Hea klient! Reedel, 6. detsembril on röntgen korralise hoolduse tõttu suletud. 9. detsembril jätkame tööd tavapäraselt. Vabandame!

Kuidas valmistuda pikaks eksootiliseks reisiks?

29.11.2024

Puhkuste aeg on kätte jõudmas ja nii mõnigi pere veedab sügis-talvel pikemalt aega mõnes eksootilises paigas. Kodust eemal olles võivad aga kimbutada ootamatud tervisemured, sellepärast tasub enne reisi olla valmis igaks olukorraks. Confido Digikliiniku üldarst Merit Rahnik annab nõu, millega arvestada enne pikemale reisile minekut.

„Reisile minnes soovitan alati kokku panna ka esmaabipaki, et lihtsamate tervisemurede korral ennast ja oma lähedasi aidata. Esmaabipakis võiksid olla erineva suurusega plaastrid, sidemed, elastikside ja haavapuhastusvahendid,“ soovitab dr Rahnik. „Samuti võiksid reisil kaasas olla mõned käsimüügiravimid valu ja palaviku alandamiseks ning sooletalitlushäirete leevendamiseks.“

Ravimitega reisimisel tuleb veenduda, et kaasas on kõik vajalikud dokumendid. „Teatud juhtudel on vaja ravimite kaasavõtmiseks taotleda välisriigilt luba või enne reisile minekut ravimid deklareerida. Mõnikord on nõutud Ravimiameti luba või Schengeni tunnistus,“ ütleb ta. „Reisi ajal on soovitatav hoida ravimeid originaalpakendis, see aitab vältida arusaamatusi tolliga.“

Dr Rahnik soovitab enne reisi kindlasti uurida, millised vaktsiinid on reisi piirkonnas soovituslikud või lausa kohustuslikud. „Tuleb meeles pidada, et vaktsiinid ei hakka toimima kohe, vaid immuunsuse teke võtab aega vähemalt 10–14 päeva. Kohustuslike vaktsiinide korral on vaja reisile kaasa võtta ka vaktsineerimist tõendav dokument,“ lisab ta.

Soojale maale reisides tuleb dr Rahniku sõnul kindlaks teha, kas tegemist on malaaria riskipiirkonnaga. Malaaria profülaktikaks vajaliku retsepti saab küsida perearstilt.

Enne reisi on tungivalt soovitatav teha reisikindlustus, lisaks tasub reisile kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaardi, mida on võimalik taotleda Tervisekassast. „Hea mõte on registreerida reis www.reisitargalt.vm.ee lehel. See aitab tagada võimalikult muretu konsulaarabi juhul, kui see peaks osutuma vajalikuks,“ ütleb dr Rahnik.

Reisimeditsiiniline nõustamine aitab terviseriske maandada

Selleks et reisides terviseriske veelgi enam maandada, võib pöörduda reisimeditsiinilisele nõustamisele. Nõustamisel saab häid nõuandeid ka siis, kui reis riskipiirkonda ei vii. Reisimeditsiiniline nõustamine on individuaalne, mis tähendab, et selle käigus arvestatakse nii reisija vanuse, soo, eelnevate vaktsineerimiste, kaasuvate haiguste, igapäevaselt kasutatavate ravimite, allergiate kui ka varasema reisimiskogemusega.

Nõustamisel hinnatakse terviseriske olenevalt reisi sihtkohast, aastaajast, kestusest ja iseloomust ning sihtkohas tervishoiuteenuste kättesaadavusest. Vajadusel arutatakse ka lastega reisimise erinevaid aspekte. Spetsialist nõustab vaktsiinvältimatute haiguste suhtes (k.a kõrgmäestikuhaigus) ning annab soovitusi, milliseid ravimeid reisile kaasa võtta ehk mis peaks sisalduma reisiapteegis.

Samuti jagatakse soovitusi vaktsineerimise ja malaaria profülaktika (eriti hõlmab malaaria reisisihtkohti, nagu Keenia, Tansaania, Zanzibar ja Lõuna-Aafrika Vabariik) kohta, sest täiendavad ennetusmeetmed sõltuvad olukorrast sihtriigist. Tasub pidada silmas, et mitmed vaktsiinid vajavad aega vajaliku mõju saavutamiseks.

Confido pakub reisinõustamiseks kahte võimalust: arsti konsultatsiooni ja õe konsultatsiooni. Arsti konsultatsioon on vajalik, kui teil on diagnoositud krooniline haigus või esineb haigusseisund, mille jaoks tarvitate igapäevaselt ravimeid. Samuti juhul, kui reisite enam kui pooleks aastaks või korduvalt riskipiirkonda, vajate malaaria profülaktikat või planeerite reisi mägedesse (kõrgmäestikuhaigus). Õe vastuvõtt sobib, kui teil puuduvad kroonilised haigused, soovite üldist tervisenõustamist ja infot selle kohta, mida panna reisiapteeki.

Mis teha siis, kui vajate reisil olles abi?

Kui ootamatu tervisemure tekib puhkusereisil viibides või ka kodumaal pühade ajal, mil oma perearsti juurde pole võimalik minna, siis saab kiirelt abi küsida perearsti nõuandetelefonilt 1220, millele välismaalt helistades tuleb kasutada numbrit +372 634 6630.

Confido Digikliinikus saab lisaks telefonikõnele suhelda arstiga ka videopildi või veebivestluse teel, seda nii nädalavahetustel kui ka pühade ajal. Külmetusnähud, allergilised sümptomid, lapse haigestumine, nahaprobleemid või vajadus pikendada ravimiretsepti – kõikidele nendele muredele saab lahenduse.