Ulvi Tüllinen, Tervis Pluss

Rännak terapeudiks saamiseni

Janika Vaikjärve (44) teavad paljud ennekõike reisikorraldaja ja matkajuhina. Oma rännukihust ajendatuna on ta kirjutanud ka raamatuid, ent tema põhitööks on praegu põnevad teraapiad.

Janikaga koos on matkanud sajad inimesed, seljakott seljas, maailma eri paigus – nii Aafrikas, Aasias kui ka Ameerikas. Ta ise on käinud 80 riigis ja jõudnud kaheksal korral Kilimanjaro tippu. Reisimine on naisele palju enamat kui pelk elamuste otsimine ja seiklemine. Pigem on see igapäevastest piiridest väljumine ja enese avamine uutele võimalustele, mida koduses rutiinis iial ei juhtuks. "Tavatrajektooril kulgedes blokeerime ajus need võimalused lihtsalt ära. Näiteks valgusfoori all istudes ei pane me sageli tähelegi, kes istub kõrvaloleva auto roolis. Äkki on seal keegi, keda sa just vajaksid? Reisil vaataksid ta poole, koduteel aga mitte, sest enda "mull" piirab taju ja nägemist," arutleb Janika.

Pigem on reisimine igapäevastest piiridest väljumine ja enese avamine uutele võimalustele.

Ta on sageli kogenud, et matkale või lihtsalt teise linnagi minnes hakkavad kohe asjad juhtuma, sest sa oled võõras keskkonnas ega tea, mis ees ootab. Nii nagu sündis eelmisel suvel tema endaga, kui Janika otsustas ihuüksi ette võtta 375 kilomeetri pikkuse matka Oandust Iklasse. Ta tahtis omal nahal järele proovida, kas matkarada on hästi märgistatud, et siis kutsuda siia ka enda loodud ülemaailmse virtuaalse matka­klubi Ladies Trekking liikmed.

"See oli minu elu kõige raskem matk," tunnistab Janika ja selgitab: "Kui sa lähed grupiga ja keegi on täiesti läbi, siis teised ikkagi oskavad motiveerida. Kui sa lähed ihuüksi, pole sul mitte kellelegi lõkkeplatsi ääres öelda, et pane telk täna ise üles, ma lihtsalt ei jaksa. Sa võid mediteerida, aga lõke ei lähe ise põlema. Pead endas üles leidma viimase tahtejõuraasu, et asi ära teha."

Neljandal päeval olid naisel jalad katki ja kange kiusatus keegi endale järele kutsuda. Aga ei, ta ei andnud alla. "Nii ma siis unistasin hommikul oma telgis ärgates, et grilliks keegi mulle ühe vorstigi. Ja palun väga – õhtul sattusin ühe talumehe õuele, kus ulatati mulle vorst otse grillilt. Nii et mõttel on suur jõud."

Kaks erinevat inimest

Enda leidmiseks pole vaja minna Santiago de Compostela palve­rännakule. "Pane kott selga ja kõnni siin, tulemus on sama. Eks selle­pärast kisubki inimesi reisile, et olla vahepeal avatud olekus." 12 päeva kestnud matkal sai Janika teadlikuks oma võimete piiridest, aga sellestki, et matkarada pole sugugi nii hästi märgistatud.

Paljud, kes on käinud Janikaga koos reisil ning kohtunud temaga Eestis, on näinud kaht täiesti erinevat inimest. “Mis siin salata, mullegi meeldivad väga paljud reisil hoopis rohkem kui kodus. Eestis olles ma endale ei meeldi, sest mul on piirid ees. Ehkki tahaksin olla out of the box (kastist väljas), ma ei saa, sest kui ma läheksin näiteks siin tänavale ja karjuksin halleluuja, kutsutaks mulle kiirabi. Aga kusagil mägedes teeksid teised samamoodi järele või naeraksid ja elaksid kaasa,” toob Janika näite raamide purunemisest võõras keskkonnas.

Ometi otsustas Janika pärast ligi 20 aasta pikkust mööda maailma rändamist end püsivamalt rutiinse Eesti eluga siduda ja hakata tegutsema uuel alal. Nimelt läks Janika kahe aasta eest õppima Jaapanist pärit Yumeiho teraapiat, milles ta on jõudnud juba kolmanda tasemeni. "Mõeldes endale ja sellele, kui muutlik on maailm, ei tea ma iial, kus aasta või kahe pärast olen. Seetõttu oli Yumeiho praktiline oskus, mille rahvusvahelise litsentsiga saab töötada ükskõik kus maailma otsas. Täpselt sellele ma mõtlesingi – tahtsin, et minu käed tooksid leiva lauale mis tahes riigis.

Tõsine füüsiline pingutus

Miks aga just selline raviviis, mis nõuab väga head füüsilist vormi ja korralikku pingutust? "Kui sa veedad kaheksa tundi arvuti taga, oled sa arvutitöötaja, ükskõik, kelleks sa end nimetad: ajakirjanikuks, reisikonsultandiks või raamatupidajaks. Tegelikult teed sa ikka istuvat tööd, kaheksa tundi on silmad arvutis. Yumeiho on vabanemine arvuti­orjusest. Ühtpidi on see mulle endale palju tervislikum ja teistpidi saan ka inimesi aidata," vastab Janika. Samas tunnistab ta, et pärast kaheksat klienti päevas peab ta järgmisel päeval taastuma.

On suur vahe, kas teha teraapiat 40kilosele lapsele või 140kilosele mehele, sest terapeut peab klienti nii tõstma kui ka painutama. "Mõni on painduvam, teine jäigem. Kõige keerulisem on teha teraapiat tippsportlastele, sest nad ei oska end lõdvaks lasta. Kui nad töötavad sulle vastu, ei saa ju hakata neid vägisi murdma ega painutama. Kõige rohkem aega kulubki nende lõdvestamisele," kirjeldab Janika.

Tema juurde tullakse enamasti valudega, mureks selg, puus, põlveliiges, pinges kael, peavalu või jala­krambid.

"Yumeihoga ei ravi ma valutavat kohta, vaid pean jõudma põhjuseni, kust valu alguse saab. Hästi oluline on seegi, et sa tahad end ka ise aidata. Paar päeva pärast teraapiat on küll hea olla, kuid kolme päeva pärast on valu tagasi. Seetõttu on oluline õpetada juurde harjutusi ja endaga tegelemise oskusi. Suureks abiks on kas või igahommikune liigeste lahtikrõksutamine või enda varbad tagurpidi venitamine," räägib Janika. Paljud ei saa esimesel korral teraapias põlviligi olla, sest painduvus on vaid 10%. Viiendal korral on see juba enamasti 50–60%.

Ligi 15 aastat tagasi sattus Janika Saksamaal oma murega kvantmassaaži. Pindmise keha puudutustele keskenduva massaaži mõju oli tema jaoks sedavõrd uus ja raputav kogemus, et tekitas uudishimu. Nii lasi ta massööril endale põhilisi võtteid ja metoodikat õpetada ning õppis anatoomiat ja füsioloogiat juurde.

Põnev kvantmassaaž

Esimestel aastatel katsetas ta massaaži sõprade-tuttavate peal, kuni jutud tema käteosavusest ja heast tunnetusest levima hakkasid. Nii tuli tal oma Vääna-Jõesuus asuvas kodus sisse seada massaažituba. Nüüd töötab ta aga Confido Erameditsiinikeskuses, kus teeb nii kvantmassaaži kui ka Yumeiho teraapiat.

"Kvantmassaaž tegeleb puhtalt inimese emotsioonide ja nende vabastamisega," räägib Janika.

Ta on mõistnud, et tihtipeale tuleb füüsilise keha ravimiseks kaasata ka emotsioonid, sest need on sageli omavahel seotud.

"Kui keegi ütleb matile pikali heites, et tal valutab siit või sealt, küsin sageli, kas see valu on füüsiline või pigem emotsionaalne," lausub Janika. Fantoomvalud on sageli kinni just emotsionaalses kehas.

Kui Janika palub järgmiseks mõelda, mis hingevalu põhjustab, öeldakse tihtipeale esimese hooga: "Mul on kõik halvasti, nii tööl kui ka kodus." Kui massaaži käigus saadakse põhiprobleemist jagu, hakkavad ka ülejäänud teemad juba iseenesest hargnema.

Kõige parem indikaator on Janika arvates inimese nägu. "Ilmest saab kohe aru, mis sind vaevab. Näiteks kui une-eelsesse seisundisse jõudes tekib nina kohale kahe silma vahele sügav kurd, on see märk vihast, mida sa ei taha või ei suuda lahti lasta." Alateadvus puikleb vastu. "Kas või näiteks suhte puhul – tahan lahutust, kuid alateadvus küsib, kas ma üksi jäädes saan hakkama," toob ta näite, lisades, et selline kahevahel pendeldamine lõhub inimest kõige rohkem.

Teraapia ja massaaž käsikäes

Janikal on üks püsiklient, kes käib enne jaapanlastest äripartneritega kohtumist kvantmassaažis, et häälestada end nendega samale lainele. "Kvant on ju teisisõnu külgetõmbevõnge ja kui vahel tundub, et sa räägid teisega nagu seinaga, tähendab see, et teie võnkesagedused ei kattu. Kvantmassaažiga saab aga võnke­sagedused ühtlustada."

Paljud Janika kliendid käivad paralleelselt nii kvantmassaažis kui ka Yumeiho teraapias. Yumeihos kasutatakse süvakoe massaaživõtteid ja tõmbeid, kvantmassaažis õrnu puudutusi ja silitusi. "Piisab sellest, kui hoida lümfisõlmedel mõni hetk sõrmi peal, kui energia hakkab juba vibreerima ja tundekeskus vabaneb," kirjeldab Janika.

Kodus saab hommikuti oma eluenergia liikuma, kui koputada läbi kubemepiirkond ja tuhara­alused punktid.

"See ei ole kuidagi seotud seksuaalsusega, vaid sellega, et me lihtsalt istume päevad läbi oma energia­kanalite otsas, sest just nendes piirkondades asuvad kõige tugevamad energiapunktid."

Yumeiho on Janika sõnul väga konkreetne teraapia, mille puhul võib pärast esimest korda öelda, mitme korraga saab vaagna paika või puusad lahti. Kvantmassaaži tulemus pole aga kunagi etteaimatav, sest seda tunnetatakse erinevalt. "See on nagu tõenäosusteooria, mille vastust me tegelikult ei tea," võrdleb ta.

Janika usub, et aidata saab kõige paremini siis, kui oled ise mingist hädast jagu saanud. Nii jõudis temagi omal ajal massaaži seljavalu tõttu. "Mul olid suured probleemid selgroo viienda ja kuuenda diskiga, mind ootas seljaoperatsioon. Siis hakkas ta iga päev oma seljaga tegelema, käis massaažis ja rippus igal hommikul 15–20 minutit seljavenituspingil. Operatsiooni polnud vaja ja juba aastaid pole tal seljamuresid olnud." Ta saab julgustada teisigi valudest vabanema, sest see annab elule hoopis uue kvaliteedi ja paneb silmad särama. Nii nagu Janikal endalgi säravad.

Mis on Yumeiho teraapia?

 • Yumeiho protseduur kestab 50–60 minutit, mille jooksul terapeut kasutab pea sadat eri võtet. Massaaži tehakse põrandal matil läbi riiete. Yumeiho teraapiaga korrigeeritakse vaagnaluude asendit ning sätitakse õigesti paika lülisammas.
 • Enam kui 80%-l inimestest on vaagen sünnist saadik vales asendis – üks niudeluu asetseb kõrgemal kui teine. Seetõttu on vereringe häiritud ja üks kehapool nõrgem. Puusaliiges nihkub aegamisi ettepoole, keskele ja mitmesuguste muutuste tagajärjel saab sellest alguse skolioos. Kõhrkettad nihkuvad selgroolülide vahelt välja ja kui ketas vajutab närvile, põhjustab see valu ning häirib siseelundite talitlust.
 • Yumeiho on osutunud väga tõhusaks selja-, liigese- ja lihasevalu, diskopaatia, spondülolisteesi, migreeni, ülekaalulisuse, erineva pikkusega alajäsemete, valuliku menstruatsiooni, luu- ja lihaskonna asümmeetria jm korral.

Mis on kvantmassaaž?

 • Seanss kestab poolteist tundi, millest massaažile kulub tund. Sellele eelneb konsultatsioon ja järgneb väike lõdvestav uinak. Massaaži ajal on klient põrandal, tekkide ja linade sees. Õrn pindmine massaaž viiakse läbi rohke õliga. Oluline on tunda end hästi mugavalt, et energia saaks liikuda.
 • Pärast seanssi on soovitatav võtta aega endaga olemiseks.
 • Kvantmassaaž põhineb teoorial, et inimkehas on energiaskeem, mida keha enda tervendamiseks kasutab. Lihtsa massaažitehnikaga suunatakse energia jalgadest läbi tuharate mööda selga kaelani. Erilist tähelepanu pööratakse kvantmassaažis peale, järgnevad uuesti jalad, käed ja lõpuks kõht.
 • Sügavalt lõõgastav massaaž aitab rahutuse, ärevushäirete, stressi, depressiooni, emotsionaalse ebastabiilsuse ja unetuse korral.

Janika saavutused

 • Janika on kirjutanud raamatu “Minu Kilimanjaro”, ta aitas televisioonis korraldada reisisarja “Rännud Kersnaga”.
 • Ta on avaldanud kolm luulekogu ja paar proosaraamatut.
 • Oma elutööks peab ta ingliskeelse raamatu “Dreamers & Doers” kokkupanekut ja kirjastamist. Raamatus jagavad oma kogemusi 50 naist 30 eri riigist, kes on käinud Kilimanjaro tipus. Suurem osa raamatu müügitulust läheb Tansaania tüdrukute õpingute toetamiseks.
 • Janika unistus on anda välja samasugune raamat eri riikidest pärit meestest, kes on käinud Mount Everesti tipus. Selle raamatuga tahaks ta toetada Nepali laste kooliharidust.

Ilmunud ajakirja Tervis Pluss 2017. aasta juulinumbris.

Janika Vaikjärv

Terapeut

Olen aastaid praktiseerinud erinevaid teraapiaid ja massaaže. Hetkel olen aga leidnud endale ja klientidele sobivaimad: Yumeiho teraapia, mis seotud inimese füüsilise kehaga, ja kvantmassaaž, mis seotud inimese vaimse ja energeetilise kehaga.