Marko Ölluk

Viis haigust, millele viitab väsimus

Talvel on üks perearsti poole pöördumise peamisi põhjusi väsimus. Väsimus ja kurnatus võivad tihti olla ületatavad, kui oma elustiili kriitiliselt hinnata ja muuta, samas on need sageli seotud ühe või teise tõsise terviseprobleemiga ja võivad olla kroonilise haiguse esmane avaldumisvorm.

Siintoodud on ühed peamised, kuid mitte ainsad meditsiinilised põhjused, mille peale mõelda, kui tunnete pikema aja jooksul vaevavat väsimust või nõrkust füüsilisel koormusel.

Toonitan ka seda, et pärast ägeda viirusinfektsiooni põdemist tuleb lasta organismil rahulikult taastuda. Kohe endise koormusega tööle sukeldudes võite kergelt oma ressursid ja haigustele vastupanu ammendada. Kestvat väsimustunnet võib põhjustada ka veniva kuluga viirusnakkus, mis tegelikult on korduvate nakatumisepisoodide ahel.

Kehvveresus ehk aneemia

Aneemia on seisund, kus vere punaliblede arv ja seetõttu tavaliselt ka hemoglobiinitase on liiga madal ja koed ei saa hapnikku piisavalt.

Kilpnäärme alatalitlus

Kui kilpnäärmehormoone on vähe, on tegu hüpotüreoosiga. Inimene on unine ja passiivne, liigutused aeglased ja südametöö aeglustunud. Isu enamasti pole, aga aeglase ainevahetuse tõttu kehakaal pigem kasvab.

Suhkurtõbi ehk diabeet

Suhkurtõbi on süsivesikute, rasvade ja valkude ainevahetuse häire, mille tunnuseks on vere kõrgenenud glükoosisisaldus. Häirub ka rasvade ja valkude, nagu kogu organismi ainevahetus üldisemalt, mille subjektiivseks tunnuseks võib olla tugev väsimus.

Südamepuudulikkus

Südamepuudulikkus tähendab, et süda ei suuda pumbata piisavalt verd, tagamaks kudede hapnikuvarustust. Esmaselt võivad avalduda väsimus ja lihasnõrkus, aga ka õhupuudus koormusel. 

Uneapnoe

Uneapnoed iseloomustab ülemiste hingamisteede ahenemine või sulgus. Esinevad korduvad hingamispausid une ajal, millega enamasti kaasneb vere hapnikuga küllastumise langus ja unehäired. Inimene ei puhka end välja ja tekivad krooniline unedefitsiit, päevane väsimus, unisus, mäluhäired ja keskendumisraskused.

Põhjalikku lugu väsimuse võimalikest põhjustest saad lugeda ajakirja Tiiu jaanuarinumbrist.

Dr Marko Ölluk

Peremeditsiini eriarst

Dr Marko Ölluk on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna (1993), omandas üldarsti eriala (2012) ja lõpetas peremeditsiini residentuuri (2017). Dr Ölluk peab oluliseks, et abivajaja saaks põhjaliku ja adekvaatse info oma kaebuste ja murede lahenduste osas.