Kasulikud materjalid

Koroonaviirus nakkub kergelt ja sellega võivad, aga ei pruugi kaasneda tõsisemad terviseprobleemid. Selleks, et tõsiste sümptomitega haigetele raskes olukorras abi pakkuda, on oluline, et haiglatesse ei satuks korraga liiga palju patsiente. Meile tuttavatest hügieenireeglitest kinnipidamine ja kontakti vältimine aitab hoida tõsiselt haigete inimeste arvu ühes ajahetkes piisavalt madalana, et mitte üle koormata meie meditsiinisüsteemi. Koroona haigusnähud ja nende raskusaste on väga erinevad. Kõige levinumad sümptomid on palavik, kuiv köha ja hingamisraskused. Mõnel inimesel puuduvad haigusnähud üldse, mõnel tekib raske kopsupõletik, riskirühma kuuluvatel inimestel võib haigus lõppeda surmaga. Enamikul nakatunutest kulgeb haigus siiski kergelt ja nad paranevad. On andmeid, et teisel haigusnädalal võib seisund halveneda ja seetõttu tuleb inimestel oma seisundit hoolega jälgida ja püsida kogu haiguse kestuse ajal kodusel ravil.

Viirus levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha. Nii võib viirus inimeselt inimesele levida mitmel viisil:

 • Piisad või aerosoolid. Kui nakatunud inimene köhib, aevastab või räägib, kannavad tilgad või väikesed osakesed, mida nimetatakse aerosoolideks, viiruse ninast või suust õhku. Igaüks, kes on sellele inimesele lähemal kui 2 meetrit, võib selle oma kopsudesse sisse hingata. Sellepärast on oluline hoida distantsi ja kanda maski.
 • Õhu kaudu edasikandumine. Uuringud näitavad, et viirus võib õhus elada kuni 3 tundi. See võib teie kopsudesse sattuda, kui keegi, kellel see on, hingab välja ja te hingate seda õhku sisse. Selle vältimiseks on oluline ruume tihti tuulutada ja ventileerida.
 • Pinnaülekanne. Veel üks võimalus nakkuse saamiseks on see, kui puudutate pindu, mille peale keegi, kellel on viirus, on köhinud või aevastanud. Viiruse võib saada näiteks siis, kui puutute saastunud tööpinda või ukselinki ja seejärel puudutate oma nina, suud või silmi. Viirus võib elada sellistel pindadel nagu plastik ja roostevaba teras 2–3 päeva. Viiruse leviku peatamiseks puhastage ja desinfitseerige kõik lauad, nupud ja muud pinnad, mida teie või teie pere mitu korda päevas puudutab.

Viited infoallikatele

Mistahes ravimite korral tuleb alati enne manustamist tutvuda ravimi infolehega. Nõnda on ka vaktsineerimisega. Palume enne vaktsineerima tulekut tutvuda vastavate infomaterjalidega. Ühtlasi soovitame küsimuste korral kontakteeruda vastavate ametkondadega. Confido Meditsiinikeskust puudutavatele küsimustele saab kiirelt vastuse kui helistate meile lühinumbril 1330 või kirjutate info@confido.ee. Broneeringute jaoks soovitame kasutada meie online broneeringusüsteemi.Korduma kippuvad küsimused

Vaktsineerimine

Kuidas vaktsineerimiseks aega broneerida?

Vaktsineerimiseks palume aja broneerida. Ilma aja broneerimiseta on võimalik vaktsineerida: Vabaduse Väljakul ja Vaktsineerimiskeskuses.

Aja saate broneerida meile helistades lühinumbril 1330, kirjutades info@confido.ee või kasutades meie online broneeringusüsteemi. Vaktsineerimise aja saab broneerida ka üleriigilises digiregistratuuris.

Kas vaktsineerimiseks peab alati aja broneerima?

Enamikes Confido vaktsineerimispunktides on vajalik aeg broneerida. Broneerimine pole vajalik vaid Vabaduse Väljakul ja Vaktsineerimiskeskuses.

Millise vaktsiiniga Confido vaktsineerib?

Confido kasutab vaid Ravimiameti poolt heaks kiidetud vaktsiine. Manustatavate vaktsiinide valik sõltub vaktsiinide tarnetest ning kättesaadavusest. Confidos on seni kasutatud järgmiseid vakstiine: Pfizer-BioNTech Comirnaty, Spikevax (COVID-19 Vaccine Moderna), COVID-19 Vaccine Janssen.

Vaktsiinide infolehed on saadaval Ravimiameti infolehel.

Kes saavad vaktsineerida?

Ootame vaktsineerima kõiki Eesti elanikke alates 12. eluaastast. Vaktsineerimine lükatakse ajutiselt edasi, kui sul on parajasti kõrge palavik, põed hetkel COVID-19 haigust või oled olnud lähikontaktne. Vaktsineerimine ei ole kohustuslik.

Olen COVID-19 läbi põdenud, kas ma pean vaktsiini tegema?

COVID-19 haiguse läbipõdenuid on soovituslik vaktsineerida ühe doosiga 6. kuul pärast tervenemist ning seejärel lugeda vaktsineerimiskuur lõpetatuks. Ka siis, kui COVID-19 haiguse läbipõdemisest on möödunud rohkem kui 6 kuud, on soovituslik vaktsineerida vaid ühe doosiga pikaajalise kaitse tagamiseks.

Kui inimene haigestub 2 nädala jooksul pärast esimese vaktsiinidoosi saamist COVID-19 haigusesse, tuleks lugeda ta läbipõdenuks ning vaktsineerida ühe doosiga soovitavalt 6. kuul pärast tervenemist. Seejärel lugeda vaktsineerimiskuur lõpetatuks. Inimesele, kes on vaktsineeritud ühe doosiga ja kes haigestub COVID-19 haigusesse rohkem kui kaks nädalat pärast esimest doosi, kuid enne teise doosi saamist, ei ole vajalik teist doosi manustada ning vaktsineerimiskuuri võib lugeda lõpetatuks.

Mida teha ja arvestada enne vaktsineerimisele minemist?

Enne vaktsineerima tulemist soovitame tutvuda vaktsiini infolehtedega.

 • Mine kohale õigeaegselt või anna esimesel võimalusel teada, kui ei saa minna. Nii väldime dooside kadu ja saame meie inimesed kiiremini vaktsineeritud.
 • Vaktsineerimisele tulles kanna maski ning tule kohale ainult tervena.
 • Pane vaktsineerimisele tulles selga sellised rõivad, et riietumine oleks mugav. COVID-19 vaktsiinid süstitakse õlavarde.
 • Arvesta, et pärast vaktsineerimist pead veel 15 minutit kohapeal tervishoiutöötaja jälgimise all olema juhuks, kui pärast vaktsineerimist peaks enesetunne halvenema.

Millised on COVID-19 vaktsiinide kõrvaltoimed?

Pärast vaktsineerimist võivad esineda kõrvaltoimed. Tüüpilisemad kerged kõrvaltoimed COVID-19 vaktsiinidel on süstekoha valu ja turse, peavalu, palavik, halb enesetunne, iiveldus, lihasvalu ja liigesvalu. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga.

Kui sul tekib vaktsineerimise järel tõsisem või üle kolme päeva kestev tervisehäda, võta ühendust oma perearstiga või helista 1220.

Vaktsineerijatel on kohustus Ravimiametit kõrvaltoimete kohta teavitada, kuid soovi korral võid ka ise pärast vaktsineerimist esinenud tervisega seotud kaebustest Ravimiametile teada anda.

Kust kohast leian ma vakstiinide kõrvalmõjude ja toimeainete kohta infot?

Mistahes ravimi manustamisel tuleb alati tutvuda ravimi infolehega. Nõnda on ka vaktsiinidega. Ravimite infolehed leiad siit:

Testimine

Mul on saatekiri perearstilt, kas ma saan Confidos testida?

Kui teil on olemas perearsti saatekiri koroonaviiruse testimise analüüsile, siis võtakse teiega ise ühendust.

Saatekirjaga testimist Confido läbi ei vii.

Mida ma teen, kui minu test kinnitab, et mul on koroonaviirus?

Kui teie proov osutub positiivseks, siis püsige kodus ja järgige perearsti eelnevalt antud soovitusi. Tervise halvenemisel võtke ühendust oma perearstiga või kutsuge kiirabi helistades 112.

Mida näitab SARS koroonaviiruse PCR test?

SARS koroonaviiruse PCR-test on viiruse RNA-d tuvastav test, mille positiivne tulemus kinnitab, et olete koroonaviirusega nakatunud. Ägeda nakkuse kahtluse ja samuti positiivse testi tulemuse korral on kohustuslik püsida koduses isolatsioonis ning võtta ühendust 1220 või oma arstiga. Testi tulemus saabub Digiloosse 48 tunni jooksul pärast testimist.

Kuidas saab SARS koroonaviiruse PCR testi teha?

PCR testimiseks on kaks meetodit: ninaneelust spetsiaalse vatitampooniga või kurguloputusvedelikuga. Testi tulemus saabub Digiloosse 48 tunni jooksul pärast testimist. Sertifikaadi tellinutele saadame vastuse lingina e-postiga.

Kuidas toimub SARS koroonaviiruse test kurguloputusvedelikuga?

