Üldarstid, perearstid

Analüüsid

Paljud tervisehäired kulgevad varjatult, seetõttu aitab mitmeid tervisemuutusi või põletiku olemasolu organismis tuvastada vere-, uriini- või väljaheiteanalüüs. Meie juures saab enamiku vajalikest analüüsidest teha kiiresti ja mugavalt.

Analüüside tegemiseks pöördu meie peremeditsiini eriarsti või eriarstide konsultatsioonile, kes hindavad kaebusi ja määravad vajalikud analüüsid.

Oluline teada

 • Analüüside vastused saabuvad paari päeva kuni nädala jooksul.
 • Esmalt vaatab analüüsid määranud arst tulemused ise üle ja seejärel antakse nendest ka Sulle teada.
 • Analüüside tasu ei sisaldu arsti konsultatsiooni hinnas.

Vereanalüüs

 • Vereanalüüsi on parim anda ajavahemikul 8.30 – 9.30.
 • Enne vereanalüüsi andmist peaksid olema vähemalt 1 tund ärkvel olnud. Enne seda väldi koormust, suitsetamist ja ravimite kasutamist, kui arst ei ole öelnud teisiti.
 • 12 tundi enne vereanalüüsi andmist ära söö ega joo rohkem, kui ühe klaasi puhast maitsestamata gaasita vett.
 • Enne protseduuri peaksid vereringe stabiliseerumiseks vähemalt 15 minutit rahulikult istuma.
 • Vereanalüüsi andmise ajal ei tohi süüa, juua ega närida nätsu.
Kõikide olulisemate näitajate määramiseks on vajalik veenivere võtmine, mis on tänapäeval kiire ja peaaegu valutu. Näpuotsa verest saab määrata vaid põletikunäitajaid.
Drops
Wave

Uriinianalüüs

 • Uriinianalüüsiks on vajalik hommikune ärkamisjärgne uriin.
 • Uriiniproovi jaoks mõeldud steriilsed ühekordsed topsid on müügil apteegis. Muudes nõudes uriiniproovi vastu ei võeta, sest need ei ole piisavalt steriilsed.
 • Ärge katsuge proovitopsi seest ega pange sinna muid esemeid.
 • Urineerige keskmine uriinijuga otse proovitopsi, sest uriiniproovi ümbervalamine ei ole lubatud.
 • Uriinianalüüs tuleks kliinikusse analüüsimiseks tuua võimalikult kiiresti peale selle võtmist, soovitavalt 2 tunni jooksul.
Analüüsi andmiseks kasuta kindlasti spetsiaalset uriinitopsi, mille saad osta apteegist või meie keskusest kohapealt.

Allergiatestid

 • Toiduallergia test
  Toiduallergia esinemise uurimine annab selguse organismi ülitundlikkuse soodumusest erinevate toiduainete suhtes. Toiduallergia peamised tunnused on iiveldus, kõhuvalu ja -lahtisus, naha punetus ja lööve, hingamisraskused, suu limaskesta sügelus ja turse. Toiduallergiat põhjustavad tavaliselt munavalge, piim, nisu, kala, maapähklid, sojaoad ja koorikloomad ehk krevetid.
 • Tolmuallergia test
  Tolmuallergia kahtluse korral soovitame uurida kõige levinumaid sissehingatavaid allergeene: õietolmu, kodulestatolmu ja kodulooma allergeene. See võimaldab tuvastada organismi soodumust ülitundlikkusele nende allergeenide suhtes. Enamasti viitab ülitundlikkusele nina-, suu-, kurgu ja silmade sügelus, tilkuv või kinnine nina, aevastamine, punetavad ja vesised silmad ning nahalööve. Erinevate allergiate puhul võivad sümptomid olla sesoonsed.

Aega broneerima
Allergiate olemasolu uurimiseks vajalikud analüüsid määrab perearst või allergoloog. Vastused saabuvad enamasti kuni nädala jooksul.
Toiduallergia
Vitamiinid ja mineraalid

Vitamiinide ja mineraalide taseme mõõtmine

Vitamiinide ja mineraalide taseme mõõtmine annab vastused küsimusele, kas igapäevane toitumine on piisavalt mitmekesine ja toidukoguses on piisavalt organismile vajalikke vitamiine ning mikroelemente.

Analüüsi tulemused annavad täpse ülevaate, millistest vitamiinidest on organismil puudus. Tihti peitub nõrga immuunsüsteemi, viletsate küünte ja juuste ning südameprobleemide või hormoonsüsteemi häirete taga just vitamiinide ja mikroelementide puudus. Näiteks on enamikel eestlastel organismis D-vitamiini miinimumtasemest vähem.

