Koroonaviiruse PCR test – mida tähendab piiripealne tulemus?

24.01.2022

Koroonaviiruse PCR test ehk viiruse RNA määramine on nii Eestis kui kogu maailmas kasutatav koroonaviiruse testimise viis. PCR testi positiivse tulemus võimaldab haigust ja nakkusohtlikust diagnoosida. Kui tavapäraselt on PCR testi vastuseks negatiivne või positiivne, siis aeg-ajalt esineb ka erandeid.

Üksikutel juhtudel saadakse PCR testi tehes piiripealne tulemus, mis võib tähendada väga madalat RNA hulka proovis. Sellisel juhul väljastab labor tulemuse “piiripealne” ning see viitab kahele seisundile:

  • Võite olla nakkusohtlik. Proov võeti nakatumisfaasi alguses, kus viiruse hulk pole veel selgelt detekteeritav, kuid viiruse hulk hingamisteedes on suurenemas ning inimene on potentsiaalselt nakkusohtlik;
  • Paranemisfaas, ei pruugi olla nakkusohtlik. Juhul kui hiljuti olite nakatunud, kuid juba paranenud ja tõenäoliselt enam mitte nakkusohtlik, kuid viiruse RNA on veel väiksel määral tuvastatav.

Piiripealse tulemuse korral palume 2 päeva pärast uus PCR test teha.

Kui tasulise PCR testi tulemus on piiripealne, kas saan oma sertifikaadi kätte?

Ei, reisimiseks vajalikku sertifikaati te sellisel juhul paraku ei saa. Piiripealne tulemus näitab, et võite olla nakkusohtlik ja negatiivse testi tulemuse sertifikaati ei väljastata.

Kuna PCR testi tulemus ei sõltu testi läbiviijast (näiteks Confidost), siis teil pole võimalik ka raha tagasi nõuda, kui laboriproov andis tulemuseks "piiripealne". Sellisel juhul tasub oma reisiplaanid ümber teha ning paluda perearstilt kahe päeva pärast saatekirja testile, et kinnitada oma nakkusohutust. Lisaks tasub sel perioodil vältida kontakti teiste inimestega ning püsida kodus!

Info uuendatud 24.01.2022