Hea uni on tugeva tervise alus

23.09.2016
Peaaegu kolmandiku oma elust me magame. Confido Erameditsiinikeskuse unearst dr Erve Sõõru rõhutab hea une olulisust igas elueas, sest hea uni on tugeva tervise alus. Kui aga mingil põhjusel ei õnnestu end öö jooksul välja puhata, tuleb appi tänapäevane unemeditsiin.

Millega unemeditsiin tegeleb?

Magamise ajal und uurides võivad arstid sinu organismist leida esimesi viited tõsistele haigustele, näiteks südamerütmihäiretele või kõrgvererõhktõvele. „Unemeditsiin tegeleb une-ärkveloleku häirete ja unehäirete ennetamise, diagnostika ja raviga,“ selgitab dr Sõõru. „Minu huviks on uneaegsed hingamishäired, näiteks norskamine või hingamiskatkestused, nende diagnostika ja ravi. Koostöös kolleegidega saame aidata ka kõige keerukamatel juhtudel,“ annab dr Sõõru aimu võimalustest, mida unemeditsiin inimestele pakub.

Kes on oodatud unekvaliteedi ja unehäirete uuringule?

Unekvaliteedi uurimise peale võiksid mõelda, kui sa ise või ka näiteks sinu voodikaaslane ei saa öösel katkestatud une tõttu piisavalt hästi välja puhata. Ootame vastuvõtule inimesi:
  • kes tunnevad end juba hommikul väsinuna ega ole võimelised tööd tegema;
  • kes on aastaid tarvitanud unerohtusid, millest pole abi saanud;
  • kes on aastaid norsanud ja kelle elukaaslased ei maga seetõttu nendega enam ühes toas;
  • kel on kahtlus uneapnoele ehk uneaegsele hingamisseiskusele või kel on varasemalt diagnoositud uneapnoe ning mootorsõidukijuhi tervisetõendi taotlemine on päevakorras;
  • kelle kehakaal muudkui tõuseb ja haigusi järjest lisandub.

Kuidas selgitatakse unehäirete põhjused?

Unehäirete põhjuste selgitamiseks on võimalik läbi viia erinevaid uuringuid. Esmalt tuleb tulla Confido Erameditsiinikeskuse uneõe vastuvõtule, kes planeerib uneuuringu ja annab juhiseid selle läbiviimiseks kodustes tingimustes. Uuring on valutu ja viiakse läbi spetsiaalse uneuuringu aparaadiga. Seejärel tutvub unearst uuringu käigus salvestatud andmetega, tõlgendab saadud tulemused ja koostab vajadusel täiendavate uuringute- ning raviplaani. „Kui norskamine on teemaks, soovitan kohe vastuvõtule tulla,“ julgustab dr Sõõru. “Confido Erameditsiinikeskuses on loodud kõik võimalused unekvaliteedi uurimiseks ja unehäire avastamiseks ning raviks, ka koostöös teiste raviasutustega.“ Unekvaliteedi uurimise peale võiksid mõelda, kui sa ise või sinu voodikaaslane ei saa norskamise tõttu välja puhata. Broneerin aja unearsti konsultatsioonile