Vitamiinide ja mineraalide taseme mõõtmiseks vajalikud analüüsid määrab perearst. Vastused saabuvad enamasti kuni nädala jooksul.

Aega broneerima
Et organism töötaks laitmatult, meil oleks hea olla, kaal oleks paigas ja tuju hea, peab toitumine olema mitmekesine ning mineraalide ja vitamiinide varu kehas piisav.

Geeniuuringud

Meie juures on võimalik teha erinevaid geeniuuringuid haigusriskide hindamiseks ja haiguste päriliku eelsoodumuse määramiseks. Päriliku eelsoodumuse või geenimutatsiooni tuvastamine võimaldab teha õigeid valikuid, et terviseprobleeme ning haigestumisi ennetada.

 • Tromboosi päriliku riski hindamine »
  Venoosne trombemboolia (VTE) hõlmab endas süvaveeni tromboosi ja kopsuarteri trombembooliat, mis tekib sageli mitme, sh päriliku ja elu jooksul omandatud riskifaktori samaaegsel esinemisel.
 • Laktoositalumatuse päriliku riski tuvastamine »
  Laktoositalumatus on laialt levinud ainevahetuslik häire, mille puhul organism ei suuda ensüüm laktaasi vähesuse või puudumise tõttu seedida piimasuhkrut ehk laktoosi. Laktoositalumatus võib põhjustada kõhuvalu, -krampe ja -puhitust, samuti kõhugaase ja kõhulahtisust.
 • Tsöliaakia päriliku eelsoodumuse määramine »
  Tsöliaakia on krooniline gluteenitalumatus, mil inimene ei talu nisust, rukkist ja odrast valmistatud toite. Teraviljades sisalduva valgu gluteeni toimel tekib päriliku eelsoodumusega inimestel peensoole limaskesta kahjustus, mis põhjustab toitainete imendumise häireid, kroonilist kõhulahtisust ja kõhnumist.
 • Erinevate haiguste päriliku riski hindamine »
  GeneWell - nimeline test hindab pärilikku riski 34 haigusseisundi osas, sealhulgas rasvumise ja sellega seotud seisundite nagu diabeedi, hüpertensiooni ja teiste südameveresoonkonna haiguste riski. Hinnatakse ka onkoloogiliste seisundite, silmahaiguste, osteoporoosi jt haiguste pärilikku eelsoodumust. Sama testiga saab määrata ka pärilikku eelsoodumust laktoositalumatuse ja tsöliaakia (s.t gluteenitalumatuse) tekkeks ning osade vitamiinide metabolismi häireid. Testiga analüüsitakse ligi 120 erinevat geenivarianti.
 • Rinna- ja munasarjavähi päriliku eelsoodumuse määramine »
  Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Rinnavähi ravi efektiivsuse seisukohalt on kõige olulisem haiguse varajane diagnoosimine ja võimalike riskifaktorite väljaselgitamine. Rinnavähi peamised riskitegurid on sugu, vanus ja pärilik eelsoodumus.
Snowflake
Windows

Vähiseisundite päriliku eelsoodumuse analüüs

Vähi päriliku eelsoodumuse määramine on väga oluline vähi varajaseks avastamiseks ja ravi tulemuslikkuse suurendamiseks. Varakult avastatud vähkkasvaja allub paremini ravile. Testi tulemusi saab kasutada erinevate vähiennetuse strateegiate elluviimisel ning see aitab patsiendil erinevaid vähiga seotud muutusi varem märgata. Tulemused on abiks ka arstidele, kes saavad patsienti vastuvõtul suunatult konsulteerida. Sealhulgas analüüsitakse rinna- ja munasarjavähiga, kopsu-, soole- ja eesnäärmevähiga seotud geene. Testi tegemiseks pöördu geneetiku konsultatsioonile.

Testi soovitame, kui:

 • Suguvõsas on esinenud pärilikku vähki, kuid geenianalüüsi ei ole veel tehtud
 • Patsiendil või lähisugulastel on vähk avastatud noores eas
 • Patsiendil on avastatud erinevate vähiseisundite algkoldeid

Vähi eelsoodumust saab määrata geenipaneeli abil, mis võimaldab uurida 102 geeni, mis kõik on seotud erinevate vähivormidega. Testi tegemiseks on vajalik anda veenivere proov. Tulemused selguvad 6–9 nädala jooksul.