Confido naiste tervise füsioterapeut Maris Perendi soovitab igal rasedal ja äsja sünnitanud naisel füsioterapeudi poole pöörduda isegi siis, kui kaebusi ei ole.
Füsioteraapia keskendub luu- ja lihaskonna probleemide ennetamisele ja juba tekkinud probleemide lahendamisele. “Füsioterapeudina saan anda head nõu ja soovitusi, kuidas rasedusaegseid ja sünnitusjärgseid probleeme ennetada, kuidas sünnituseks valmistuda ja sellest taastuda, milliseid harjutusi või treeninguid teha, millele tähelepanu pöörata ja kuidas oma head tervist hoida,” kirjeldab ta ja lisab, et probleeme ennetada on lihtsam, kui nendega hiljem tegeleda. Perendi paneb naistele südamele: “Kindlasti peaks pöörduma vastuvõtule, kui esineb valu, vaagnapõhja probleeme või kõhulihaste lahknemine (diastaas).”
Mida vastuvõtt endast kujutab? Naiste füsioterapeudi vastuvõtt algab alati põhjaliku küsitluse ja probleemi väljaselgitamisega. „Järgnevad funktsionaalsed testid, manuaalne hindamine, vajadusel ultraheli ja EMG (elektromüograafia). Teraapia hõlmab vastavalt probleemile kas harjutusi, manuaateraapiat, teipimist, elektrostimulatsiooni, abi- ja treeningvahendite soovitusi vms,” selgitab Perendi vastuvõtu sisu lähemalt.
Küsimusele, kas kõikide naiste puhul tehakse ultraheli ja mida kasulikku sellega teada saadakse, vastas füsioterapeut, et ultraheli kasutamine ei ole alati oluline ja vajaliku saab hinnatud ka manuaalselt või funktsionaalsete testidega. “Ultraheli võimaldab hinnata kõhu eesseina ja vaagnapõhja kudede olukorda ja lihaste aktiveerumist. Täpsemalt on võimalik mõõta diastaasi ulatust,” ütleb Perendi ja lisab, et ultraheli on hea abivahend ka lihaste visualiseerimiseks, et patsient teaks, milliseid lihaseid aktiveerida ja kuidas seda õigesti teha. Kuigi inimestel on sageli ootus, et füsioterapeut teeb terveks ja tulemused tulevad üleöö, siis Perendi sõnul saab füsioterapeut eelkõige anda juhised ja abivahendid ning põhitöö on vaja igaühel endal ära teha.