Valust vabaks

05.11.2017
„Hiina meditsiini järgi on valu puhul alati tegemist energia seiskumisega. Tühja tüüpi valu korral on energiat vähe ja see ei liigu. Täis tüüpi valu korral on energia seisma jäänud, koguneb ja seda on liiga palju,“ selgitab dr Rene Bürkland.

Valu põhjused

Valu sisemisteks põhjusteks on emotsioonid, mis kõik võivad valu tekitada. Välisteks põhjusteks ilmastik: kuumus, niiskus, tuul, külm. Muudeks vigastused, traumad, liikumatus või liigsed monotoonsed liigutused.

Valu ravi

Valu ravimiseks on valu kõrvaldamine ja algpõhjuse kõrvaldamine. Kummast alustada, sõltub patsiendist. Kui valu on nii tugev, et seda enam kannatada ei jaksa, tuleb esmalt valu ära võtta. Kui valu väga tugev pole, tuleb likvideerida algpõhjus. Ka peab inimene mõistma, miks ta on jõudnud sellesse olukorda, kus on.
  • Akupunktuur ja akupressuur. Kui akupunktuuri teeb arst, siis akupressuuri saab teha ka ise, kui arst on näidanud ära piirkonna, mida masseerida. Valuvaigisti jäta enne nõelraviseanssi võtmata, sest see takistab arstil ravimõjust aru saada.
  • Massaaž. Idamaised massaažid panevad energia liikuma, tänu millele muutuvad lihased pehmeks ja valu kaob. Klassikaline massaaž teeb lihased küll pehmeks, ent tulemus pole püsiv.
  • Soojus. Meil Eestis põhjustavad valu peamiselt külm, niiskus ja tuul, sestap on soojusega ravimine väga hea. Teraapiapäeval ei tohi aga ravitud piirkond kokku puutuda veega ega saada külma, sest soe avab poorid ja energiakanalid, kuhu külm kergesti sisse poeb. Moksateraapia on väga efektiivne, eriti suitsuga moksa, sest suits on lisaks viiruste- ja bakteritevastase toimega. Soe kott, iseäranis sooja jämesoolaga, enne magamaminekut ja kindlasti alles pärast veeprotseduure, mõjub suurepäraselt. Hiina ravimtaimeplaaster soojendab, parandab verevarustust, ergutab närvilõpmeid, paneb energia liikuma ja vähendab valu. Seda võib peal hoida 24 tun­di ning oleks hea panna ribadena, et plaastrikohta vahetada ja nahale puhkust anda saaks. Allergilise lööbe korral tuleb kasutamine lõpetada kohe.
  • Ravimtaimed. Neid saab valu ravimiseks kasutada nii sees- kui välispidiselt. Head on punane lill ehk värvi­safloor, Hiina heinputk, mürripuu vaik, virsikuseeme.
  • Punase lille õli. See paneb seiskunud energia taas liikuma, et valu kaduda ja keha end ise tervendada saaks. Tugevama toime tarvis tasuks haiget kohta kõigepealt soojendada, määrida õliga ja lõpuks panna peale plaaster. Allergilise reaktsiooni korral õli mitte kasutada.
  • Kuputeraapia. Ka see paneb energia liikuma. Pärast kupuseanssi tu­leks juua palju sooja vett või teed, et jääkained kehast paremini väljuksid.
  • Gua sha. Kraapimise tehnikat kasutatakse valude, bronhiidi, külmetus- ja muude haiguste ravis. "Haiguse ärakraapimise” käigus tekkivad verevalumid on loomulikud ning näitavad energia ja vere seiskumist – mida tumedamad, seda suurem seiskumine.
  • Refleksoteraapia. Jalataldade, käte ja kõrvalestade mas­seerimine vähendab valu ja ravib ka algpõhjust. Hiina meditsiin soovitab profülaktikaks lisaks massaažipalle, mille peal tallaaluseid edasi-tagasi rullida. Asub ju jalataldadel, nagu ka kätel ja kõrvadel “pilt” kõikidest siseelunditest ning mudimine parandab nii organite tegevust kui kehavedelike, eelkõige vere- ja lümfiringet.
  • Võimlemine. Idamaised jooga, shindo, qi gong on tervisele, meelele ja enesetundele iseäranis head, sest panevad kehas energia liikuma.