Noorte nahahoolduses on oluline roll ennetusel

08.09.2023

„Nii nagu vanemad õpetavad meid lapsena käsi ja hambaid pesema, peaksid nad õpetama lapsi ka näonaha eest hoolitsema,“ ütleb Confido esteetilise meditsiini õde Polina Sokolova. Näonaha puhastamisega võiks alustada juba 7–12 aasta vanuselt, sest siis kujuneb lapsel välja näohooldusrežiim ja edaspidi, puberteedi ajal tekib tal vähem näonahaga seotud muresid.

Esteetilise meditsiini õe sõnul võiks esimest korda külastada kosmeetikut 10–14-aastaselt ja kosmeetiku juurde võib minna ka siis, kui näonahaga veel probleeme tekkinud ei ole. Oluline on ennetus. „Esialgu võiks tulla konsultatsioonile, et panna paika kodune hooldusplaan ja vajadusel saab alustada ka kergemate protseduuridega. Kui märkate lapsel komedoone või kuiva, ärritunud nahka, siis tuleb kindlasti kosmeetiku juurde pöörduda. Ei tasu kohe ise puhastama hakata, kuna see võib naha seisukorda halvendada. Kui on akne, siis soovitan pöörduda nahaarstile, isegi siis, kui olukord ei ole veel väga halb,” soovitab Polina ja lisab, et kosmeetiku külastamine ei ole kasulik ainult näonaha jaoks, vaid see toetab ka vaimselt. Inimene saab protseduuri ajal lõõgastuda ja nautida näiteks meeldivat massaaži.

Confido Esteetika kliiniku hoolitsuste valikus on Polina Sokolova sõnul noortele sobivad protseduurid olemas. Näiteks soovitab spetsialist kerget säraandvat happekoorimistGermaine de Capuccini noorte näohooldust ning ultrahelipuhastust.

Naha tervist mõjutavad mitmed tegurid

Peamised probleemid, millega noored esteetilise meditsiini õe vastuvõtule jõuavad, on akne, üksikud vistrikud, rasune ja läikiv või hoopis kuiv nahk, punetus ning sügelus. „Elustiilil on nahatervise kujunemisel tähtis roll. Naha seisund sõltub väga palju kodusest hooldusest, geneetikast, hormoonaalsüsteemist, toitumisest, suitsetamisest, alkoholi tarvitamisest, stressist, magamisest jne. Seega on oluline õpetada lapsele tervislikku eluviisi ja selgitada, miks on see vajalik. Geneetikat me kahjuks muuta ei saa, näiteks ongi mõnel inimesel rasusem ja suurte pooridega nahk, aga kui hoolitseda probleemse naha eest õigesti, võib nahk olla samuti särav ja puhas,” selgitab Polina.

Ka toitumisel on oluline mõju, rõhutab esteetilise meditsiini õde: „Ütlus, et me oleme see, mida sööme, kehtib nahatervise kohta 100%. Meie organism „ehitab“ rakke sellest, mida talle pakume. Tervemad ja parema kvaliteediga rakud saavad tekkida siis, kui organism saab kõiki vajalikke aineid ning toit on kvaliteetne ja puhas.“

Kuidas näonaha eest õigesti hoolitseda?

Esteetilise meditsiini õe sõnul on näopuhastus oluline mustuse, rasu ja muu soovimatu eemaldamiseks. „Näonahk on kogu päeva jooksul kaetud bakterite, saasteainete, viiruste, mustuse ja vanade ehk surnud naharakkudega. Igapäevane näopesu eemaldab need ebapuhtused, et anda nahale värske välimus. Ilma pesemata oleks nahk kaetud paksu mustusekihiga, mis raskendab nahahooldustoodete tungimist läbi naha.“

Nägu soovitab spetsialist pesta kaks korda päevas: hommikul ja õhtul. „Õhtune pesu puhastab mustusest, mis päeva jooksul näole on kogunenud, ja hommikune pesu puhastab toksiinidest, mida nahk öösel eritab. Pesemiseks tuleb võtta aega 2–3 minuti, et aktiivained jõuaks puhastada ja naha peal toimida. Noore esimesed näohooldustooted peavad olema võimalikult õrnad ja lihtsad. Hästi sobivad tundliku naha tooted, kuhu pole lisatud lõhna- ja tugevaid puhastusaineid. Muidugi peab arvestama ka naha vajadustega. Lastel pole veel välja kujunenud kindlat nahatüüpi, kuigi saame vaadata, kas tegemist on kuivema või pigem rasusema nahaga.“

Esimene kodune näohooldus võiks Polina sõnul sisaldada puhastusvahendit, kreemi ja päikesekaitsekreemi. „Kui veidi hilisemas vanuses tekib tunne, et sellest enam ei piisa, saab alati lisada seerumeid, toonikuid, maske jne. Pole mõtet osta lapsele kohe tervet kapitäit hooldustooteid, kui ta pole harjunud kasutama põhitooteid. Puhastusvahend peab olema väga õrn, et mitte kahjustada naha naturaalset hüdrolipiidkihti. Kreemi tuleb valida vastavalt naha seisundile, näiteks võiks rasusele nahale sobida kergelt niisutav emulsioon ja kuivale nahale pigem paksem kreem. Päikesekaitsekreemi kasutamist tuleb lapsele samuti õpetada. Nahaprobleemid vanemas eas võivad tekkida lapsepõlves saadud päikesekahjustusest.“

Dekoratiivkosmeetika peab olema kvaliteetne

Teismelisena hakkavad tüdrukud tundma huvi kosmeetika vastu. Dekoratiivkosmeetikat valides soovitab Polina jälgida, et see oleks kvaliteetne, muidu võib see põhjustada allergilisi reaktsioone, ärritust, ummistada poore jne. „Mina soovitan kasutada mineraalkosmeetikat, eriti kui rääkida jumestuskreemist. Kui kasutatakse kosmeetikatooteid, siis peab kindlasti õhtul sobiva tootega hoolikalt naha ära puhastama. Soovitan kasutada meigi eemaldamiseks kõigepealt mitsellaarvett ja seejärel puhastada geeli, vahu või puhastuspiimaga.“

Noorte näohoolitsuse lühispikker

  • Alustada näopuhastusega 7–12 aasta vanuselt.
  • Esimese kosmeetikukülastuse võiks ette võtta 10–14 aasta vanuses.
  • Nahaprobleemide korral ei tasu lükata nahaarsti visiiti kaugesse tulevikku.
  • Toituda tervislikult.
  • Puhastada nahka regulaarselt: pesta nägu kaks korda päevas.
  • Unustada ei tohi päikesekaitset!
  • Kosmeetika olgu kvaliteetne.

Toitumispõhimõtted, et hoida naha tervist

  • Tarvitada puhast vett päeva jooksul piisavas koguses.
  • Igal toidukorral võiks pool taldrikust olla värsket rohelist ja köögivilju.
  • Mitte liialdada magusaga ja eelistada naturaalseid maiustusi: puuviljad, pähklid.
  • Vältida liigset saiasöömist.
  • Vähem praetud ja frititud toite.
  • Lisada toidule kasulikke õlisid: oliiviõli, avokaado, pähklid jms.

Vaata lisaks: