Milliste peavalude puhul on abi biotagasiside teraapiast?

19.09.2024

Mis on biofeedback ja kellele on sellest abi, räägib Confido Peavalukeskuse füsioterapeut Reigo Jörsi.

Biofeedback ehk eesti keeles biotagasiside teraapia põhineb inimese keha füsioloogiliste näitajate mõõtmisel ning mõõtmistulemuste esitlemisel reaalajas. On leitud, et biotagasiside on efektiivne ärevuse, peavalude, uriinipidamatuse, kõrgvererõhutõve, kroonilise valu ja tähelepanu puudulikkuse häire puhul.

Jörsi loetleb erinevaid näitajaid, mida teraapias mõõdetakse: hingamise rütm ja sagedus, see kas on tegemist kõhu või diafragmaal-hingamisega; südametöö – hinnatakse pulsisageduse muutumist sisse- ja väljahingamisel; higinäärmete aktiivsus ehk naha niiskustase ja naha temperatuur; lihastoonus.

„Esialgu on eesmärgiks hinnata nende näitajate muutumist kolmes eri olukorras: tavaline rahulolek; lõõgastus ja stressiolukord,“ selgitab ta.

Biofeedback kui efektiivne ravi migreeni ja pingepeavalude puhul

Confido peavalukeskuses keskendutakse peavalupatsientidele. „On leitud, et biotagasiside teraapia on efektiivne migreeni ning pingepeavalude puhul. Teraapia põhineb närvisüsteemi tasakaalustamisel, eneseregulatsioonivõime tõstmisel. Pööratakse tähelepanu füsioloogiliste protsesside teadlikule jälgimisele ning arendatakse tahtele alluvat kontrolli nende üle,“ räägib Jörsi.

Jörsi selgitab, et pikaajalise harjutamise tulemusel on võimalik mõjutada närvisüsteemi talitlust sellisel moel, et keha stressireaktsioon ei ole enam nii ülemäärane ning äärmuslik, nagu varem. Sellega seoses vähenevad ka peavalud.

„Peavalud hakkavad leevenema umbes viie seansi järgselt. Seansside vahelisel ajal on ülioluline, et inimene teeb igapäevaselt koduseid harjutusi, mis ei ole keerulised, ega võta päevas üle 10-15minuti,“ lisab Jörsi.

Seansile tulles ei pea Jörsi sõnul patsiendil pea valutama, aga kui valutab, siis pole see ka takistuseks. „Kui see ei ole just intensiivne ega mõjuta seeläbi inimese võimet seansil osaleda,“ lisab ta.

Milliseid tehnikaid teraapias keha lõdvestamiseks kasutatakse ja kui kiiresti need mõjuvad?

„Peavalude puhul alustatakse diafragmaalhingamisest, millele lisanduvad lihasrelaksatsiooni tehnikad. Samuti kasutatakse erinevaid viise, kuidas tahtlikult naha temperatuuri tõsta,“ räägib Jörsi.

Seansil läbiviidavaid tehnikaid peab inimene ka kodus harjutama. „Biotagasiside seanss on mõeldud selleks, et aidata inimesel omandada teatud oskused, mida ta järgnevalt kodus regulaarse harjutamisega kinnistama peab. Seega on eesmärgiks omandada biotagasiside seadme abil oskus tahtele alluvalt oma füsioloogilisi protsesse kontrollida: näiteks muuta oma nahatemperatuuri. Korduva ja pideva harjutamise tulemusel oskab inimene seda hiljem ka ilma biotagasiside seadme abita teha.  Seega ainult seanssidel osalemisega ravitulemust ei kaasne,“ rõhutab Jörsi.

Jörsi lisab, et teraapial kõrvalmõjusid ei ole ning seega tervisele see kuidagi ohtlik ei ole. Küll aga on teraapia vastunäidustatud, kui esineb raskekujulise depressioon, akuutne agiteeritus, skisofreenia, paranoilised häired ja raskekujuline obsessiiv-kompulsiivne häire.