Proovi andmiseks saab patsient 10 milliliitrit füsioloogilist soolalahust (naatriumkloriid), mida peab kurgus kuristama. Meedik tõmbab topsist osa kurguloputusvedelikust spetsiaalsesse vaakumkatsutisse ja saadab laborisse uurimiseks (samal PCR-meetodil nagu ninaneelutesti puhul).

NB! 1 h enne proovi andmist ei tohi süüa, juua, suitsetada, nätsu närida ja hambaid pesta. Lastega tuleb kurgu kuristamist eelnevalt kodus harjutada.

Kus saab teha SARS koroonaviiruse testi kurguloputusvedelikuga?

Seda testi teeme hetkel vaid Tallinnas Töökoja 1 testimispunktis. Testima saab tulla ainult aega ette broneerides.

Miks ei saa teha SARS koroonaviiruse testi kurguloputusvedelikuga igal pool Eestis?

Tegemist ei ole tavapärase testimismeetodiga. Selline testimise meetod on labori jaoks ajamahukam ning üleriigiliselt puudub võimekus selliseid tulemusi igal pool analüüsida.

Mis on SARS koroonaviiruse antigeeni test ?

SARS koroonaviiruse antigeeni test määrab koroonaviirusele omaste valkude olemasolu proovis – kui test on positiivne, viitab see, et olete koroonaviirusega nakatunud. Test on kõige tundlikum perioodil, mil viiruse hulk organismis on kõige suurem – reeglina mõni päev enne kuni umbes viis päeva pärast haiguse sümptomite teket.

Mida näitab SARS koroonaviiruse antigeeni test?

Positiivne tulemus viitab, et olete värskelt koroonaviirusesse haigestunud ja potentsiaalselt teistele nakkusohtlik. Positiivne antigeenitesti tulemus tuleb üle kinnitada PCR-testiga.

Kui kiirelt selgub SARS koroonaviiruse antigeeni testi tulemus?

Antigeeni testi tegemise kohta väljastatakse sertifikaat testitava e-posti aadressile. Testi tulemus koos tõendiga väljastatakse e-kirjale 30 minuti jooksul. Antigeeni test kehtib Eestis 48 tundi pärast testi tegemist.

NB! Kui sisestate ebakorrektse emaili, siis te ei pruugi tulemusi kätte saada! Sellisel juhul ei ole Confido vastutav. Iga inimene peab ise sisestama korrektse emaili.

Mida teha, kui ma pole SARS koroonaviiruse antigeeni testi tulemusi kätte saanud?

Confido antigeeni testi tulemus koos tõendiga väljastatakse teie e-mailile 30 minuti jooksul. Kui te pole tulemusi õigeks ajaks saanud helistage viivitamatult Confido lühinumbril 1330! Enne helistamist kontrollige oma postkast üle. Vaadake ka rämpsposti kaustadesse.

Confido ei tagasta testi tegemise kulu, kui te ei saa testi tulemusi ebakorrektse emaili tõttu kätte ning teavitate selles Confidot liiga hilja.

Tavapäraselt ei jõua testi tulemus patsiendi meilile, kui:

 • Sisestasite ebakorrektse eposti aadressi.
 • Teie epostkast on täis/ puudub piisav maht kirjade vastuvõtmiseks.
 • Kasutate suletud eposti teenust (nt. hot.ee).

Miks ma ei ole saanud SARS koroonaviiruse antigeeni testi tulemusi kätte saanud?

Tavapäraselt ei jõua testi tulemus patsiendi meilile, kui:

 • Sisestasite ebakorrektse eposti aadressi.
 • Teie epostkast on täis/ puudub piisav maht kirjade vastuvõtmiseks.
 • Kasutate suletud eposti teenust (nt. hot.ee).

Sellisel juhul ei saa Confido teile testi tulemust edastada ning Confido ei vastuta kui tõendi puudumise tõttu toimuvad Teie reisiplaanides muudatused.

Confido antigeeni testi tulemus koos tõendiga väljastatakse teie e-mailile 30 minuti jooksul. Kui te pole tulemusi õigeks ajaks saanud helistage viivitamatult Confido lühinumbril 1330!

Miks ei soovitata testi tulemuste saamiseks eposti aadressina kasutada @hot.ee aadressi?

Tegemist on suletud eposti teenusega. Hot.ee keskond on aastast 2016 suletud ning turvalisuse kaalutlustel ei pruugi teile enam ekirjad õigeaegselt jõuda, sh antigeeni testi tulemus.

Palume tungivalt mitte kasutada suletud eposti teenuseid. Nende töökindlus on seni olnud vahelduv – st. mõned patsiendid on oma kirja õigeaegselt kätte saanud, kuid mõned saavad kirja viivitusega.

Mis on SARS koroonaviiruse antikehade kiirtest (IgG ja IgM)?

SARS-CoV-2 antikehade kiirtestiga saab hinnata, kas patsient on tõenäoliselt olnud mingil hetkel nakatunud uue koroonaviirusega. Positiivse vastuse korral (eelkõige IgG antikehade leidumisel) on patsient suure tõenäosusega olnud mingil hetkel nakatunud uue koroonaviirusega, kuid ei ole enam haige ega nakkusohtlik.

Kiirtestiga hinnatakse ainult IgM ja IgG tüüpi antikehade olemasolu, aga mitte nende arvu. Kui on vaja sertifikaati antikehade leidumise kohta, siis soovitame kvantitatiivset antikehade analüüsi veeniverest. Kiirtesti eeliseks on madalam hind ja kiiremini saabuv vastus, kuid antikehade leidumise korral ei saa anda lubadusi haigusevastase immuunsuse kestuse kohta.

Kuidas tehakse SARS koroonaviiruse antikehade kiirtest (IgG ja IgM)?

Proov võetakse näpuverest. Antikehade kiirtest on antikehade tuvastamisel vähem tundlik kui veeniverest võetav test.

Mida näitab SARS koroonaviiruse antikehade analüüs veeniverest (IgG)?

SARS-CoV-2 koroonaviiruse läbipõdemisel tekivad verre viirusevastased IgG-tüüpi antikehad; sarnaselt tekivad need vaktsineerimise järel. Antikehad tekkivad 2.-3. haigusnädalal või pärast vaktsineerimist ning jäävad püsima vähemalt pooleks aastaks. See analüüs tuvastab antikehade olemasolu ning erinevalt kiirtestist näitab lisaks ka nende numbrilist taset prooviandmise hetkel.

Tõendid ja sertifikaadid

Kuidas enda vaktsineeritust tõendada?

Euroopa Liidu COVID-19 immuniseerimise tõendi saab vaktsineerituse tõendamiseks COVID-19 vaktsiini saanud inimene endale Patsiendiportaalist tõendi luua ja alla laadida. Tõendit võib inimene esitada nii nutiseadmes kui ka paberile väljaprinditud kujul.

COVID-19 haiguse vastu vaktsineerimise tõendamiseks sobib ka paberkandjal kollane immuniseerimispass, mille inimese soovi korral väljastab perearst või mõni teine vaktsineerimist läbiviiv tervishoiutöötaja. Kui inimesel on immuniseerimispass juba olemas ja ta soovib sellega hiljem oma vaktsineeritust tõendada, peaks ta immuniseerimispassi vaktsineerimisele kaasa võtma, et vaktsineerimise läbiviija saaks teha vastava sissekande.

Samuti saavad immuniseerimispassiga enda vaktsineeritust tõendada inimesed, kes on vaktsineeritud välismaal. Lisaks immuniseerimispassile võib tõendiks olla teise riigi andmebaasi väljatrükk, mis on ametlikult kinnitatud.

Kuidas ma saan endale COVID-19 tõendi?

EL digitaalne COVID-19 tõend võimaldab Eestis COVID-19 vastu vaktsineeritutel, negatiivse PCR testi andnutel või COVID-19 läbipõdenutel (positiivse COVID-19 PCR testi alusel) tõendada tervishoiuteenuse osutajate tervise infosüsteemi esitatud COVID-19 alase info tõesust.

Vastava infoga saab inimene tervise infosüsteemi patsiendiportaali (www.digilugu.ee) kaudu tutvuda ning endale tõendi luua.

Kas COVID-19 tõend on kohustuslik?

Ei ole kohustuslik. Digitaalse COVID-19 tõendi eesmärk on pakkuda lahendust, mis võimaldab Eestis COVID-19 vastu vaktsineeritutel, negatiivse PCR testi andnutel või COVID-19 läbipõdenutel (positiivse COVID-19 PCR testi alusel) tõendada tervishoiuteenuse osutaja tervise infosüsteemi esitatud COVID-19 alase info tõesust.

Millised on COVID-19 tõendid?

On olemas 3 erinevat COVID-19 tõendit: vaktsineerimis-, läbipõdemis- ja testitõend.

Läbipõdemistõend on nakkusohutuse tõestamisel piisav, kui positiivse testitulemuse (PCR test) saamisest on möödas vähem kui 180 päeva.

Olen vaktsiinikuuri läbinud. Millal hakkab minu tõend kehtima?

Maksimaalse kaitse saavutamine on vaktsiiniti erinev:

 • Pfizer-BioNTech Comirnaty 7 päeva peale teist doosi.
 • Spikevax (COVID-19 Vaccine Moderna) 14 päeva peale teist doosi.
 • COVID-19 Vaccine Janssen 14 päeva peale ühte doosi.