Hallux valgus’e ehk suure varba kõverdumise peamiseks põhjustajaks on geneetiline eelsoodumus, aga ka ebasobivate jalanõude kandmine. Hallux valgus tekitab patsiendile ebamugavust ja piinlikkust, teinekord on ka liigese liikuvusulatus piiratud. Selle raviks on erinevaid meetodeid, kuid nüüdsest teostatakse labajalakirurgiat ka miniinvasiivsel meetodil, mis võimaldab operatsioonist kiiremini taastuda.
Suure varba kõverdumine ei pruugi esialgu olla valulik
Labajalale tekkiv suure varba nukk ehk bunion on luuline või pehmekoeline moodustis suure varba küljepiirkonnas. Bunion areneb välja aeglaselt ning seda soodustab pidev surve varbalülidele. Rahva seas nimetatakse haigust ladinapäraselt ka hallux valgus’eks.
Suure varba nuki tekkepõhjused on enamjaolt seotud pärilike muutustega jala eesosas. Kusjuures sagedamini esineb haigust naistel (seda soodustab kitsa ninaga kontsakingade kandmine) ning üle 50-aastastel inimestel, kelle organismis leiavad aset hormonaalsed muutused. Ka traumad soodustavad hallux valgus’e teket.
Arsti juurde pöördutakse tavaliselt siis, kui bunion on hakanud valu tegema ning liigese piirkond on turses ja paistes. Halvemal juhul esineb ka liigese liikuvuse piiratus, mida süvendavad nahapaksendid. Siis on aina keerulisem leida sobivaid jalanõusid ning patsiendid kipuvad oma jala väljanägemist häbenema.
Diagnoos ja ravi
Labajala deformatsioonide diagnoosimisel on oluline välja selgitada nende tekkepõhjus. Tähtis on välja uurida, kas tegemist on põletikulise protsessiga (podagra, reuma jt) või siis ajapikku tekkinud ning süvenenud muutustega, mis on tihti geneetilise taustaga.
Esmalt ravitakse hallux valgus’t mittekirurgiliselt, eesmärk on vaevusi vähendada ning muutusi pidurdada. Ortopeedi kaasabil valitakse sobivamad jalanõud, mis ei avalda jalale survet, kus on piki- ja ristvõlvi toetavad kerged padjandid ja parem kanna toestus. Lisaks kasutatakse tallatugesid, varba fiksaatoreid ja silikoonist varbatugesid. Abiks on ka jalalihaste treenimine, tallamassaaž ja venitusharjutused.
Kuidas testida, kas teie jalatsid on teile sobivad?
Võtke sisetald jalatsitest välja ja seiske sellele. Kas teie varbad mahuvad sisetallale ära? Kui ei mahu, siis tegelikult need jalanõud teile ei sobi. Kaubandusest võid leida kingi, mis on lausa 2 cm kitsamad kui teie jalalaba. Sestap võime tulevikus näha järjest rohkem jalalaba deformatsioone.
Miniinvasiivne jalalabakirurgia ehk hallux valgus’e kirurgiline ravi
Miniinvasiivne labajalakirurgia on uudne kirurgiline ravimeetod, kus ortopeed kasutab traditsioonilisest operatsiooniinstrumentidest oluliselt väiksemaid instrumente. Tavapärase avatud lõikuse asemel tehakse ravitavasse piirkonda pisikesed nahalõiked. Sellist meetodit kasutades on pehmete kudede kahjustused ja haavad märksa väiksemad ning operatsioonist taastumine patsiendi jaoks oluliselt kergem ja kiirem.
Miniinvasiivnse kirurgia eelised:
- väiksemad vigastused ja kudede kahjustused,
- väiksem valulikkus ja vajadus valuvaigistite järele,
- peaaegu olematud armid,
- kergem ja kiirem taastumine,
- väiksemad anesteesiaga seotud riskid (miniinvasiivset operatsiooni saab teha ka lokaalse tuimastusega).
Enamik patsiente saab naasta tavapäraste tegevuste (töö, trenn jne) juurde alates 6. nädalast pärast operatsiooni. Taastumisel mängivad kõige tähtsamat rolli kaks esimest nädalat ja seetõttu on äärmiselt oluline järgida arsti antud juhiseid.
Eksiarvamus: miniinvasiivne kirurgia ei ole tõhus ja probleemid kipuvad korduma
Teatud hulga patsientide seas on hakanud levima arvamus, et miniinvasiivse kirurgia meetod ei ole piisavalt tõhus ja probleem kipub korduma. See arvamus ei ole siiski õige ega teaduslikult tõendatud. Kui patsiendi ja tema terviseprobleemi raviks kasutatakse õigeid tehnikaid, annab miniinvasiivne labajalakirurgia enamasti väga häid tulemusi ja probleemi kordumist ei ole põhjust karta.
Otsuse, millist tüüpi operatsioon (miniinvasiivne või traditsiooniline avatud kirurgia) konkreetsele patsiendile sobib, teeb ortopeed-labajalakirurg kliinilise läbivaatuse ja radioloogiliste uuringute tulemuste põhjal.
Juhul, kui patsiendil esineb probleeme suure varba nukiga, tuleb esmalt pöörduda oma perearsti juurde, kes suunab haige kirurgilise näidustuse esinemisel ortopeedi vastuvõtule. Alternatiiv on pöörduda ilma saatekirjata ortopeedi tasulisele vastuvõtule. Üheskoos ortopeediga leitakse parim ravimeetod, mis aitab vaevuseid vähendada.
Vaata lähemalt: