Spetsialistid annavad nõu: kuidas oma vaimset tervist hoida

10.10.2022
Autor: l

Uurisime Confido Tartu Raatuse Vaimse Tervise Keskuse spetsialistidelt, kuidas nad oma vaimset tervist hoiavad ning millist eluks kasulikku nippi sooviksid jagada.

Laste- ja noorukitepsühhiaater dr Liisa Vister:

  • Laen regulaarselt akusid erinevate aktiivsete tegevustega, mida saab teha koos lähedastega (matkamine, disc golf, võrkpall jne).
  • Teen regulaarselt suure aeroobsusega trenni ja isegi trennivabal päeval proovin natukenegi liikuda.
  • Veedan võimalikult palju aega lähedastega. 
  • Lasen endal vahel lihtsalt olla ja mitte midagi teha ilma igasuguse süütundeta.
  • Kui muidu üritan elada säästlikult, siis puhkuse ajaks kogun alati raha ette ja nii piinlikult "raha ei loe",  võimaldan endale mõne elamuse, mis muidu tunduks liiga kulukas. 
  • Puhkuse ajaks proovin planeerida tavapärasest nädalavahetusest huvitavamaid tegevusi, et saada meeldejäävamaid elamusi ja end kindlasti "välja lülitada".
  • Töö ei tohi tulla lähedaste arvelt, seega ütlen "ei", kui tunnen, et mu piir on ees ja peaksin kuskilt hakkama aega näpistama.

Eluks kasulik nipp:
Kes tahab solvuda, see leiab põhjuse, miks solvuda.

Kliiniline psühholoog väljaõppes Janne Marita Kabanen:

  • Vaimse tervise alustalaks on hea füüsiline tervis, seega läbi liikumise, piisava ööune ning kvaliteetse toidu. Oluliseks osaks on ka positiivsete emotsioonide kogemine - nt planeerides teadlikult oma nädalasse tegevusi, mis pakuvad rõõmu ja rahulolu. 

Eluks kasulik nipp:
Sageli ei saa me muuta olukordi, kuid saame muuta seda, kuidas neisse suhtume. 

Kliiniline psühholoog Siim Jakobsoo:

  • Hoian enda vaimset tervist puidutöö tegemisega, nt koju millegi praktilise meisterdamisega ning lähedastega kvaliteetaja võtmisega, mida ei varjuta nutiseadmed ega muud segajad.

Eluks kasulik nipp:
Rohkem ei ole uhkem. Ühelt poolt on normaalne, et soovime inimestena areneda ja paremaks (näiteks tööalaselt) saada. Samas selline kiiremini-kõrgemale-kaugemale suhtumine võtab meilt tihti ära võimaluse nautida hetke, kus me oleme, muuhulgas enda saavutusi. Taoline hetkes olemine aitab aktsepteerida ja normaliseerida ka hetki, kus me ei saa nii hästi hakkama, kui mingi osa meist sooviks. 

Vaimse tervise õde Alice Rehkli:

Minu vaimset tervist toetab kindlasti  füüsiliselt aktiivne aja veetmine õues, raamatute lugemine, uute sihtkohtade avastamine ning erinevate kultuuridega tutvumine. Olen end ümbritsenud omast arust üpriski humoorikate inimestega, kes vajadusel hoiavad ka minu tuju üleval. Ja, kui nad seda parasjagu ei tee, siis aitavad selles osas minu neljajalgsed sõbrad. 

Eluks kasulik nipp:
Mõnikord on hea korra nii öelda enda kingadest välja astuda, et näha asju ka teise nurga alt. 

Psühhiaater dr Sven Rebane:

Enda (vaimse) tervise toetamiseks püüan võimalikult palju integreerida igapäevarutiinidesse ja pereelu kõrvale aega sõprade ja lähedastega, korraldades koosviibimisi, nautides head toitu, kultuuri ja seltskonda. Minu jaoks on kindlasti olulisel kohal ka huumori ja mängulisuse au sees hoidmine meid ümbritsevas tugevalt tulemuslikkusele ja mõistlikkusele suunatud õhustikus. Aeg-ajalt tuleb korralikult lõõgastumiseks lülitada argielu maksimaalselt välja ja teha väike põgenemine kas siis perega ühise reisi/puhkusena või soovituslikult ajuti ka üksinda veidi eemal olles. 

Eluks kasulik nipp:
Tööga seonduva stressi ja teemad raputan päeva lõpus välisukse juures maha ja kui võimalik, siis järgmisel hommikul ka uuesti üles ei korja ja lähen uuele päevale kergemalt vastu.