on toonuses, säravam ja toonilt ühtlasem.

Elli-Maria nahahoolduse nipp: hommikul tuleks kasutada C-vitamiini seerumit ja laiaspektrilist UVA + UVB kaitsega SPF30 kreemi ning õhtul aktiivainet, näiteks traneksaamhapet, retinooli, niatsiinamiidi või glükoolhapet.

Vaata veel: