Ligipääsetavus

Käesolev veebileht on loodud vastama rahvusvahelistele ligipääsetavuse nõuetele ning on viidud vastavusse WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines) standardi tasemega AA.

Ligipääsetavus tähendab, et veebileht on kavandatud ja arendatud nii, et seda saaksid kasutada kõik inimesed – muuhulgas vaegnägijad, -kuuljad, liikumisraskustega kasutajad ning need, kes kasutavad ekraanilugejaid või muid abitehnoloogiaid.
Ligipääsetavus hõlmab näiteks kontrastset värvikasutust, alternatiivtekste piltidele, loogilist sisustruktuuri ning navigeerimist klaviatuuri abil.
Lisaks on võimalik veebilehe juurdepääsetavust parandada oma arvuti brauseri- ja operatsioonisüsteemi seadistamisega. Alljärgnevalt anname ülevaate põhilistest abivahenditest.

Klaviatuuriga navigeerimine

Veebilehel saab navigeerida ka ainult klaviatuuri abil, kasutades Tab-klahvi edasi liikumiseks ja Shift + Tab tagasiliikumiseks. Aktiivset elementi tähistab värvimuutus ja kastike selle ümber. Valitud lingi avamiseks vajutage Enter-klahvi.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või – klahvi. Võite kasutada ka hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 (null) klahvile.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 10-s leiate programmi nimega Magnifier, kui vajutada all vasakul “Start” või “Otsing” menüü nupule, trükkida Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutada Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugejad annavad arvutiekraanil oleva sisu edasi hääle või punktkirjana. Eelkõige on see abivahendiks vaegnägijatele.

Käesoleval veebilehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejate standarditele. See tähendab, et igat tüüpi visuaalset sisu on võimalik edasi anda ka teises vormis. Näiteks on piltidele lisatud tekstilised kirjeldused, videotele on lisatud kirjeldus videos juhtuva kohta, veebilehe menüüd on loogiliselt struktureeritud.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

Kui Teil on ettepanekuid või märkusi veebilehe ligipääsetavuse kohta, palun võtke meiega ühendust e-posti aadressil turundus@confido.ee.