Confido kirurgiakliiniku juht ja üldkirurg dr Juhan Laos räägib lähemalt, millal tuleb sünnimärk kirurgiliselt eemaldada, mida see protseduur endast kujutab ja mida teha selleks, et vähendada armide teket.
Millal tuleb sünnimärk kirurgiliselt eemaldada?
Kirurgiliselt tuleb eemaldada pahaloomulisuse kahtlusega sünnimärk. Muutunud kuju, värvuse või ebaühtlase servaga sünnimärkidega peaks pöörduma nahaarsti vastuvõtule dermatoskoopiaks.
Kuidas toimub protseduur?
Kogu protseduur kestab umbes 5–15 minutit. Kirurgiline eemaldamine tehakse kohaliku tuimestusega: pärast süsti lõigatakse sünnimärk terve naha piiriga välja ning haav suletakse õmblustega. Sõltuvalt kehapiirkonnast ja kirurgi eelistustest kasutatakse kas tavalist või nahasisest õmblust. Tavalise õmbluse korral eemaldatakse haavaniidid 10–14 päeva möödudes, nahasisese õmblusega niiti näha ei jää ning see sulab ära mõne aja jooksul.
Kuidas hooldada haava ja vähendada armide teket?
Haava võib pesta 24–48 tundi pärast protseduuri, pesu järel on soovitatav panna uus plaaster. Sageli piisab tavalisest pesust ning desinfitseeriva vahendiga eraldi puhastada ei ole vaja. Olenevalt kehapiirkonnast on lubatud tavapärased toimetused, kuid umbes kümme päeva jooksul või kuni õmbluste eemaldamiseni ei ole soovitatav käia ujumas ja saunas.
Armistumise vähendamiseks on soovitatav pärast haava esialgset sulgumist hakata 48 tunni möödudes määrima haava piirkonda niisutava kreemiga. Õues olles tuleb kaitsta armi päikese eest – esialgu sobib selleks haavaplaaster, kuid hilisemas etapis päikesekreem, mille SPF on vähemalt 30. Parima tulemuse saavutamiseks ja kehal väga nähtavates kohtades on soovitatav kasutada päikesekaitset kuue kuu jooksul pärast protseduuri.
Vaatamata parimale hoolitsusele, võib suurema nahapingega kohtades, nagu õlad, rinnak ja liigesed, tekkida armide venimist ja hüpertroofiat. Kui on soov armi välimust parandada, siis tuleb pöörduda armiraviga tegelevate arstide poole, kes saavad täpsemalt hinnata, millised on võimalused armi välimuse parandamiseks ja soovitada selleks sobivat raviviisi: süsteid, laserravi, kirurgiat.
Kas ja millal võib eemaldada sünnimärki laseriga?
Lisaks kirurgiale kasutatakse sünnimärkide eemaldamiseks ka laserit. Protseduur tehakse samamoodi kohaliku tuimestusega, kuid erinevalt kirurgilisest eemaldamisest ei vaja haav protseduuri lõpus õmblusi. Seda meetodit kasutatakse vaid healoomuliste omandatud sünnimärkide korral – kaasasündinud neevustel on nende sügavuse ja tagasikasvamise riski tõttu soovitatav kirurgiline ravi.
Laseriga eemaldamise järel jääb neevuse asukohta haav, mis vajab samasugust hoolt nagu kirurgiline haav – hoida puhtana, niisutada, kaitsta päikese eest. Kuna laseriga eemaldamine on sageli pindmisem ega tekita esiletulevat sirget armi, siis on laser eelistatud keha nähtavates kohtades. Neli kuud pärast laseriga sünnimärgi eemaldamist on soovitatav pöörduda nahaarsti juurde järelkontrolli.
Ükskõik mis meetodiga sünnimärk eemaldatakse, enne seda on alati vajalik nahaarsti vastuvõtt või Dermtesti uuring.