Kust saab suvel tervisemurele abi?

08.09.2023

Suvepuhkuste aeg on lõpuks kätte jõudnud ning see tähendab omakorda, et üha rohkem aega veedetakse looduses ja reisides. Nende tegevustega võivad aga kaasneda ootamatud tervisemured ning sageli ka küsimus, kust on võimalik saada abi ja seda ka töövälisel ajal. 

Suvisel ajal kimbutavad erinevas vanuses inimesi – nii lapsi kui ka täiskasvanuid – peamiselt allergilised reaktsioonid, külmetushaigustele omased sümptomid, kuseteede põletikud, erinevad lööbed, põletused ja putukahammustused. ”Praegusel ajal esineb väga tihti erinevatest allergilistest reaktsioonidest tulenevalt nohu, sügelust silmades ja ninas aga ka ninakinnisust. Lisaks on kogu suve jooksul sagedaseks pöördumise põhjuseks palaviku, kurguvalu ja/või köhaga kulgevad ülemiste hingamisteede nakkused ning põiepõletik,” toob Confido üldarstide üksuse juht Karita Košeleva näited.

Sageli pöördutakse tervisemuredega esmajoones EMOsse, kuid dr Košeleva paneb südamele, et erakorralise meditsiini osakond on eelkõige mõeldud patsientidele, kes vajavad kiiret ja vältimatut meditsiiniabi. ”Kergemate tervisemuredega – näiteks kergemad põletused, väiksemate haavade käsitlus ja hooldus, puugi eemaldamine, köha, nohu ja palavik või hoopistükis retsepti pikendamise vajadus – ei ole vaja EMOsse ootama minna, abi saab ka mujalt,” selgitab arst.

Kiirelt saab abi küsida perearsti nõuandetelefonilt 1220 (välismaalt helistades +372 634 6630) või tasuliselt perearsti nõuandeliinilt lühinumbril 1500. Juhul, kui on vajalik kohale tulla, saab Tallinnas pöörduda eelnevalt kokkulepitud ajal Confido kiirkliinikusse, mis on avatud E–P ja ka õhtuti. ”Meil on kohapeal arst ja õde, kes teevad vajalikud analüüsid (sh kiired põletikunäitajad ja uriinianalüüs, mille vastused saab kohapeal 5–10 minutiga) ning vajadusel saame alustada ravi, väljastada tõendeid ja pikendada ravimite retsepte,” selgitab dr Košeleva.