Päevakirurgia

Päevakirurgia asub kaheksandal korrusel ja moodustab ühtse terviku päevaravi osakonnaga. Pakume oma klientidele turvalist valutustamist kirurgilistel operatsioonidel ja protseduuridel ning kaasaegsetele standarditele vastavat võimalikult ohutut operatsiooniteenust.

Meie meeskonda kuuluvad lisaks anestesioloogile ja kirurgile ka operatsiooniõed, anesteesiaõed, tehnikud, abilised, assistendid ja registraator. Tugiteenusena pakub teenust kesksterilisatsiooniosakond.

Päevakirurgias on loodud nüüdisaegne keskkond, kus asuvad:

 • patsientide registratuur ja ooteala
 • 4 operatsioonituba, kus teostatakse operatsioone nii lokaalanesteesias kui üldanesteesias
 • 8 voodikohta ärkamistoas ja 7 mugavustooli koos kaasaegse sisustusega, kus on tagatud patsientide meditsiiniline järelvalve ja mugav operatsioonijärgne taastumine
 • 11 päevaravi palatit, kus klient saab vajadusel ja soovi korral enne ja pärast operatsiooni privaatselt kosuda

Vali

Koloskoopia infoleht patsiendile

Koloskoopia on seedetakti alaosa uuring, mis võimaldab uurida jämesoolt kogu ulatuses painduva optilise instrumendi (endoskoobi) abil. Uuring võimaldab selgitada Teie kaebuste põhjuseid (näiteks alakõhuvalu, vereeritus soolest) ja leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (näiteks haavandumised, põletik, kasvajad). Koloskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab võtta uuringu käigus koeproove.

Uuringuks ettevalmistus

Valmistumine koloskoopiaks algab juba nädal enne planeeritavat uuringut. Teavitage arsti enne uuringut, kui tarvitate verd vedeldavaid ravimeid (nt aspiriin ja aspiriinitaolised ravimid, varfariin, klopidogreel) ja rauapreparaate, et arst saaks planeerida Teie uuringuks ettevalmistust. Informeerige arsti ka oma ravimiallergiast ja kroonilistest haigustest.

Koloskoopia läbiviimiseks peab jämesool olema roojast puhas. Soole puhastamiseks kasutatakse nii väikese kiudainesisaldusega dieeti kui ka suu kaudu manustatavat lahust. Soole põhjalik ettevalmistus on oluline, et vaatlusuuring oleks võimalik.

7 päeva enne uuringut tuleb lõpetada rauatablettide võtmine.

Vähemalt 4 päeva enne uuringut

 • Menüüst tuleb kõrvaldada suure kiudainesisaldusega toiduained: puuviljad, marjad (väikeseseemnelised marjad, viinamarjad, kiivid), juurviljad, köögiviljad (tomat, kapsas, kurk), seened, pähklid, seemned, täisteratooted (pudrud, leib, müsli).
 • Söögiks sobib näiteks keedetud või aurutatud valge kala, keedetud kana, piimatooted, munad, juust, sai, margariin, kartul, nisujahust küpsised ja pastatooted, tarretis, puljong ilma köögiviljadeta, jäätis.
 • Apteegist tuleb osta ravim soolestiku ettevalmistamiseks, selle retsepti kirjutab Teile välja uuringule suunav arst.

Koloskoopiale eelneval päeval on soovitatav enam mitte süüa. Kui Te ei suuda olla söömata, siis hommikusöögiks võite süüa läbipaistvat puljongit. Lubatud on ka lõunasöögiks želatiinist valmistatud tarretis, mahlapulgad (mahlajää), läbipaistvad kummikommid (nt kummikarud). Seejärel ei tohi kuni koloskoopiani enam midagi süüa, ent peab piisavalt jooma (nt filtriteed või kohvi, vett, mineraalvett, õunamahla, limonaadi, spordijooke (vältida punast värvi jooke). Nõrkuse või halva enesetunde korral võib kohvile või teele lisada suhrkut. Uuringueelsel päeval peab tarvitama 1-1,5 liitrit vett (sobib ka mineraalvesi).

Uuringule eelneval päeval algab soolepuhastus, mis seisneb jämesoole täielikus tühjendamises.

 • Valmistage ette soolepuhastuse loputuslahus (nt Fortrans, Eziclen, Cololyt, Moviprep, Picoprep), lähtudes juhistest ning sellest, kas koloskoopia tehakse hommiku- või õhtupoolsel ajal.
 • Alustage soolepuhastusega pärastlõunal, nt kell 14.00 (kui uuring toimub järgmise päeva hommikul), järgides loputuslahuse tarvitamisel arsti soovitatud raviskeemi. Kui koloskoopia on planeeritud järgmise päeva lõunasele ajale, näiteks kella 12.00-le, siis jagage loputuslahus pooleks ehk pool kogusest jooge eelmisel õhtul ja teine pool uuringupäeva varahommikul (4-5 tundi enne uuringut).
 • Joodava vedeliku kogus on suur (u 4 liitrit) ning loputuslahuse omapärane soolakas/magus maitse võib põhjustada iiveldustunnet. Abi on sellest, kui joote lahust jahedana või lisate maitseks näiteks sidrunimahla.
 • Ravimite tarvitamise enne uuringut otsustab arst, määratud hädavajalikud ravimid, näiteks vererõhu- ja südameravimid võib võtta veega.
 • Uuringu eel tuleb käia tualetis, et sool lõplikult tühjendada.

PROTSEDUURI KIRJELDUS

Uuringuks palutakse Teil riietada lahti alakeha ning panna jalga ühekordsed uuringupüksid. Uuringu ajal lamate Te selili või vasakul küljel, põlved kõverdatult vastu rinda. Koloskoop viiakse päraku kaudu jämesoolde ning õhuga jämesoolt laiendades on võimalik leida haiguslikke muutuseid. Soolevenituse tõttu õhuga võite Te tunda kerget kõhuvalu ja täiskõhutunnet, enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul. Vajadusel võetakse uuringu käigus koeproove, mis saadetakse laborisse analüüsimiseks. Kui uuringu käigus leitakse eemaldatav kasvaja ehk polüüp, siis tavaliselt eemaldatakse see kohe sama uuringu käigus (tasulise uuringu puhul eraldi tasu eest protseduur).

Uuring kestab kokku umbes 60 minutit.

Vajadusel viiakse uuring läbi narkoosis. Sellisel juhul süstib narkoosiarst Teile enne uuringut veresoonde uinutavat ravimit.

Juhul, kui Teie protseduur toimub üldanesteesias (narkoosis), palun tutvuge eelnevalt ka anesteesia infolehega.

Pärast uuringut:

 • kui uuring tehakse narkoosis, siis jääte pärast uuringut vähemalt 60 minutiks jälgimisele
 • samal päeval ei tohi juhtida autot, sest Teile manustatud tugevatoimeline rahusti vähendab oluliselt reaktsioonikiirust. Hea, kui saate uuringule kaasa võtta saatja, kes hoolitseb Teie. kojujõudmise eest või kui olete uuringule tulnud üksi, kasutage kojuminekuks taksot
 • soovitame uuringupäevaks mitte planeerida täpsust nõudvaid ülesandeid
 • koloskoopia esmasest tulemusest teavitab Teid arst pärast uuringut
 • koeproovi analüüsi tulemused valmivad kahe kuni kolme nädala möödudes ning nendest teavitab Teid protseduurile suunanud arst
 • uuringu järel võite tunda kerget kõhuvalu, puhitustunnet ning häirida võib tavalisest rohkem gaasi soolestikus. Enamasti mööduvad kaebused mõne tunni jooksul. Kestva kõhupuhituse korral soovitame võtta simetikooni või söetablette
 • kui enesetunne lubab, võite kohe pärast uuringut süüa ja juua, kui arst ei ole Teid teisiti juhendanud
 • kuna jämesool on uuringueelsel päeval tehtud puhtaks, ei pruugi järgmisel päeval tekkida roojamisvajadust, muretsemiseks pole põhjust.

VÕIMALIKUD KOLOSKOOPIAGA SEOTUD OHUD

Koloskoopia on ohutu uuringumeetod, mille käigus tekib tüsistusi harva:

 • verejooks proovitükkide võtmise järgselt on enamasti minimaalne ega vaja vereülekandeid või kirurgilist ravi
 • jämesooleseina perforatsiooni ehk mulgustus on väga haruldane, kuid võib vajada kirurgilist ravi

Juhul, kui Teil pärast uuringut tekib palavik, tugev kõhuvalu või verejooks, võtke viivitamatult ühendust nõustamiseks meie tasulisel lühinumbril 1500, või pöörduge lähimal asuva haigla Erakorralise meditsiini osakonda.